Самозайнятість містить у собі великі можливості для виявлення здібностей людини і завдяки цьому іноді стає більш привабливим та прибутковим заняттям, ніж наймана праця, хоч і пов'язана з певним економічним ризиком.
Безперечно, не маючи стартового капіталу, неможливо відразу відкрити власний бізнес. Узагалі сума коштів, отриманих кожним безробітним не може вирішити всі проблеми, що виникають при відкритті власної справи, але хоч невеликою підмогою у започаткуванні підприємницької діяльності стане. Правда, багато початківців вирішують на перших порах зайнятися реалізацією товарів з подальшою перспективою виробництва своєї продукції.
Служба зайнятості здійснює підготовку безробітних громадян для організації малого та середнього бізнесу. Безробітні активно залучаються до участі у семінарах з підприємницької діяльності, що проводяться за участю фахівців центру зайнятості, податкової інспекції, управління економіки, які надають широкий спектр інформаційних та консультаційних послуг з юридичних, економічних та інших питань. Хто виявив бажання започаткувати власну справу, крім профорієнтаційних послуг, також мають можливість пройти професійне навчання основам підприємницької діяльності на двотижневих курсах з основ підприємництва, які проходять на базі Закарпатського інституту ім. А.Волошина МАУП. Потім кожен слухач визначає власну бізнес-ідею і за допомогою викладачів-практиків розробляє бізнес-план майбутньої власної справи. Цей план затверджується на засіданні комісії з надання одноразової допомоги по безробіттю, яку очолює заступник директора центру зайнятості. До комісії входять спеціалісти відділів райдержадміністрації та міської ради, податкової адміністрації, державні реєстратори, інспектор з праці. Це дає змогу майбітнім бізнесменам одержати кваліфіковані роз’яснення фахівців про відкриття майбутньої справи, порядок ведення документації.
Відрадно, що на сьогоднішній день, вже 360 безробітних скористалося цим нововведенням – отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю. Сума наданої центром зайнятості допомоги теж чимала – майже 825 тисяч гривень, що в середньому на кожного безробітного склала 2300 грн. Серед „наших” підприємців можемо назвати Наталію Іванівну Кулик, яка в орендованому приміщенні ВАТ „Прометей” відкрила перукарський салон. Петро Григорович Усенко, Василь Васильович Синиця та Тарас Петрович Праць надають транспортні послуги з перевезення пасажирів, а Ярослав Йосипович Фогорош – вантажів. Більшість безробітних відкрили власну справу в торгівлі. Це власники магазинів – Вікторія Михайлівна Орос, Микола Степанович Волощук, Ганна Василівна Савляк. Прибутковими виявилися і кав’ярні Віктора Івановича Штефуци, Софії Романівни Яськів, Олени Олександрівни Черничко, Катерини Іванівни Поспелової, Ярослава Федоровича Шегути. Багато безробітних отримали допомогу і зараз займаються торгівлею на міському ринку, виготовляють меблі, металоконструкції, надають юридичні та бухгалтерські послуги населенню. Дехто вже навіть звернувся до центру зайнятості за допомогою знайти найманих працівників. У міськрайонному центрі зайнятості щиро радіють, коли земляки змінюють непрестижний статус безробітного на нині шановані звання підприємця та працедавця.
Володимир Гуц,
заступник директора
Хустського міськрайонного центру зайнятості