Золота проблема України

Між тим, потреба у додатковому фінансуванні «Закарпатполіметалів» досягла такого рівня, що, якщо необхідні кошти не надійдуть найближчим часом, то в середині грудня його працівники підуть в неоплачувану відпустку, а з січня відбудеться зупинка підприємства.

Золота проблема УкраїниЗа словами закарпатців, можливий процес банкрутства і пов’язані з ним тривалі простої призведуть до незворотних наслідків. Консервація копальні вимагатиме більше 20 млн. грн., інакше вона буде повністю зруйнована.

«Zakar Resources», яка через компанії «Alfa Minerals Limited» і «Ukrainian Resources Limited» належить австралійським інвесторам, неодноразово зверталася до уряду України з проханням вирішити збільшення її частки у СФ «Закарпатполіметалів» з 6,33 % до контрольного пакета в обмін на приблизно 65 млн. $ інвестицій. Спочатку (2004 – 2006 рр.) її партнером за цим проектом мала бути австралійська золотодобувна «Eurogold Ltd». Проте остання весною поточного року вирішила зосередитися на розвитку ще одного закарпатського родовища — Сауляк. Декілька місяців аналогічний інтерес до «Закарпатполіметалів» проявила канадська «Tournigan Gold Corp.», яка спеціалізується на добуванні золота і урану.

Виконавчий директор «Zakar Resources» в Україні Кріс Баркер повідомив, що компанія «Tournigan Gold Corp.» готова профінансувати всю програму розвитку підприємства, включаючи 5 млн. $, необхідні на 2007 р., але за умови придбання контролю над товариством. «Хто ж вкладатиме гроші, не маючи гарантій?» — питає пан Баркер. За словами Богдана Конецького, координатора проекту від «Zakar Resources», всі звернення компанії до уряду були проігноровані, а отримання інвестором контролю блокується на бюрократичному рівні.

«Якщо частка у 93,67 % буде виставлена на аукціон, компанія візьме в ньому участь, — говорить Кріс Баркер. — Але у нас у будь-якому випадку є переважне право. Коли буде аукціон, ми почекаємо, поки претенденти зроблять свою пропозицію, а потім скажемо: спасибі велике, ми забираємо цей пакет», — жартує золотошукач, обіцяючи оскаржити в суді передачу ФДМ частки акцій.

Саме через наявність цього переважного права вже два роки не можна реалізувати урядове розпорядження від 21 червня 2004 р. про передачу частки ДАК Держкомприродресурсам. Але з іншого боку, і збільшити свою присутність у статутному фонді інвестори теж не можуть.

Богдан Конецький пояснює причину, чому «Zakar Resources» за стільки років так і не добилася рішення на свою користь, таким чином: «Ми знаємо, що деякі компанії, не називатимемо імена, написали листи певним високопоставленим чиновникам, в яких вони повідомляли про своє бажання займатися цим проектом».

Проте спосіб обійти переважне право «Zakar Resources» все-таки є, і в уряді про нього знають. Якщо ліквідовувати ДАК «Українські поліметали», то це право може бути передане Фонду держмайна разом з активами ДАК, зокрема часткою у товаристві. До моменту проведення аукціону може пройти до року, а це означає, що підприємство давно зупиниться і збанкрутує (прострочений борг вже зараз складає близько

2 млн. $). В цьому випадку ліцензія на видобуток, яка є у «Zakar Resources» і яка дійсна ще більше 14 років, буде примусово передана іншій компанії. Остання отримає золотий бізнес при мінімумі вкладень.

Така схема нагадує те, що відбувається в сусідній Румунії. Там «KazakhGold Group» і британська «Oxus Gold» в кінці листопада придбали за 6,99 млн. $ на аукціоні майно золотопереробного заводу в Байа Марі, який у 2005 р. зупинився через аварію після лютих морозів. Цей завод, який належав румунському уряду і «Eurogold», пройшов процедуру банкрутства.

В останні місяці «Закарпатполіметали» видобували до десятка кілограмів золота в місяць, проте проектні потужності припускають видобуток близько 350 тис. тонн руди на рік, що відповідає приблизно 1,5 т золота. Крім того, Мужиївське родовище багате на інші метали, особливо свинець і цинк, вміст яких складає до 6 % в тонні руди. Експлуатаційний цикл цього проекту складає мінімум 25 – 30 років.

ДОВІДКА

Загальні запаси золота на українських родовищах, за даними Держкомгеології, складають 3,2 тис. тонн. Всього ж у країні є понад 230 рудопроявів золота, з яких 10 —  родовища із запасами по 80 – 135 тонн.

В процесі розвідки знаходяться 12 родовищ золотовмісних руд. За останні роки виявлені рудні запаси з низьким вмістом золота (5 – 7 г/т).

За оцінками експертів, вартість робіт із створення золотодобувного комплексу оцінюється в 0,8 млрд. дол.

Золото займає приблизно 85 – 90 % українського ринку дорогоцінних металів, до 10 % припадає на срібло, решта — на платину і паладій.

Собівартість видобутку золота в Україні досягає 400 $/ унцію. Собівартість одного грама всього на 5 грн. менша від ринкової ціни.
"Статус"
07 грудня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 52
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 5
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
» Всі новини