Мінеральний дядько Кактус із Закарпаття

У теплиці Михайла Кортини із Дравців росте 8 тисяч кактусів, 170 видів, до того ж чоловік має унікальну колекцію мінералів
Мінеральний дядько Кактус

Михайло Кортин
Михайло Кортин

Живе цей неординарний 49-річний чоловік у Дравцях біля Ужгорода. Сусіди часто-густо називають його поміж себе Кактусом. Кілька місяців тому мені пощастило бути в теплиці Михайла Кортини, коли цвіло водночас із 20 рослин. Це справді дивовижна краса! Різноманітні розміри, форми і приголомшливі відтінки їхніх квітів буквально перехоплювали подих. Тоді «батько»  колючих створінь не мав ні бажання, ні часу колотися, тобто розповідати про своє захоплення. Нарешті, мені вдалося викроїти в дядька Кактуса годину й для мене...
 Тропічні кактуси цвітуть уночі
– Михайле Михайловичу, як виникло таке цікаве хобі?

– Мені завжди подобалися квіти, причім усі: кожна ж по-своєму оригінальна, гарна. А перші кактуси я купив у магазині, здається, 2000 року – десь через рік після остаточного повернення з Магадана. Звичайно, тоді я й гадки не мав, що це захоплення набуде такого широкого розмаху  й тривалості. Уявляв, що матиму близько 50 кактусів – і того мені доста буде. Далі ж виявилося, що  знайомий мого знайомого має велику галерею цих рослин. Захотілося її побачити, поспілкуватися з господарем. І я був приємно вражений. Окрім того, довідався від Віктора Варфоломеєва, що в крамницях продають зніжені, вихолені кактуси, вирощені на чистому торфі й добривах, натомість справжні люблять піщану землю й виглядають набагато розкішніше, адже не випещені.
Згодом у Москві придбав цікаву книгу про ці рослини, аби не почуватися чайником, дилетантом. Авторка дослідження наполягала на обов’язковому знанні латинської номенклатури. Я спочатку не планував собі зайвим забивати голову, але ж відомо: чим більше про щось знаєш, тим більше хочеться знати. А заглибившись, і сам переконався зокрема, що українські й російські назви однакових кактусів інколи суттєво відрізняються. Тому й довелося вивчати ла­тинські, аби не було плутанини. Одне слово, помалу-помалу пішло-поїхало. Закортіло мати й такий, і сякий вид, і антакий. Посіяв їх у так званих акваріумах, склав у бокси. Тоді, доглядаючи, читав, розпитував, що треба для їхнього успішного росту.   
Через певний час і підвіконня вже не помагали – постало питання місця. Допоміг його вирішити відомий крайовий садівник і квітникар Микола Гусинка, котрий зводив собі теплицю, а заодно й мені роздобув каркас. У наших умовах теплиця для кактусів – це найліпший варіант обмеження доступу всіляких шкідників, хвороб, грибкових захворювань.
– Насіння кактусів…
– Жодних проблем! Можна дістати, яке хочеш і звідки хочеш – з Англії, Ні­меччини, Америки, Південноафриканської Республіки, Австралії. Треба лише бажання й трохи грошей. Приміром, у Сумах, Харко­ві, Вінниці є сильні осередки кактусистів, в Одесі є ентузіастка, котра за абсолютно нормальну ціну надішле будь-кому будь-яке насіння і в будь-якому пакеті. Із Німеччини отримую рідкісні види від Наталії Іванюк – колишньої закарпатки.
Завдяки широкому асортименту цві­туть у мене ці рослини майже цілий рік. Затишшя лише взимку. Починають вказувати квіт у березні, квітні – коли як. Чимало їх милує око й кілька разів на рік, цвітуть такими, мовити б, хвилями до пізньої осені. Пік цвітіння – травень і червень. Особливо радію  тропічним кактусам, які цвітуть лише вночі і, як правило, тільки кілька годин, але велично, ґраційно, розкішно.
Нісенітниця – що ці рослини рятують від комп’ютерного випромінювання
– Це, дозвольте зазирнути в кишеню, пристойний бізнес?
– Дуже й дуже скромний. Гарантую, що з продажу кактусів жити неможливо. Мінімальна ціна одного – 15 гривень, максимальна – 50. А попиту ж вони не мають. Беруть здебільшого для ком­п’ютера, для себе, інколи – на день народження. Однозначно, що від виро­щування кактусів я маю насамперед душевну насолоду, прибутки ж символічні. Приміром, торік заробив 400 доларів, цьогоріч буде максимум 500. А далі ці гроші йдуть  на купівлю добрив, піску, горщиків, дров, на збереження базової колекції.
Узимку ж у теплиці потрібно підтримувати сталий температурний режим – від 0 до +5–10 о С. Окремі види на своїх іс­торичних батьківщинах, приміром, витримують і 20-градусний мороз, мої ж колись не гинули і при мінус 8 – на більше я не ризикував.
– Скільки ж у вас видів кактусів і скільки рослин загалом?
– Дивіться, у блокноті латиною записані всі види, але досі я їх, слово честі, не рахував. Мені й самому буде цікаво, аби цифра каталога не була висмоктана з пальця. ( І Михайло Кортина при мені  хвилин за сім нарахував у блокноті  плюс-мінус 170 видів. – М.М.) А якщо загалом, то десь до 8 тисяч. Можна б і більше мати, але й так уже всі стелажі у два поверхи вщент закладені. До речі, у мене всі кактуси – молоді, від 1 до 8 років, хіба що три-чотири, які подарували, – по 20–30. Кактуси – рослини невибагливі, тому, доглядаючи за ними, на зуби не падаю. Щоправда, часом роботи вистачає, здебільшого морока при пікіруванні або на початкових стадіях створення потрібних умов.
– Це правда, що кактуси захищають від комп’ютерного  випромінювання?
– Цілковита нісенітниця. Мені смішно чути, коли хтось твердить – ось, мовляв, кактус біля комп’ютера в’яне чи  цілком зів’яв, оскільки поглинув випромінювання. Зазвичай кактус гине через нестачу світла (не всі – є й такі, що люблять тінь), свіжого повітря, ранньої роси. Кактус ставлять біля комп’ютера, як правило, у темному закутку, де  він ще й припадає пилюкою, не маючи, чим дихати. Така ж легенда гуляє і про всілякі мінерали (камені), які нібито лікують усілякі хвороби. Брехня! Я все життя колекціоную, обробляю камені, знайомий зі справжніми професіоналами, які також цим займаються, – ніхто не вірить у лікувальні властивості мінералів. Це марні сподівання! Просто люди люблять плекати різного роду надії, ілюзії – їм так легше жити.
– Мені казали й про мінеральну  грань вашого хобі.
– Загалом у мене близько 300 ви­дів мінералів, які я зібрав із усіх усюд – Росії,  Казахстану, Узбекистану, Киргизії, різних регіонів Закарпаття, України. Окремі види – з Африки, Бразилії, Америки, Австралії – купив у колекціонерів. Потяг до каменів у мені  з дитинства. Відслужив. Радянська романтика штовхнула поїхати в Магаданську область, на Колиму, Чукотку. Там я й зацікавився мінералами, став колекціонувати, привозити їх додому. У Магадані пропрацював у геолого-розвідувальній експедиції 18 років – з 1981-го до 1999-го. Повер­нув­шись до Ужгорода, сушив голову, за що б узятися. І вирішив: за те, що лежить до душі – ювелірною справою. Поступово знайшлися й цінителі моїх виробів. Але через конкуренцію, створену заводами, наразі заробляю  слабо, хоча до  роботи ставлюся серйозно, тримаючи високу планку. Левова ж частка каменів у магазинах дуже низької якості, тож і ціна удвічі-втричі менша. Та й люди поверхово розуміються на мінералах. Мовляв, блищить? Блищить! Що ще треба?! Тому й пристойних замовлень не маю, і ціну підняти не можу – відіб’ю від себе клієнтів...
– Назвіть кілька видів своїх колекційних мінералів.
– О, та їх безліч! (задумався. – Авт.). Приміром, антимоніт, аурипігмент, галеніт, марказит, пірит, реальгар, сфалерит,  флюорит, гематит, ільменит, куприт, рутил, шпинель, хризоберил, діоптаз, яшма, агат, малахіт, рубін, крокоїт, апатит, гетит. Останній, до слова, названий на честь німецького поета Гете. До речі, чимало назв мінералів мають синоніми. Досить?
– Так! І дякую.

Михайло Мейсарош, "Старий Замок "Паланок"
04 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
11:38
У Горонді на Закарпатті планують збудувати вже три сухих порти
17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
» Всі новини