Пам’ятники тоталітаризму насамперед лишаються пам’ятками історії

Пам’ятники тоталітаризму насамперед лишаються пам’ятками історії

Відкрите звернення до радикальних організацій Закарпаття,
правоохоронних органів,
небайдужих краян

Українська Революція ще явно не остаточно, але перемагає. І як в будь-якій революційній ситуації, в нашій країні також не обійшлося без численних ексцесів, яких можна й треба уникати. Зокрема, маю на увазі хвилю ейфорії, якою супроводжується знесення пам’ятників тоталітарної епохи по всій території України. Цілком розділяю те давно виражене та нереалізоване людьми обурення від необхідності спостерігати на власні очі пам’ятники персонам, які несли народові України смерть та горе – насамперед, Леніну, а також іншим діячам тоталітарної епохи – Кірову, Артьому та багатьом іншим. Однак переконаний, що долею цих скульптур мало б бути не подрібнення на шматки, а перебування в спеціально створеному музею під відкритим небом, де б своєю кількістю та розмірами вони справляли на відвідувачів не аби яке враження.


В Закарпатті, на відміну від інших регіонів України, процес позбавлення від матеріальних слідів тоталітарної радянської епохи здебільшого завершився вже давно, і, на жаль, не в оптимальний спосіб. Тим не менше, й наш край не оминула нинішня хвиля, наслідком якої стало повалення двох дивом вцілілих пам’ятників Леніну.
На цьому тлі я особисто став відчувати тривогу за долю інших пам’яток, яких чимало є в нашій області. Не один рік займаючись краєзнавчою журналістикою, особливо в рамках роботи над ілюстрованим виданням «Архітектурні, історичні та природні цінності Берегівщини», я заархівував в фотографіях практично всі пам’ятники радянської доби в Берегівському районі. І маю зауважити, що попри ідеологічне навантаження, вони є цікавими історико-архітектурними об’єктами, які мають бути збережені без ушкоджень в цей непростий революційний час. Хочу підкреслити, що частина цих пам’яток була авторськими роботами відомих крайових митців, таких як Г. Горват, Л. Бровді, В. Олашин та інших. Їх перенесення на інші місця здебільшого вже технічно неможливе. Але знесення чи пошкодження точно нічого не додасть нашому поступу в краще, цивілізованіше життя.


Тому закликаю усіх, від кого це залежить, в першу чергу лідерів радикальних угрупувань, які мають вплив на своїх підлеглих, та правоохоронців, не допустити руйнування пам’ятників радянської доби на території Закарпаття. Мине певний час, заспокояться пристрасті, і громади, разом із фахівцями, спокійно вирішать, що робити із тим спадком. Як варіант, дані скульптури, монументи, барельєфи тощо можна коштом громад чи за рахунок грантів, чи за інший необтяжливий для бюджетів рахунок, оздобити інформаційними табличками типу «Пам’ятка тоталітарної доби», з даними про авторів роботи, рік, зміст композиції тощо. Таким чином, буде проявлений цивілізований підхід до власної історії, і водночас продемонстроване негативне сприйняття епохи, яка більше не має повторитись в жодному вигляді.

Мушу зауважити, що пишу це звернення, будучи активним прибічником Української Революції з самого її початку.

Голова Соціально-екологічної громадської організації
«Чистий Берег»,
член ради Берегівської міськрайонної організації «Майдан»
Олег Супруненко


 

Олег Супруненко, Закарпаття онлайн.Блоги
26 лютого 2014р.

Теги:

Коментарі

муза 2014-02-26 / 13:40:58
Залишати пам"ятники особам,винних у знищенні українців,людей, в жодному разі не можна.Адже на те вони і встановлюються у широкодоступних місцях,щоб про них пам"ятали - а пам"ять яка? Чи захотіли би ви залишити річ,яка б нагадувала вам про згвалтування ?! Нації потрібні духовнобагаті патріоти :живі можуть фізично говорити, а померлі до нас звернуться хоча б візуалізацією.Те,що нас оточує має велике значення.


Олег Супруненко
Публікації:
/ 9З Роком Півня, шановні!
/ 8Три поняття, які слід забути пишучій братії в 2015 році
/ 6Закарпатським «регіоналам»: ви ще маєте шанс на Вчинок
/ 1Пула – побратим Ужгорода із давньоримським амфітеатром
/ 4"Чорна діра", або Берегівська фекальна аномалія
/ 3Чи зупинить Міністерство ЖКГ «поліетиленову лавину» ?
/ 10У Мюнхен і назад – в темпі віденського вальсу
/ 27Хорватія поза графіком, або Добре бути білою людиною
/ 62Що в перспективі у Берегова: курортополіс чи перший українській Лунік ?
/ 12Відпустка в Болгарії: може, й не вразить, але не розчарує
/ 6Японські катаклізми руйнують міста і... міфи
/ 6Міські брами Берегова слід зберегти та оновити
/ 24Як журналісти жаб давлять...
/ 6«Зоомор» приїхав! Чи потрібні місту розваги зі страждань?
/ 1Угорський варіант „собачого життя”
/ 5У Шаланках відзначили 300-річчя останнього з’їзду повсталих куруців
/ 43Якби Висоцький не помер...
/ 8Пізнавайте Берегівщину на своїх двох. Колесах!
/ 18Погляд на Грузію без галасливого захоплення, але не без „білої заздрості”
/ 8День без автомобіля: чи визначатимуть його колись на Закарпатті?
/ 6Аукціон почався, або Купую місто
/ 5ДЕНЬ СОЛІДАРНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ - минув непоміченим...
/ 83Задрипане Берегово чи курортополіс Берегсас?
/ 12"Пиріжок із пі**ою" та інші закарпатські ОГО!-лошення
/ 2"Явка обов'язкова". Перед ким?
» Всі записи