Неподалік Ужгорода знайдено величезні родовища газу (ДОПОВНЕНО)

Але 100 мільйонів євро у вигляді блакитного палива належать не нам, а словакам...

Неподалік Ужгорода знайдено величезні родовища газу (ДОПОВНЕНО)

У східнословацькому районі Земплін, який прилягає до українського кордону, знайшли нові родовища природного газу. Раніше тут видобували тільки залишки старих запасів, і знахідка вважається найбільшою за останні десять років. Нове багатство оцінюється у 100 мільйонів євро (3 мільярди словацьких крон), і знаходиться неподалік людських помешкань. Земплін при цьому належить до найбідніших регіонів сусідньої країни. Про минулорічні знахідки тільки цього тижня повідомила домінуюча на словацькому ринку палива газовидобувна компанія „Нафта Ґбели”. Нові запаси знаходяться на відстані біля 18 кілометрів на південний схід від міста Михайлівці і приблизно на такій же відстані на захід від Ужгорода.
Газ, який видобувається з нових родовищ, вже купує словацька газорозподільна система. І продає його населенню за тією ж ціною, що й російський газ, який доставляється із віддаленого на кілька тисяч кілометрів Сибіру. Більшість прибутку від нового родовища отримує монополіст „Нафта Ґбели”, якою володіє німецька компанія „Рургаз”. Місцеві мешканці про „мільярди в мішку” за власними городами навіть не знали. „Нам лише сказали, що буріння було успішним”, - заявив Йозеф Кочан, староста села Павловец над Угом, біля якого знаходиться одне і чотирьох нових родовищ газу.
Лише цього року у якості законного відшкодування за видобуток газу село отримало понад 13 тисяч євро (приблизно 400 тисяч крон). Це – частина збору, який компанія повинна платити державі. Утім, приязнь місцевої громади компанія отримала завдяки дріб’язковим дарункам. Хоча газ тут почали видобувати ще у 50-х роках, першу компенсацію місцева громада отримала лише у 2002 році.
У селі Стретави знаходиться збірний центр газу, і компанія минулого року перерахувала сільраді 2500 євро. Староста Марек Мегер задоволений і цим: „Ми купили за ці гроші автомобіль і розвозимо їжу до дитсадків”. Подібна ситуація й у інших місцевостях, де видобувають або будуть видобувати східнословацький газ. Лише після того, як старости дізналися про справжню вартість віднайдених родовищ, зрозуміли, що отримують лише мінімальну дещицю від багатства. Словацьке міністерство економіки минулого року подбало про зміну закону, за яким збір за видобування 1 кв. км. блакитного палива становить майже 700 євро. Прибутки зі збору розподіляються між центральною та місцевою владою у розмірі 80 на 20, незалежно від об’єму видобутку.
Утім, власне блакитне паливо не вплине на газову залежність Словаччини від Росії. Невелика країна щороку споживає 6 мільярдів кубометрів газу, а з власних запасів у країні видобувається лише біля 110 мільйонів кубометрів на рік. Причому більшість свердловин знаходиться у Малих Карпатах, що на заході країни, біля чеського кордону. Як запевняє компанія, у надрах Словаччини знаходиться ще мільярд кубометрів газу, третина з них – у чотирьох нових земплінських свердловинах. Газ у Словаччині, у тому числі й російський, продається за ціною 0,3 євро (10 крон) за кубометр.
Компанія, утім, обережно оцінює запаси словацького природного газу. Її експерт Йозеф Левоча підкреслює, що лише у пошукові роботи та пробне буріння було вкладено за останні 5 років біля мільярда крон. Скільки всього під Словаччиною газу, - невідомо. „Деякі дослідження говорять про 30-80 мільярдів кубометрів газу, але навряд чи йдеться про газ, який можна видобути і використати як паливо", - додає Левоча.

Олекса Лівінський, Прага
09 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

pfr 2008-07-09 / 16:47:00
Ти не читач, ти дурник... Ти прочитай спочатку! Газ треба розвідати, розробити, пробурити. Якби наші мудрагелі копнули під Оноківцями, точно би щось викопали. А зі своїми пропозиціями щось відвоювати їдь у Кацапстан, там тебе може й зашлють кудись в Чечню.

Читач 2008-07-09 / 15:32:00
Якщо це не наш газ, то пішли ці словаки на х...

Пропоную Україні відвоювати ці території. Так, як це хоче робити Румунія із нашим островом Зміїним.

НОВИНИ: Економіка

01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
09:50
34 гектари малини, лохини та полуниці: поблизу Мукачева працює релоковане ягідне підприємство
18:22
/ 1
Газорозподільне підприємство АТ "Закарпатгаз" увійшло до складу НАК "Нафтогаз України"
17:07
/ 4
Чеський залізничний оператор RegioJet підтвердив намір інвестувати у електрифікацію ділянки Чоп-Мукачево
» Всі новини