Участь у заході взяли заступник голови ДПА у Закарпатській області Еріка Васкова, заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб облДПА Любов Серемчук, начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Закарпатській області Єва Мойшевич, голова ради територіального відділення АППУ в Закарпатській області Марта Волощук. На семінарі був також присутнім і начальник Ужгородської МДПІ Тарас Триндяк.
Проведення семінарів спільно з представниками Торгово-промислової палати, органів державної митної служби, Пенсійного фонду та фондів соціального страхування є однією із форм роботи податкових органів з платниками податків, зазначила у своєму вступному слові заступник голови облДПА Еріка Васкова. Такі спільні семінари сприяють конструктивному діалогу з платниками платників та вирішенню проблемних питань, які платники податків самостійно не можуть вирішити.
І вже традиційним, підкреслила Еріка Золтанівна, стало проведення таких заходів спільно з Асоціацією платників податків України – громадською організацією, метою якої є захист прав та законних інтересів платників податків. Днями АППУ відзначатиме вже 10-ту річницю своєї діяльності. Заступник голови ДПА в Закарпатській області повідомила також про ще один спільний семінар з АППУ – 12 грудня 2008 року у Львові відбудеться виїзний кущовий семінар для платників податків Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської та Львівської областей. Участь у ньому візьмуть провідні фахівці ДПА України, тож Еріка Васкова запросила платників податків Закарпаття, які бажають отримати відповіді на свої запитання від провідних фахівців Державної податкової адміністрації України, відвідати захід.
Мета, яку ставлять перед собою податківці - максимально спростити взаємини з платниками податків. І проведення зустрічей у формі семінарів – чи не найкращий для цього спосіб. Саме тому цьогоріч податківці краю провели вже 468 семінарів (практикумів), відбулися вже і традиційні кущові семінари у Сваляві, Виноградові та Хусті. Крім того, працівниками податкової служби краю за 10 місяців ц.р. надано понад 12,5 тисяч усних та телефонних консультацій. Причому кількість наданих консультацій з року в рік зростає. Еріка Васкова вчергове нагадала платникам, що з 31 березня працює Інформаційно-довідковий департамент ДПС. Зателефонувавши за безкоштовним номером 8 800 501 00 70, кожен платник може отримати професійні та кваліфіковані відповіді чи консультації також і від фахівців ДПА України.
Розповіла Еріка Васкова і про переваги подання звітності в електронному вигляді. Крім того, що це – вимога часу, це ще й дуже зручно. На сьогодні вже близько 70% платників ПДВ Закарпаття подають звітність в електронному вигляді. Рано чи пізно в усіх виникне реальна необхідність спілкуватися цивілізовано - це доводить і досвід розвинутих країн. Однією з перших у 1997р. Німеччина прийняла закон про електронний цифровий підпис. Податкові декларації електронною поштою в Німеччині здають з 1999 року. Популярність електронної звітності в Австралії настільки велика, що понад 75% звітів надсилається бухгалтерами мережею.
На актуальних питаннях оподаткування доходів фізичних осіб зупинилася голова ради територіального відділення АППУ Марта Волощук. Вона також розповіла про основні напрямки діяльності Асоціації платників податків України та співпрацю з податковими органами.
Як було відзначено на семінарі, основним нововведенням 2008 року стали зміни у розрахунку суми бюджетного відшкодування ПДВ та запровадження з березня обов’язкового додатка до декларації з ПДВ – розшифровок податкових зобов’язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів. Уже у травні можна було говорити про перші, позитивні, результати подання таких розшифровок. За даними співставлення було виявлено підприємства, так звані «податкові ями». У тому числі, на жаль, одне таке підприємство - у Закарпатській області (зареєстроване у Перечинському районі), яке безпідставно виписало податкові накладні підприємствам з інших регіонів на суму понад 450 млн.грн. Таким чином, упереджено незаконне формування податкового кредиту, а відповідно - незаконну заявку до відшкодування ПДВ.
Процес заповнення розшифровок податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів є досить складним і громіздким, тому на порядку та особливостях заповнення таких розшифровок детально зупинилася заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб облДПА Любов Серемчук. За її словами, оскільки з березня подається декларація з податку на додану вартість за новою формою, податкові органи сподіваються, що з таким нововведенням поступово зруйнуються незаконні схеми за участю «фіктивних» підприємств, а перевірка заявлених до відшкодування сум ПДВ буде проводитися практично в автоматичному режимі, що дозволить відшкодовувати ПДВ у встановлені строки.
З аналізом типових помилок і порушень, які виявляються під час перевірок платників податків, ознайомила начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян облДПА Єва Мойшевич. Зокрема, значну увагу було приділено помилкам, допущеним при формуванні валових витрат, податкового кредиту з ПДВ, визначенні амортизаційних відрахувань, оподаткуванні операцій з нерезидентами та поворотної фінансової допомоги тощо. Наприкінці зустрічі виступаючі відповіли на запитання присутніх на семінарі платників.
Варто відзначити, що коло питань не було обмежено заявленою темою семінару, що ще раз підтверджує ефективність такої форми масово-роз’яснювальної роботи, та чи не найважливіше, є свідченням зацікавленості платників сумлінно сплачувати всі необхідні платежі та зростання довіри до податківців.
Відділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА України в Закарпатській області