Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули

Стало відомо, як виглядатиме єпископський герб призначеного Ватиканом нового очільника Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапули.

Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули

Відповідне зображення із роз'ясненням оприлюднив голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило.

Йдеться про 30-й єпископський герб, розроблений фахівцями за всіма канонами геральдичної науки.

"Щит повищено перетятий і напіврозтятий, у верхньому зеленому полі золота церква; у нижньому правому срібному полі – червоний хрест, посередині якого золота корона, вгорі та обабіч – 3 золоті язики полум’я, а внизу – срібна лілія, у срібних чвертях – чорні літери V C F E; у нижньому лівому синьому полі золотий проквітлий хрест, обабіч якого та під ним – по срібній 8-променевій зірці. Щит розміщено на пурпуровій мантії, підбитій горностаєм, увінчаній золотою єпископською митрою. Обабіч виходять золоті єпископський жезл праворуч і процесійний хрест ліворуч. Під щитом на золотій стрічці девіз чорним: БУДИ МНѢ ПО ГЛАГОЛУ ТВОEМУ (Лк 1-38).

Золота церква у зеленому полі символізує Закарпатську християнську традицію і Мукачівську єпархію. У гербі використано силует бойківської церкви Св. Махайла з с. Ужок, який використовувався в 1940-х рр. на бланках і печатках владики Мукачівської єпархії Теодора Ромжі. Червоний хрест із абревіатурою V C F E (Verbum Caro Factum Est) є символом Згромадження Воплоченого Слова. Проквітлий хрест є символом Галича і вказує на місце народження владики, а в поєднанні з трьома срібними 8-променевими зірками також уособлює чудотворну Крилоську ікону Пресвятої Богородиці. Митра, жезл, процесійний хрест і мантія вказують на статус єпископа", – розтлумачив символізм зображень герба владики-номінанта А.Гречило.

Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, чернець Згромадження Воплоченого Слова Теодор Мацапула 8 травня 2024 року був призначений Ватиканом правлячим єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії.

Мукачівська єпархія стала вакантною 14 липня 2020 р., після передчасної смерті тодішнього єпарха Мілана Шашіка. А вже 20 липня у Ватикані повідомили про те, що Папа Франциск призначив владику Ніла (Юрія Лущака), ЧБМ, єпископа-помічника Мукачівської греко-католицької єпархії, Апостольським адміністратором вакантного осідку Мукачівської греко-католицької єпархії ad nutum Sanctae Sedis (до відкликання Апостольською Столицею).

Архієрейська Божественна Літургія та єпископська хіротонія єпископа-ординарія МГКЄ владики Теодора (Мацапули) відбудуться 16 липня 2024 року, в день Мукачівської Ікони Пресвятої Богородиці, в ужгородському Хрестовоздвиженському кафедральному соборі.

Святителями владики-номінанта Теодора будуть:

головний святитель  Високопреосвященний кир Володимир (Війтишин), архієпископ і митрополит Івано-Франківський, УГКЦ;

2-й святитель  Високопреосвященний кир Йона (Максім), архієпископ і митрополит Пряшівський, колишній ігумен Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ;

3-й святитель  Преосвященний кир Ніл (Лущак), теперішній тимчасовий Апостольський адміністратор МГКЄ.

Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу

06 червня 2024р.

Теги: герб, Мацапула, єпископ, МГКЄ

Коментарі

злий 2024-06-09 / 13:36:42
...у "вуха" Ватикана...

злий 2024-06-09 / 13:30:28
Ужгороду
Все значно простіше. Словацьке має до цього герба опосередкований стосунок - хіба як замасковані персональні амбіції словака Шашіка. Який так, був ДУ-У-УЖЕ амбітний.
А насправді в цьому гербі було "зашито" генеральну лінію сепаратистів, які в силу певних обставин, в умовах ослабленої України і впливу сусідніх держав - росії, угорщини, словаччини, опинилися біля керма МГКЄ, щодо перспектив розвитку єпархії. Всі вони, від Семедія і Шашіка включно з тимчасовим "послєдишем" останнього Юрком Лущаком, системно творили на місці МГКЄ Русинську митрополію.
Відповідні посили вкладалися у "вуха" у Ватикана, відповідні зусилля, у вигляді, наприклад, запровадження партикулярного права МГКЦеркви і виховання "суіюрісних" кадрів у бурсі ім. Петра Береша, робилися на місці. Відповідно, герб оформили в "русинських" (виключно політично) кольорах. Навіть попри те, точніше - всупереч тому, що справжніми кольорами русинів Закарпаття, Підкарпатської Русі і МГКЄ зокрема ЗАВЖДИ були синій і жовтий. Про синьо-жовту стрічку від Марії-Терезії пам'ятаємо, правда ж? Ми. Бо Семедійо-Шашіко-Лущаки це старанно приховували.
Тому перед новим єпархом, хай і не як першочергове, стоїть завдання про відмивання всієї єпархії, і, зокрема, її символіки, від цього сепаратистського бруду.
Цей герб має право на існування, але в історичних синьо-жовтих кольорах.
Справедливість має бути відновлено

Ужгород 2024-06-09 / 08:38:36
Якщо мова про герби, то яким чином російський триколор став домінантним на оновленому гербі Мукачівської єпархії за часів Мілана Шашіка? Адже завжди саме синьо-жовті кольори були символами Мукачівської єпархії. А відповідь проста: герб розробляв словацький художник, в яких триколор ідентичний російському. Тож коли нині дивимося на герб єпархії, то синьо-жовтих барв там майже не помітно. А вони мають бути головними, бо це є наша традиція! Давно час виправити цю приховану провокацію.

Мічман 2024-06-08 / 18:05:52
Така корупційна схемадавно присутня в єпархії. Побори зі священників стали нормою. Нілові минулого року збирали по 500 грн з одного священника. Ніл ті гроші пустив на вітер. Потім взяли собі жополизи за моду деканам збирати з усього деканату на золоті хрести з прикрасами. Потім той, хто не хоче в цьому брати участь або через силу під страхом хай дає, або ж стає воргом номер один. Це все добре підмічено, що треба з цим завершувати. Чи може далі хай процвітає це все? Договорняки з деканами, які лобіюють перед єпископом за парафію, машину, проекти і так далі. Такі собі царьки. Новий владика має сам керувати, а не робити сміха з єпархії

Очевидець 2024-06-08 / 17:38:58
Комерсант Бабич збирає від священників верхніх районів по тисячу гривень на ризи владиці Мацапулі. Добровільно-примусово. Чи треба якось уважити владику? Треба. Є єпархіальні кошти, хай офіційно куплять і запишуть на відповідну статтю витрат. Нема чого бпати зі священників. Корупція, гниль, злодійство - це методи Бабича і старої шайки. Розберіться з цим, владико. Дуже не добре починаєте свою дорогу. І заберіть того Бабича з того швейного цеху нарешті.

Пітра 2024-06-06 / 21:36:45
Той факт, що Ніл повертається на посаду помічника, свідчить про нездатність до управління. Це ганьба, що був начальником, але знову стає помічником, а начальником став колишній підлеглий. Незрілість Ніла є очевидною. На його місці я би подав папір новому єпископові в перший же день після вступу в повноваження. Юрику, ти так мріяв про монастир і про якусь там книгу, то маєш нагоду її реалізувати. Пиши заяву і готово діло. Най Бог помагать

Макартні 2024-06-06 / 21:12:14
Радість велика. Кого лиш не спитаю з отців єпархії, то всі дуже щасливі і сповнені великих сподівань на відродження. Що ж, отче Теодоре, не змарнуйте сподівань, щоб не стати приводом для сліз смутку

Авраам 2024-06-06 / 21:02:46
Дивно, чого третім святителем є Ніл, якось не нормально помічник святить ординарія.... Ніла місце там десь після помічника коломийського....

Українець 2024-06-06 / 20:33:57
Богу дякувати нарешті Мукачівська єпархія, має українця єпископа, бо після смерті народного єпископа Івана Маргітича єпархію очолювали самі сапари, навіть ніби місцевий Ніл виявився запроданцем

НОВИНИ: Соціо

14:44
/ 1
У Мукачеві в суботу прощатимуться з полеглим на війні з росією Іваном Чорним
11:17
/ 1
В Ужгороді у п'ятницю попрощаються з полеглим захисником Євгеном Гайдуком
23:03
/ 5
"Сова на глобусі" у децентралізації енергетики по-закарпатськи
21:39
/ 2
В Ужгороді впровадять картки для пільгового проїзду в громадському транспорті
11:10
/ 1
Унаслідок ДТП на Херсонщині загинув захисник Микола Ватаман з Кобилецької Поляни на Рахівщині
19:55
В Ужгороді просто неба покажуть "маніфестно-авангардне" кіно про життя українських міст радянського періоду НЕПу
15:23
/ 1
В Ужгороді освятили нову дерев'яну греко-католицьку церкву
11:51
/ 1
У боях з російськими окупантами за Луганщину поліг Василь Декет з Дубового
11:41
Зупиняючи московську орду на Харківщині поліг уродженець Солотвина Михайло Гач
18:55
/ 3
У підземеллі Ужгородського замку науковиця з Харкова розповідала про кажанів
12:17
/ 1
В Осій Іршавської громади "на щиті" повертається Іван Матіко
21:22
/ 1
Закарпатець, який міг знати Шевченка
17:00
/ 1
У горах на Рахівщині ледь не загинув від переохолодження львів'янин-"ухилянт"
16:24
/ 21
Подячне Слово владики Теодора Мацапули на завершення єпископської хіротонії
15:24
/ 3
У Мукачівському прикордонному загоні представили нового начальника
17:47
Норми Бюджетної декларації на 2025-2027 роки матимуть негативний вплив на місцеві бюджети Закарпаття
07:01
/ 1
У п'ятницю в Рахові прощатимуться з захисником Дмитром Панасовським, що помер від отриманих ран
06:46
/ 1
У ДТП на прифронтовому Запоріжжі загинув Петро Попович з Луга на Рахівщині
04:38
/ 3
Квадроцикли та баггі – вперше на аукціон виставили арештоване майно Медведчука з "Ведмежої діброви" на Закарпатті
15:18
/ 1
70,5°С: найпекельнішим місцем в Ужгороді є скейтпарк на площі Хмельницького – ГО "Форза"
14:45
Чоловік з Матійова на Берегівщині потрапив до реанімації з опіками, отриманими під час заправки мотопомпи
01:42
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Фабіян з Онока Виноградівської громади
14:29
В ужгородському скансені відкриється виставка-колекція старожитностей Слобожанщини
12:03
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди поліг Микола Кушнір з Горінчова Хустського району
11:18
/ 9
"Бажаємо вам бути апостолом єдності", − Глава УГКЦ Святослав до нового нового очільника МГКЄ Теодора
» Всі новини