Юрій Бадзьо: "Удруге Росія нас зі своїх пазурів не випустить"

Правозахисник, публіцист із Закарпаття про причини і наслідки того, що в Україні забракло українських сил

Юрій Бадзьо: "Удруге Росія нас зі своїх пазурів не випустить"

Ми розмовляли з відомим закарпатським політв'язнем ще до того, як стало відомо про "харківський пакт" - продовження терміну перебування російського флоту у Севастополі на 25 років. Деякі оцінки дисидента комуністичних часів під час нашої бесіди в його київській квартирі видавалися мені зарізкими. Однак час тільки підтверджує їхню правильність. Зрештою, Юрій Бадзьо має право на власні судження. Адже за них пішов за ґрати, не зрікаючись любові до України. 

"Маємо окупаційну адміністрацію"
 
- Отож, пане Юрію, маємо четвертого президента України.
 
- Насправді маємо реванш. І є всі підстави вважати, що нині маємо окупаційну адміністрацію.
 
- Навіть так?

- Саме так. Бо з перших кроків нової влади бачимо чіткий курс, який, власне, є продовженням імперської політики колишнього СРСР. Відбувається радикальна зміна гуманітарного напряму, яка стосується найгострішого питання - бути нашому народові нацією чи не бути? До своєї незалежності українці дійшли через тривалу і жертовну боротьбу, не маючи кваліфіко¬ваного політичного проводу, який був систематично знищуваний у попередні історичні епохи. Україна ніколи не мала достатньо історичного часу, щоб сформувався кваліфікований зрілий масштабний політичний провід. Тільки-но з'являлися перші паростки, їх винищували.

У таких умовах зміна гуманітарної політики нової влади є серйозною перешкодою на шляху національного відродження. А для України значною мірою можна говорити про національне пробудження, бо репресивна політика старої комуністичної влади мала своїм наслідком русифікацію значної частини населення України. І це використовує теперішня Росія, маючи чітку мету здобути в Україні надійний плацдарм для свого впливу.
 
Стратегічна ж мета - зробити існування України як незалежної держави спочатку юридичною і політичною умовністю, а в зручний момент і розколоти її.
 
- Невже все так загострено?

- Ці ідеї озвучені в російському суспільстві як на рівні влади, так і громадської думки. Що казати, якщо в Московському університеті й далі очолює кафедру сумновідомий Дугін, який відкрито заявляє, що таке утворення, як Україна, - штучне, безперспективне і воно має зникнути з політичної карти Європи.

- А що тоді має бути?

- Ще на початку 90-х років Мігранян, який очолював відділ в адміністрації Єльцина, виношував план, щоб Центральна і Східна Україна повернулися до складу Росії, а західноукраїнським землям пропонувався "вибір": або автономія в новій геополітичній реальності, або вони входять до складу Польщі. Самостійності ні для кого не передбачалося. 
 
"Симоненко  і Табачник будують в Україні Росію"
 
- Наступного року святкуватимемо 20-річчя незалежності. Як би ви охарактеризували розвиток України за цей час?
 
- Почнемо з 1991-го. Я вважаю, що першим Президентом України закономірно став колишній комуніст. Адже на той час єдиною готовою структурою для державної роботи була комуністична. І стратегічною помилкою опозиційних, антикомуністичних сил на чолі з Рухом був курс на фронтальну опозицію до Кравчука та влади. Навіть сьогодні у серйозних публікаціях можна прочитати, що демократи зробили помилку, віддавши владу чи пішовши на службу. Це несерйозна розмова. Інших сил у нас тоді прос¬то не було.
 
Ще один серйозний чинник по¬лягає в тому, що першорядна проблема України - це проблема не так суспільного ладу, як утвердження української державності. І тут потрібна була консолідація саме на ґрунті національному. Сталося ж так, що проти Кравчука воювали і комуністи, і рухівці, й імперська Росія.
 
Другий Президент Кучма йшов на вибори під гаслом зближення з Росією. З його приходом почався новий період в українській історії. Але 1994 року Україну врятувала російська агресія проти Чечні, точніше - російсько-чеченська війна. Це відштовхнуло від ідеї зближення з Росією суспільство й різкіше загострило ситуацію і для Кучми. Він щой¬но освоював своє становище як керівник нової держави, і треба відзначити, що пережив серйозну еволюцію в українському напрямі. Ситуація для нього була непроста - не тільки економічна, а й політична.
 
Не маю сумніву, що Росія з самого початку мала стратегічну мету відновити статус кво імперії. І мала в Україні дуже міцні не тільки політико-психологічні позиції, а й готові політичні середовища. І тут показовим моментом еволюції Кучми був закон 2003 року про зовнішню політику України. Закон, який проголошував у перспективі вступ України до НАТО. (2008 року Україна мала бути в складі Північноатлантичного альянсу.) Це було ухвалено за Кучми, і Ющенко не раз на це покликався. Я думаю, даль¬ші події, пов'язані з другим Президентом, треба розглядати саме в контексті цього закону.

- Що дав Україні період Кучми?

- Здобутком було те, що ми все-таки утверджувалися як незалежна держава і вимальовувалася орієнтація на Європейський Союз. А ось орієнтація на НАТО стала серйозним проривом як гарантія для української державності. Зверніть увагу, що Росія постійно ставить на один план членство України в Північноатлан¬тичному блоці й державність російської мови. Це зовсім не випадково. Проти НАТО - це значить тримати Україну знезброєною фізично, а державність російської мови - це припинення природного процесу відродження українців, їхнього національного самоусвідомлення. Цікаво, що й тут політика Кучми теж відійшла від ідеї державності російської мови.
 
Адже питання про другу дер¬жавну мову надзвичайно небезпечне. Воно має на меті залишити Україну без історико-культурного ґрунту під ногами. Адже що таке людина без мови й без історії? Чим такий українець відрізнятиметься від росіянина? Симоненко і Табачник за своєю свідомістю є росіянами. І, прийшовши до влади, ці люди творять Росію в Україні. 

- Справді, сьогодні мало хто згадує про еволюцію Кучми...
 
- Ідеєю вступу України до НАТО він прописав вирок своєму політичному майбутньому. Я пов'язую убивство Ґонгадзе як засіб нищівного удару по Кучмі, як спецоперацію, яка повинна була змінити політичний устрій в Україні. 
 
"Росія не змирилася з нашою незалежністю"

- Чому ж перемогла не Москва, а Ющенко?
 
- Критика Кучми і дестабілізація політичної ситуації в Україні водночас готувала психологічний ґрунт у суспільстві проти тієї влади загалом. І на цій основі стався такий небачений імпульсивний вибух у суспільстві, який назвали Помаранчевою революцією. Це був вибух української підсвідомості й енергії.

- Як оцінити 5 років Президентства Ющенка?
 
- Вважаю, як поважний крок упе¬ред в українському напрямку. Я називаю Майдан повстанням, виходячи з того, що це був політичний імпульс підсвідомості і моральний спротив проти нечесної поведінки під час виборів підірваної морально, уже неавторитетної влади. Це типова ситуація повстання. Адже революція має чітку програму.

Й історична заслуга Ющенка полягає в тому, що він перевів Майдан як повстання на рівень національної революції. Він на державному рівні узаконив, легітимізував український національно-визвольний рух. Тобто те, без чого нації не буває. Бо нація і народ - поняття не тотожні. Народ залишається народом, доки не розбудується політично, не матиме критичної маси політичної самосвідомості, аби стати нацією. Нація не може існувати, якщо не має своєї історії. 

І тут ми виразно бачимо по¬літику нової влади. З тези про так звану "спільну історію" з Росією випливає, що власне української історії як самодостатнього процесу не існувало. Саме таку позицію займала царська і радянська історіографія: "Нє било, нєт і бить нє может!". Цього домагається нині нова влада, і це дуже небезпечно.

- Що Ющенко не зробив?
 
- Бачте, всі весь час критикували й навіть цькували Ющенка. Уже в день інавгурації Президента прихильники Юлії Тимошенко кричали "Юля! Юля!". Тобто вона з самого початку заявляла про себе як альтернативну помаранчеву силу. Але насправді вона не була помаранчевою. Це було пристосуванство до обставин.
 
- Чому ж Ющенко призначив її Прем'єром?
 
- Він визнав, що це була його найбільша помилка. Оця політична боротьба між двома гілками влади упродовж п'яти років, розхитування й політична дестабілізація притупила відчуття, що є держава. А це глибокий чинник деморалізації й криміналізації суспільства. Зірвався гачок у психології людини, яка знає, що є влада, закон, вона від них залежить. Демонстрація постійних непорозумінь у владі деморалізовувало все суспільство. А Україна ж фактично за історичною міркою весь час залишається у стані не¬оголошеної війни. Адже з нашою незалежністю Росія не змирилася.
 
- Унаслідок взаємних помаранчевих поборювань маємо Януковича...
 
- Влада Януковича, хай як би ми до неї ставилися, має соціальний ґрунт під ногами. За ним - значна частина суспільства, з неподоланою світоглядною спадщиною радянського періоду. Натомість за плечима Тимошенко нічого не стоїть. Тільки харизма.
 
Перемога Януковича корисна ще й тим, що це для українського суспільства струс. І, схоже, цього не можна було уникнути. Українських сил у суспільстві забракло, аби тримати його в напрямку конструктивної поведінки.
 
- Що ж далі?
 
- Усе залежить від того, наскільки українські політичні сили зуміють усвідомити ситуацію й діятимуть рішуче. Перше, найнагальніше завдання, щоб подолати цю ситуацію, - це чітка ідеологічна позиція.
 
Суспільству треба чітко сказати, що в Україні перемогли антиукраїнські сили. Фактично маємо реванш окупаційної влади. І якщо впроваджувати політичну програму Партії регіонів, її агресивного, екстремістського крила на кшталт Табачника чи Семиноженка, то Україна ризикує впритул наблизитися до імперських планів Росії.
 
- Чи може Янукович еволюціонувати, як свого часу Кучма?
 
- Може. Можливо, в Януковича переможе егоїстичний мотив, і він поступово усвідомлюватиме свою відповідальність перед державою.
 
Партія регіонів об'єднує цілу когорту серйозних підприємців. І вони зацікавлені в тому, щоб мати ринок і бути в нормальних стосунках із Заходом, не стаючи провінцією Росії. Але для цьо¬го чинника потрібна активна політика українських сил. Якщо цього не буде, то вдруге нас Росія зі своїх пазурів не випустить.

Олександр Гаврош,  Київ-Ужгород

Блог газети "Старий Замок Паланок", Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
29 квітня 2010р.

Теги: Ющенко, Тимошенко, Янукович, політики

Коментарі

михайло с 2010-05-05 / 14:06:00
я ж говорю, що саме на рівні:

1. "законодавства" - проголошення незалежності було здійснено у 4 Універсалі, актуальність якого поступово згасала в звязку із реальністю загрози московського вторгнення, що потім було підтверджено наступними подіями. Тобто такі заходи треба було вчиняти явно раніше

2. "владних інститутів" - розпуск війсьоквих частин, абсолютно інфантильність у формуванні органів влади, розмежування владних повноважень між ними, формування якісного державного апарату..

всього цього не було.

Резюме: злочинний балабол.

KK 2010-04-30 / 17:16:00
П. Михайло - А яким чином, по Вашому, Грушевський дискредитував українську ідею 'як надбання людської цивілізації, оскільки викривлювали її суть чи інфантильно її артикулювали на рівні владних інститутів та законодавства'?

михайло с 2010-04-30 / 15:31:00
не можна погодитися із думкою автора щодо позиції Руху на початку 1990-х рр.

самоусунення від процесу прийняття управлінських рішень -- це було початком кризи української ідеї як такої. вона тепер -- у глибокій ямі.

взагалі є троє ганебних політиків, які дискредитували українську ідею як надбання людської цивілізації, оскільки викривлювали її суть чи інфантильно її артикулювали на рівні владних інститутів та законодавства: Грушевський - Кравчук - Ющенко.

звідси такі клички, як гулюють по інету: свідоміти, бандерлоґі, фашисти і т.д.

KK 2010-04-29 / 23:11:00
'І якщо впроваджувати політичну програму Партії регіонів, її агресивного, екстреміерстського крила на кшталт Табачника чи Семиноженка, то Україна ризикує впритул наблизитися до імперських планів Росії.' Але я не знаю як ще довго можуть імперські плани Росії дальше розвиватись чи в Росії, чи в Україні?

!


Щоби утримати імперію, то треба мати якусь потужну і добре видуману політичну філософію (між іншим яка і зв'язувала совєтський союз). А яке таке політично-філософійське кредо існує сйогодні? 'Приєднайтесь до нашого російсько мовного імперії, щоби наші оліґархи і політиканти могли б ще пару сот мілінонів бабла ще заховати в кипрі чи в свицарії!' або 'Давайте, будьте з нами і ми Вам дамо дишеве паливо (західна европа уже користається з дешевшими цінами, без 'союзом').



Не випадково що у ці імперії сйогодні най більш розвинутий алькоголізм, і вростіння самогубством (не тільки у віську) най більше у світі!

местный 2010-04-29 / 13:47:00
я скажу короче: "проср-ли" Украину, мать вашу!

ІВАН 2010-04-29 / 13:13:00
Невірно і по-малоросійськи. Чорновіл мав шанси стати Президентом, якби не "драчі", "павлички" та інші малороси (дивно,що шанований мною Ю. Бадзьо і ниніїх виправдовує, так будуть "виправдовувати", чому переміг нині Янек-Хам). Якби це сталося, то Україна була б зовсіміншою. На іншому, включно із матеріальним, жили б і українці. У країнах де проголосували за своїх "чорноволів" - від Чехії (Гавел) до країн Прибалтики, люди живуть по-іншому. Ми, проголосувавши не за Чорновола, а за Кравчука (від нього все, включно із олігархізацією, все і розпочалося), вже втратили двадцять (!!!!) років. А скільки втратимо. Те, що рано-чи пізно порозумнішаємо (на відміну від драчів та, на жаль, - Бадзя - зрозуміло. Але скільки років. Особливо шкода старшого покоління. Бо, бабуть (із-за них - читай вище) - не доживе, мабуть...

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи