Причиною він називає те, що «українська влада є криміналізованою», оскільки «нинішня надмірна централізація системи влади робить центральні органи найбільш привабливими з точки зору доступу до фінансів, ресурсів та адміністративних важелів, а депутатська недоторканість забезпечує захист від переслідувань за порушення закону». «Я не думаю, що в цих політичних гравців є така ж політична воля до боротьби з корупцією, як свого часу – у грузинської влади», – зазначив Віктор Ющенко.
Говорячи про шляхи подолання корупції в Україні, Віктор Ющенко наголосив, що «корупція – це завжди наслідок», а відтак «слід демонтувати головні фактори, які її провокують». Він назвав три головні напрямки: зменшення повноважень чиновника, децентралізація влади та зміна правил гри на найбільш корупційно проблемних ділянках.
«Корупція виникає там, де одна сторона – це держава. Тож чим буде менша зона повноважень державного службовця – тим менше буде грунту для корупції. Місія чиновника має бути виключно технічна і виключно скромна», – наголосив Ющенко. Як приклад застосування зміни правил гри він навів галузь освіти: «У 2005 році рівень корупції в системі освіти становив 60%, і на 2/3 він складався з корупції у вищій школі. Після введення зовнішнього незалежного тестування він суттєво знизився – залишилися ті ж люди, але змінилися правила гри».
Віктор Ющенко наголошує, що «краще – не допускати умов для корупції», але в тих випадках, якщо порушується закон, «мають запрацювати суди і правоохоронні органи – потрібна судова реформа та удосконалення самого законодавства».