На Закарпатті родить найраніша українська полуниця

У Закарпатській області полуницю масово вирощують у Виноградівському районі. Олешник, Букове, Виноградово, Велика Копаня, Широке розташовані в найтеплішій низовині області. Тут з’являється перша ранньостигла полуниця в Україні.

У Великій Копані на Виноградівщині Закарпатської області Ганна Явицька збирає полуницю на власному городі
У Великій Копані на Виноградівщині Закарпатської області Ганна Явицька збирає полуницю на власному городі

Село Велика Копаня Виноградівського району розташоване за 100 км від Ужгорода та за 12 км від райцентру. Селяни займаються садівництвом та городництвом. Вирощують тут ранню картоплю, капусту, перець, помідори. Та найосновніший продукт городництва — полуниця. Нею в місцевих господарів засаджено від 5 до 20 сотих городу.

— У селі на 1000 дворів у двохсот із них вирощують полуницю, — каже війт Великої Копані Василь Пилип, 54 роки. — Це один із основних способів заробляння грошей наших людей. Хто не їздить на заробітки за кордон, той порається на городі. А заробити на полуниці можна. Деякі великокопанці за сезон заробляють по 5–6 тисяч гривень — гроші для села неабиякі.

76-річна Ганна Явицька майже 50 років вирощує ягоди. Що три-  чотири роки висаджує молоду розсаду. Під полуницею — 15 сотих городу.

— В кінці лютого — на початку березня, як розтане сніг, виходжу на город, — розповідає жінка. — Обкопую вручну кожен рядочок. На підмогу кличу онука Альошу. Потім приносимо із лісу сухого листя і обсипаємо ним рядки: коли ягоди будуть дозрівати, не набиратимуться із землі калу.

15 років тому в Явицької під полуницею було 40 сотих.

— Але потім услабла за ягодою доглядати. Почала висаджувати інші культури, — додає жінка. — Картоплю, капусту, цибулю, помідори, огірки.

Перший врожай полуниць на Виноградівщині цьогоріч з’явився в середині травня.

— Хоч цілу весну дощило, у двадцятих числах мая зачервонілися перші ягоди, — хвалиться Явицька. — Ми з Олексиком зібрали два кошики і — на трасу. Тут пролягає дорога Мукачево—Івано-Франківськ, то багато камійонів, легковушок їздять. Зупиняються і купують ягоди за будь-яку ціну. Перші продавали по 25 гривень за кіло. Їздив онук і до Хуста — там на ринку тоже файні гроші за ягоди давали.

Сезон на полуницю триває з травня до кінця червня. Пік уже пройшов, тому ягоди подешевшали.

— Сьогодні онук продавав по 10 гривень, — Ганна Іванівна бере миску і прямує на город. — А завтра майже по вісім будемо віддавати, бо ягід тепер навалом на ринках. До кінця сезону ціна впаде до трьох-чотирьох гривень. Хоча в прошлому році за п’ятку віддавали. Але торік багато цвіту змерзло — урожай малисьме слабий.

На 5 сотих городу в Ганни Явицької висаджена молода полуниця. Вона ще не така густа, як та, що має вже по три роки. Щоб зекономити землю, Ганна Іванівна висадила поміж нею цибулю.

Господиня зриває великі темно-червоні ягоди. Запитую, як називається сорт полуниці.

— Се мадярські ягоди. Розсаду привезли нам з Угорщини. Але сього року їй минає три роки, тому треба буде поновлювати. Інакше — на другий рік вродить слабо.

Купувати молоду розсаду Явицька не планує. Каже, що на початку липня повисмикує із землі молоді вусики, які пробилися із землі біля старої полуниці.

— А в кінці серпня город скосимо, — каже жінка, — на тому місці перекоплемо, перегноїмо коров’яком і висадимо молоду ягоду.

За сезон Явицька збирає з городу до 400 кг полуниці.

— Ягоди дозрівають поетапно: що три дні, — каже. — Вони корисні: багаті на вітаміни, залізо, мідь. Допомагає і хворим на сердечні, судинні хвороби. У мене рідко ноги болять, хоч уже за плечима й сімдесятшістка. А все тому, що полуницю їм — вона захищає від болю в суглобах.

Часто на Виноградівщину приїздять перекупники з Ужгорода, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської областей, Києва.

Сніжана Русин, "Газета по-українськи"
04 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
18:51
/ 5
ФДМУ готує до приватизації агропромислову фірму "Леанка" на Закарпатті
22:57
У першому півріччі на Закарпатті кількість новостворених суб’єктів господарювання на 1464 перевищила кількість тих, хто припинив бізнес
23:08
Закарпатська митниця: Євросоюз залишається основним постачальником імпорту
15:52
На Закарпатті найбільше туристичного збору надійшло у бюджети Ужгорода, Поляни, Баранинців
17:13
На Закарпатті підприємство вирощує кілька видів екзотичних грибів
22:17
Закарпатська область належить до числа лідерів за зростанням надходжень єдиного податку
13:38
Через аномально раннє тепло закарпатські виноградарі зелені операції проводять мегаінтенсивно
13:47
Cезон лохини на Закарпатті стартував на два тижні раніше, ніж торік
19:14
У травні пасажиропотік залізничним маршрутом Київ-Чоп зріс на 221% – Укрзалізниця
14:54
Через змову на аукціонах суди визнали недійсними вже два спецдозволи "Голден Тайл" на видобуток глин на Закарпатті – дані прокуратури
01:25
Закарпатське вино отримало офіційне географічне зазначення: що це означає
20:19
/ 1
Кабмін вніс до реєстру індустріальний парк "Тячів" площею площею понад 60 га
19:25
/ 1
Видобування солі на Закарпатті зупинилося з початку березня через конфлікт співвласників
17:49
Закарпатське вино офіційно отримало спеціальне географічне зазначення
17:41
/ 1
У І кварталі 2024 р. Закарпаття імпортувало товарів на $189 млн більше, ніж експортувало
11:34
Дозвіл на видобуток піску біля Ужгорода терміном на 20 років продали з аукціону за 4,5 млн грн
11:29
"Укргазвидобування" розвиватиме на Закарпатті генерацію електроенергії з газу та "розкриватиме" його геотермальний потенціал
13:36
Суд відкрив справу про банкрутство кондитерської фабрики "АВК" в Мукачеві
13:50
Через змову на аукціоні Держгеонадр суд визнав недійсним спецдозвіл групи "Голден Тайл" на користування родовищем глин на Закарпатті
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
» Всі новини