Чому люди йдуть у "єдинники"?

Знайомий підприємець, веб-дизайнер Олександр Буряков поскаржився мені, що на перший квартал не зміг зареєструватися за спрощеною системою оподаткування, обліку і звітності.

Чому люди йдуть у "єдинники"?«Шість років пропрацював на єдиному податку, і все було добре. Тепер уперше податкова відмовилася видати свідоцтво. Маю проблеми, про які й не думав... Прибутки зменшуються. Порядок розрахунків поламаний. Треба винаймати бухгалтера. Караул!».

Сталося це з вини самого підприємця: вчасно не подав заяви на видачу свідоцтва про сплату єдиного податку (це слід було зробити ще до 15 грудня). Тож автоматично опинився в тій категорії суб'єктів підприємництва, які працюють на загальних умовах. Останні зобов'язані сплачувати 33,2 відсотки у вигляді нарахувань на заробітну плату у Пенсійний фонд, ще 1,5 відсотка цих самих нарахувань — у Фонд соціального страхування і 1,3 — у Фонд зайнятості. На довершення всього підприємець повинен сплатити 15 відсотків податку з доходів. Щомісяця, отже, слід добровільно розпрощатися з 50,8 відсотками зароблених грошей. Навіть якщо не здійснювати діяльності, слід регулярно звітуватися перед держінституціями.

Найбільше дошкуляють цьому підприємцеві все-таки не нові клопоти та додаткові обов'язки зі
звітності, а втрати в заробітку, їхній обсяг зашкалює. Адже якщо досі він сплачував у бюджет міста 200 грн. (максимальна ставка єдиного податку в Ужгороді), то зараз має перераховувати понад половину заробленого. І робити це мусить регулярно, так само, як, наприклад, школяр — щодня ходити до школи або вірник — читати молитви.

Скільки втратив у грошах, позбувшись статусу «єдинника», веб-дизайнер Буряков? Нескладно порахувати. Досі, за місячного доходу дві тисячі гривень, сплативши 200 грн. єдиного податку, решту 1800 грн. залишав собі. Тепер же йому залишатиметься менше тисячі!

Наш народ винахідливий. Знайомий відкрив свій «маленький» секрет: протягом першого кварталу намагатиметься обмежити обсяг банківських перерахувань за послуги, які надає. Все, що «засвітиться» на рахунку, буде оподатковано по повній. Тому з січня по березень «не можна» демонструвати жодної діяльності, тим більше — отримувати офіційну плату за неї. З другого кварталу все повернеться на круги своя. Самообмеження будуть зняті, і Буряков розслабиться. Чому? Бо на той час він знову зареєструється, як платник єдиного податку.

Логіка таких дій зрозуміла: підприємцеві не хочеться втрачати кровно зароблені гроші. Інтерес держави в іншому — отримувати у казну якомога більше. Саме з цієї причини все частіше лунають голоси про відміну єдиного податку. Лише ті суб'єкти, які працюють на загальних умовах, годують держказну і, зокрема, поповнюють Пенсійний і Фонд соціального страхування. «Єдинники» працюють більшою мірою на себе. Хоча в майбутньому і вони претендуватимуть на пенсію, принаймні в мінімальному розмірі, Пенсійний фонд обходять стороною. Чому мають такі преференції — питання для економістів. Вже не раз і не двічі уряд намагався вирівняти умови для всіх підприємців, однак поки цього не сталося, «єдинники» успішно користуються наявними перевагами.

Сплатою єдиного податку користуються тисячі суб'єктів. Як повідомив заступник начальника Державної податкової інспекції у м. Ужгород Юрій Сарай, в обласному центрі за спрощеною системою оподаткування, обліку і звітності працюють 4787 суб'єктів підприємницької діяльності; на загальній — 4886, на фіксованому патенті — 1837. Водночас зростання показників відбулося у всіх трьох групах. Щодо суб'єктів підприємницької діяльності — юридичних осіб, то станом на кінець грудня 2006 року в Ужгороді їх було зафіксовано 4554; це на 214 більше, ніж рік перед тим.

Пройти шлях від звичайного громадянина до підприємця нескладно. Відділ реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності виконкому Ужгородської міськради, який очолює Тетяна Лєппік-Кордонець, видає свідоцтво про держреєстрацію вже на третій день після звернення. Для цього лише потрібні паспорт, ідентифікаційний код, заява установленого зразка і 34 грн. оплати. Незабаром видаватимуть свідоцтва вже у день звернення. Для цього у користування відділу надали спеціальне програмне забезпечення. Дані про всіх суб'єктів підприємництва вносяться в єдину загальноукраїнську базу даних. Це дозволить бізнесменам отримувати основні відомості про своїх партнерів, відтак уникнути «кидалова» чи інших неприємностей.
Займатися бізнесом — невід’ємне право кожного.

Але чи так само легко бути підприємцем, як здобути це право? На подібне запитання у кожного своя відповідь. Статистика свідчить, що багато хто після реєстрації «забуває» звітуватися перед податківцями, іншими інстанціями. Відтак — перенесення в розряд «штрафників», грошові стягнення через суд. Звідси висновок: перш ніж назватися підприємцем, не сім, а більше разів варто подумати. І аж потім.— «відрізати». Щоб собі та іншим не нашкодити.
Василь БЕДЗІР
21 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
11:38
У Горонді на Закарпатті планують збудувати вже три сухих порти
17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
» Всі новини