Проблема має довгі "ноги" й чималу "бороду". Ще за радянських часів планувалося, що в кількох точках Перечина буде встановлено резервуари, у які вночі, коли електроенергія дешева, зі свердловин закачуватиметься вода, яка вдень самопливом, під тиском подаватиметься в мережу центрального водопостачання. Однак 2004 року чомусь почали реалізовувати інший проект і спорудили, за більш ніж 6 мільйонів гривень із держбюджету, водозабірні споруди поблизу Ужа, який протікає повз райцентр. Через близькість до річки насоси, що качають воду, під час кількох, частих у нашому краї, паводків затоплювало, їх ремонтували, але тепер вони так шумлять, що й нефахівцям зрозуміло: довго не витримають. Крім того, у водозабору ще чимало недоліків, тому Перечинська міськрада та КП "Комунальник", який його експлуатує, не погоджуються підписати акт введення цього об"єкту в експлуатацію.
Відтак без відома міськради водозабір наприкінці минулого року переключили на нову лінію подачі електроенергії, яка не витримала навантаження і вийшла з ладу. Проте згодом задіяли цю ж лінію, і при незмінних потужностях споживання електроенергії зросло в 2–2,5 рази – відповідно, почали збільшуватися суми, необхідні на оплату. Так, якщо у вересні–жовтні минулого року треба було близько 30 тисяч щомісяця, то згодом – уже 50. З березня за рішенням міських депутатів Перечин перейшов на 12-годинне забезпечення водою за графіком. Проте за 8 місяців роботи нової лінії накопичилося 220 тисяч гривень боргу, які бюджет маленького міста оплатити не може. Численні звернення депутатів і міського голови Перечина до голови ОДА Олександра Ледиди, керівництва "Закарпаттяобленерго" нічого не змінили.
Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка засідала в Перечині цієї середи, констатувала, що керівництво районного РЕМ не зреагувало на постанову про заборону відключення, скеровану енергетикам головним санітарним лікарем району, і навіть на саме засідання ніхто з представників організації не прийшов. Медики поінформували про небезпеку закриття райлікарні, а керівник КП "Комунальник" – про те, що завозити питну воду в медичні заклади, дитсадки та мешканцям неможливо, бо з додаткових джерел водопостачання її не вистачить. Присутні на комісії вирішили звернутися в Антимонопольний комітет з питання вивчення ситуації з необґрунтованим підвищенням споживання електроенергії на водозаборі, до прокуратури та СБУ щодо невиконання постанов санітарного лікаря.
На прес-конференції у середу голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида на запитання, чи допоможе вирішити проблему обласна влада, відповів, що за ситуацію з водопостачанням відповідає міський голова Перечина, яку обрали люди. Мовляв, треба платити – комунізму не буде. Відтак, відповідаючи на інші питання, Ледида зазначив, що виділені з обласного бюджету кошти на ремонт ужгородських вулиць він дає не меру Ратушняку, а мешканцям міста. Проте, виходить, перечинці допомоги крайових чільників не варті? Зрозуміло, що нинішній обласній владі – регіоналам, які трохи більше року тому на позачергових виборах мера Перечина просували свого кандидата і програли – вигідно виставити міського голову Перечина в найгіршому світлі. Однак за все, що відбувається на території району, відповідає і районна влада, а на території краю – обласна. Окрім того, якщо електроенергії, а відтак води, не буде щонайменше три доби, постане питання про необхідність закриття районної лікарні – а це вже робиться із залученням принаймні профільного міністерства. Не кажучи вже про те, до яких епідеміологічних наслідків може призвести відсутність води у кількатисячному місті. І навряд чи таким "переведенням стрілок" обласна влада заохотить перечинців на виборах, що наближаються, віддати голоси за "регіонального" кандидата.
P.S. Поки верстався номер, інформація про обезводнення Перечина розійшлася численними ЗМІ України, і... наприкінці дня постачання електроенергії, а відтак і води, відновилося. Однак проблема не вирішилася – тільки вкотре "зависла". І, вочевидь, без об"єднання зусиль міської, районної і обласної влади її не подолати.
Лариса Подоляк, ЗІА "Простір"