Завдання для кир Святослава

Або чому в Україні існують ДВІ греко-католицькі церкви?

Завдання для кир Святослава

Хто про що, а я про свята. Ті, що вже наступного тижня. Тобто про свято, бо воно там одне – Великдень. От пишу ці рядки, а уявляю ту прекрасну весняну благодать, яка сходить на мене під час поїдання домашньої ковбаси. Свяченої, бо до посвячення її не дають навіть скуштувати. От і розмріявся я про Пасху, коли вся наша велика родина збереться за столом і починається святкова учта – з розмовами й розповідями. Все буде так, як і минулого року, як і позаминулого, і далі в минуле; у цьому й краса цього свята. Не зміниться й інше: в якийсь момент мама попросить гостів притихнути, побачивши в телевізорі Блаженнішого Любомира Гузара чи Верховного архієпископа Святослава, і скаже: «Предстоятель церкви говорить». Всі стихнуть, а я відповім: «Так це ж не нашої церкви Предстоятель!»

Бо в закарпатських греко-католиків – своя, окрема церква, яка Українській греко-католицькій церкві не підпорядковується. Та що вже там – навіть особливих контактів з нею не має! Коротка історія цього явища виглядає так: у зв’язку з тим, що, на відміну від інших частин України, Закарпаття століттями належало Угорщині, закарпатських греко-католиків підпорядкували угорському архієпископу. У міжвоєнний період, коли Закарпаття входило в склад Чехословаччини, нарешті вдалося домогтися виокремлення Мукачівської греко-католицької єпархії з Угорської церкви та віддати її під пряму юрисдикцію Ватикану. Церковний термін такого статусу – sui iuris, тобто «своє право». У тій ситуації воно було зрозумілим, адже незалежної України на картах не було, а її частини входили до складу різних держав.

На початку 90-х років, коли проголошено Україну й Греко-католицька церква вийшла з підпілля, знову постало питання про включення Мукачівської греко-католицької єпархії в склад помісної Української церкви, але ці спроби наштовхнулися на антиукраїнські інтриги як у Закарпатті, так і в Ватикані, вигідні всім: як антиукраїнським силам всередині країни, так і в Угорщині, Словаччині і Росії (яка патронує сепаратистський «русинський» рух). Отож, і вийшла ситуація, яку маємо сьогодні, бо de facto в Україні існують ДВІ помісні греко-католицькі церкви: УГКЦ і церква Закарпатської області, тобто Мукачівська греко-католицька єпархія. І обидві підпорядковані Ватикану. І сміх, і гріх, бо це нерозумно, нелогічно і загрозливо для України, правда ж?

Загрозливо, бо існуванням двох помісних греко-католицьких церков фактично підважується сам принцип помісності, згідно з яким помісна церква діє на території всієї держави. Крім того, це дає можливість авантюристам у сутанах займатися політикою, тобто утвердженням «окремішності», а значить – сепаратистичності Закарпаття. Так, наприклад, богослужіння в греко-католицьких церквах Закарпаття ведуться незрозумілою вірникам старослов’янською мовою, а проповіді виголошуються чи то на діалекті, чи то на якомусь незрозумілому «язичії». «Боже великий, єдиний» після служби ви зможете почути тільки в Ужгороді і тільки раз на тиждень – таку «розкіш» громаді вдалося отримати шляхом довгої боротьби. Хай ніхто не потрактує цей факт, як докір, але все ж він видається цікавим: Мукачівську греко-католицьку єпархію очолює ..словак! Заради справедливості варто зазначити, що він (єпископ Мілан Шашік) у 2009 році отримав українське громадянство.

Найгірше ж у цій ситуації простим вірникам Закарпаття, які на тонкощах церковної бюрократії не розуміються, а тому щиро радіють, що в «нашої Церкви такий молодий, мудрий, освічений і приємний Предстоятель». Маючи на увазі, звісно, архієпископа Святослава Шевчука. Тому так і шокувала закарпатську громадськість радісна подія, яка відбулася на початку цього року в Ужгороді – вперше за багато років у Закарпатті було висвячено єпископа. Участь у церемонії взяли багато церковних посадовців, головним святителем був Єпарх Мукачівський Мілан Шашік. Але Главу УГКЦ Святослава «загубили», як бідного родича, серед інших священнослужителів, йому навіть слова не надали!

Авторитетний дослідник, професор Любомир Белей про особливий статус sui iuris Мукачівської греко-католицької єпархії сказав так: «Насправді збереження статусу sui juris за Мукачівською греко-католи¬цькою єпархією має не просто пікантний, а дуже неприємний правовий аспект: визнаючи на території України існування двох незалежних греко-като¬лиць¬¬ких помісних церков, Ватикан таким чином або не визнає Закарпаття частиною України, або ж місцевих греко-католиків не вважає українцями. Tertium non datur». Додати до цих слів нічого, крім як зауваження, що з обранням нового Папи дещо змінилася ситуація у Ватикані, що може вийти на користь українцям.

Сам архієпископ Святослав згадує: «Нинішній Папа, а тоді студент Салезіанської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував отцю Чмілю під час служби Божої. Він добре знає наш обряд і пам′ятає навіть нашу Літургію. […] Таким чином кардинал Бергольйо завжди опікувався нашою Церквою в Аргентині, і я, як молодий єпископ, робив свої перші кроки в цьому служінні "під його оком" та з його допомогою». Хіба це не шанс, який Бог подарував Україні?

Враховуючи таку ознайомленість нового Папи з українськими справами й Українською греко-католицькою церквою, стає зрозумілим, що зараз – найкращий час для виправлення цього історичного «непорозуміння», яким є існування в нас двох помісних церков. Ця справа піде на користь і Церкві, і єдності християн, і єдності України. Справа, вирішити яку архієпископу Святославу цілком під силу. І час для цього настав.

Збруч

 

25 квітня 2013р.

Теги: Шашік, Святослав, УГКЦ,

Коментарі

Русин-вірникам 2013-10-10 / 19:57:55
Ба який ся гріх робит? Катехизм каже ош гріх сесе переступлення Божих заповідей. Та правда, Мойсею Бог дав заповідь ; Не будете приєдновати Мукачівську греко-католицьку епархію до УГКЦ вовіки! Так, що не робіт гріха ВЕЛИКОГО.

Вірники 2013-05-10 / 23:07:31
Вірникам Закарпаття так як і всім потрібно читати "Святе письмо",
молитися і отримувати Боже Благословення через таких Богом данних наших єпископів Мілана і Ніла, яких нам назначив Римський Престол. Бо котолицька віра -- це Вселенська, яку ми зараз маємо.
Повірте, що Христос на страшному суді нікого незапитає чи ти з УГКЦ, чи з Мукачівської Єпархії. Будемо відповідати за свої діла, але цей гріх робиться між людьми навмисне і не простими вірниками.

Кичера 2013-05-05 / 14:05:12
До Це я, МГКЄ - де юре - має статус окремої церкви, а де факто - невідомо шо, казус, враховуючи, шо в Україні є вже грекокатолицька церква. Якесь зовсім незрозуміле напівприватне релігійне утворення,поки-що толероване УГКЦ. Але як тут бути закарпатцям - вірникам УГКЦ? Творити свою єпархію УГКЦ в Закарпатті?

вірники 2013-04-27 / 23:51:29
Ми ніяк не розуміємо слова "об'єднання Мукачівської єпархії з метою створення патріархату". Патріархат-- це окремішність, автономія. У книжці "100 запитань до священника" на стор. 131 написано, що це найбільш можлива автономія стосовно верховної влади Римського Архієрея. Це виходить з'єднання з метою автономії, віддалення від намісника Апостола Петра. Ми так розуміємо, (може і неправильно) ми тебе, Петре, визнаємо, але нами не керуй. А де гарантія, що на якомусь історичному етапі Український патріархат не вподібниться Московському? То яка єдність з Христовою церквою нас чекає.
Займайтеся краще наверненням до церкви невіруючих людей. З цього буде більше користі. Не плюйте в душі своїх вірників... Не топчіть того чого не могли знищити комуністи, бо деякі священники використовують такі самі методи як і вони. Всі ми є у Христовій Вселенській церкві. Чого ще бракує крім любові? Хіба що більшої влади, бо за наші душі ви не турбуєтесь, інакше не робили б стільки гріха між людьми!

Генек 2013-04-27 / 23:18:05
Якщо бог існує, то він один, а конфесіальний поділ - це лище питання комерції, аж ніяк не духовності.

вірничка МУГКЦ 2013-04-27 / 18:00:38
Владика Шашік дуже багато робить для розбудови церков, реставрації храму, вивчив мову українську. Ти б, Андрію, не робив поспішних висновків.А про тотальну русифікацію православних церков та їх вірників не хочеш поговорити, чи ти цього не знаєш? Спочатку хай православні церкви усі перейдуть до Київського патріархату. "В своїй хаті своя правда", а не маскальська.

Корятович 2013-04-27 / 00:41:32
Слов'янину - Якщо Адміністратор цього сайту би тільки позволяв такими побожними як вам право висловлювати своїх думок на духовних темах, то думаю що мало хто би знайшов собі тут місце?...тяжко вам мабуть жити між грішниками??

Антон 2013-04-27 / 00:15:07
Цілком згоден з п. Любкою, давно назріла проблема.Знаю багатьох, хто підтримує ці твердження.Думаю,що нашим ієрархам слід прислухатись до думок і сподівань пастви.

Слов'янин 2013-04-26 / 22:51:41


Анонімний хамський перехід на особистості. Коментар видалено. Адмін


сорри 2013-04-26 / 20:31:07
Пан Андрій правий: більшість простих вірників в селах поняття не мають, що МГКЦ не належить до УГКЦ. А sui iuris для МГКЄ, як відомо, лобіювали в Римі мадяри. І відомо, з якою метою...

В цьому пості я частково відповів п.Корятовичу. Бо Рим, як це не дивно, часом сам буває заручником чиєїсь політики. Підкилимні ігри в Ватикані таємницею не є...

севлюшський 2013-04-26 / 18:00:58
Кідь пастирі не розумівуть, ош справи церькви, то не лем справи пастирів, але і справи пастви, то кунець і тій церькві, і тим пастирьом. А наш владика дуже нависоко ся носить і думать, ош лем вун годен знати і повісти, до кого ся мож тулити, а дого ніт.

читач2 2013-04-26 / 17:20:45
Цікаво, що би казав любка, якби людина, котра ні бельмеса не тямить у поезії, почала його вчити рими римувати... Християнин, на мою думку, не тим має перейматися, що таке суй юріс і з чим його їдять, а спасінням власної душі через покаяння і любов. По любові між вами впізнаватимуть вас... Не бачу любові від любки... п.с. Сумно, що любка називаючи голову УГКЦ на ім"я пропустив повз увагу як звати велике надбання Мукачівської єпархії(яка на звання Церкви не претендує - церква католицька одна для всіх) - помічного єпископа Ніла. Словом, Андрію, чув дзвін - не знає де він...

... 2013-04-26 / 09:47:56
І це найбільша проблема любки, як і тих, хто повірить його щирим почуттям. Андрюша поки що грається в цьому світі. Цікавіше почнеться тоді, коли ЖИТТЯ почне гратися з ним. Звичайно, це жодним чином не стосується серйозності піднятої теми. Шкода , що це тільки чергова маска "юного" поверховоковзаючого пііта. ТОму і ковбаска на Великодньому столі така колоритна.

ярослав орос 2013-04-26 / 08:45:07
до панича любки:
андрію степановичу, ніяк не в*їду: так де ж Ви справжній, (цілісний) християнин -- у своїх віршах, чи дописах на кшталт сього...
відсутня ж логіка у вашому бутті!

1982 2013-04-25 / 23:29:10
"Ватикан таким чином або не визнає Закарпаття частиною України, або ж місцевих греко-католиків не вважає українцями."

А у Ватикані щодо обох тверджень праві на всі 100%!

Корятович 2013-04-25 / 23:26:06
Сорри - а може ваша остання думка була б більш акуратна якщо ви б додали і ще Рим?

'Бо локал-патріотизм, любов до своєї малої батьківщини і тонке і гарне відчуття своєрідності у великому українському масиві немає нічого спільного з тією політикою, яку Москва, Будапешт, Братислава і [Рим], під свої інтереси, так довго і так мучено фінансують на Закарпатті.'

Так принаймі, часами виглядає нам, далеко за океану...

сорри 2013-04-25 / 22:25:19
Давно пора поставити цю крапку. Бо локал-патріотизм, любов до своєї малої батьківщини і тонке і гарне відчуття своєрідності у великому українському масиві немає нічого спільного з тією політикою, яку Москва, Будапешт і Братислава, під свої інтереси, так довго і так мучено фінансують на Закарпатті.

Це я 2013-04-25 / 22:17:05
Вже у самому підзаголовку неточність: в Україні немає двох греко-католицьких церков! Мукачівська єпархія і не претендує на статус церкви.
Ватикан розуміє, приєднавши МГКЄ до УГКЦ поставить крапку на русинство.

МѢСТНЫЙ 2013-04-25 / 21:27:39
это "Завдання" не для кир Святослава, а для Шашика. только он его провалит ;) всё-таки личные амбиции ("гордыня") у него берут верх над объединением

Корятович 2013-04-25 / 20:58:50
Думаю що уже довгенько такого порядного і інтелігентного зауваження не читав на сторінках 'блоги' тут у 'Закарпаття Онлайн'. І ще від одних з молодших блогарів тутка(старшим в цьому випадку би послужилось послухати молодшого)!

'Та що вже там – навіть особливих контактів з нею не має!'

Справді стид і ганьба!

'бо de facto в Україні існують ДВІ помісні греко-католицькі церкви: УГКЦ і церква Закарпатської області, тобто Мукачівська греко-католицька єпархія. І обидві підпорядковані Ватикану. І сміх, і гріх, бо це нерозумно, нелогічно і загрозливо для України, правда ж?'

Маєте цілковито рацію Андрію!

'Але Главу УГКЦ Святослава «загубили», як бідного родича, серед інших священнослужителів, йому навіть слова не надали!'

Неможливо годитися з поводінкою Мукачівської епархії в цйому случаю!

Уже давно було треба скласти ці ясні і прості думки пувлічно. Пишіть далі так Адрію!