40% студентів-угорців Закарпаття через незнання української не змогли б викликати "швидку" - викладач

Діти угорської національної меншини, яка компактно проживає у Закарпатській області, часто знайомляться з українською мовою лише тоді, коли йдуть до школи. Водночас навіть ті студенти, які успішно склали ЗНО з української, дуже часто не можуть перекласти державною мовою елементарні фрази.

40% студентів-угорців Закарпаття через незнання української не змогли б викликати "швидку" - викладач

Про це сьогодні, 10 листопада, під час Міжнародної наукової конференції «Українська мова у світі», що проходить у Львові, зазначила викладач української мови Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Єлизавета Барань.

Вона зауважила, що на Закарпатті проживає близько 150 тисяч носіїв угорської мови, а також функціонує понад 100 шкіл з угорською мовою навчання.

«Угорці проживають компактно. Це означає, що діти вперше знайомляться з українською мовою, лише коли йдуть до школи. Граматику державної мови вони починають вчити тільки у четвертому класі. І одразу учні стикаються з проблемою: вони володіють граматичними нормами мови, однак говорити так і не вміють. Може виникнути питання: чому їхні батьки з ними не займаються з ними вдома? Але не слід забувати, що більшість батьків цих учнів ходили в школу у радянський час і вивчали російську, а не українську, мову», – наголошує Єлизавета Барань.

Водночас вона додає, що для розвитку зв’язного мовлення у школах відведено дуже мало годин. Наприклад, у п’ятому класі це всього 23 години на рік, у дев’ятому – 18. «Коли на тиждень відводиться лише дві години з української мови, це унеможливлює якісну підготовку до ЗНО», – констатує викладач.

«Щодо української літератури, то школярі дуже часто не розуміють мову, якою написані твори. Особливо це стосується якихось авторських висловів, діалектизмів. Тому вони навіть не беруться за те, щоб читати українську художню літературу. Хоча варто зазначити, що мета викладання української літератури в школі з мовою національних меншин – підвищити загальний рівень освіченості громадянина України; розвинути вміння читати українською і усвідомлювати прочитане. На жаль, у нас такого, здебільшого, немає», – додає Єлизавета Барань.

Також вона розповіла про опитування, що провели серед тих студентів вишів, яким вдалося скласти ЗНО з української мови – таких близько 200 осіб. Їм запропонували перекласти українською мовою кілька угорських речень, які описують стан людини. Наприклад: «Я відчуваю колючий біль у грудях», «У мене сильна кровотеча на руці», «У мене висока температура» тощо. Але від 60% до 80% студентів не змогли перекласти українською мовою ці речення.

«Це говорить про те, що після 11 років вивчення у школі української мови, складання державної підсумкової атестації лише від 20% до 40% студентів змогли б у критичній ситуації викликати «швидку», – зауважує Єлизавета Барань.

Сьогодні ЗНО з української мови та літератури обов’язкове для тих, хто хоче продовжити навчання у вищих навчальних закладах України. Та на Закарпатті, за словами Барань, плачевний результат: минулоріч у школах з угорською мовою навчання 63% учнів не склали тестування.

«Водночас багато випускників шкіл з угорською мовою навчання успішно складають іспити з іноземної мови на рівні В2, вступають у виші Угорщини, Словаччини, Польщі і залишаються там. Тому діти угорської національності мають бути мотивовані для вивчення української мови», – додає викладач.

ZIK

10 листопада 2016р.

Теги: угорці, мова, Закарпаття

Коментарі

Це якраз Україна не надає умови угорським дітям вивчити українську мову в школах 2017-01-08 / 19:52:19
tak i e. Ugorci pid 40 vszi bukvaljno znajujt na elementarnomu rivni, pravda, na movi "okkupanta".

Каков поп, таков и приход.

Byby 2016-11-29 / 06:43:32
Z. Vsjogo. Shcho. Napusano. Nuzhche. Mpzhna. Zrobutu Vusnovok. .....dlja. Vuvchennja. Ykrajiins*kojii. Movu. Njpershe. Shcho. Povunno. Bytu. Zce. Motuvazcija. 2. Intetes. Shljah. Realizazcijii. Tema. Aktyal*na. I. Zcikava. Jii. Potribno. Oprazcjovyvatu. I. Vunosutu. Na. Pyblichni. Slyhannja.... Na. Shurokuy. Zagal. Gromads*kosti

Maria 2016-11-16 / 08:05:10
Угорці у Закарпатті ніколи не були нацменшинам,угорською мовою володіють, як угорське населення так і більшість населення Закарпаття,якщо хтось не знає то не хай поцікавляться, розбудова Закарпаття якраз і припадає у період Австроугорщини, і тому у нас ніколи не було ніяких міжнаціональних непорозумінь, тому що ми є ЗАКАРПАТЦІ, і цим все сказано.

Istvan 2016-11-11 / 16:41:25
угорка - заставляти людину володіти мовою неможна. А вот, навчити - так. Тільки Україна цього не робить.

угорка 2016-11-11 / 14:06:32
Хто б це не був, людина повинна знати мову країни в якій проживає!!! Я, будучи угоркою, без будь- яких проблем закінчила ВУЗ у Львові. Суть питання не в тому чим допоможе українська швидка!

Tibor 2016-11-11 / 10:51:52
Справа в тім, що Україна повинна створити сама себе, свою ідентичність і не шарахатись із однієї крайності в іншу. Як не дивно, але до сих пір за 26 років незалежності не було ні одного президента, прем"єр міністра, який був би державотворцем, на ділі, а не на словах в Україні. Я недавно проїзжав помістя Ющенка, в Безрадичах під Києвом. Те що він там "нажив", побудував на 40 га дорогучої, київської землі, не снилось ні Меркель, ні Обамі. Але біда в тім, що ті що прийшли після другого майдану, залишились такими ж як Януковичі. Молодий хлопчина, керівник райдержадміністрації в Києві, за один неповний рік, нажив аж 37 квартир в Києві, в елітних новобудовах. От Вам здобутки революції гідності.

Istvan 2016-11-11 / 10:16:34
Tibor має правду. Українськи дипломи навіть в Україні не стоять ні копійки - не то що в Європі. Ведь ми всі знаємо, яким способом можна їх дістати. А по-друге: достойну роботу, прожиток, умову життя ні з дипломом, ні без ним не знайдеш в Україні.

Дід Микола 2016-11-11 / 10:01:43


Коментар видалено. Адмін


Tibor 2016-11-11 / 09:56:45
Моя особиста думка, що угорцеві нереально вивчити українську мову досконало, навіть при наявності суперметодик, технологій навчання, суперсловників, тощо. Але я думаю, що переважній більшості сьогодні це і не потрібно, враховуючи те, що все рівно вони реалізують свою екзистенціальність не в Україні, не в україномовному середовищі. Поки не буде економічного чинника в Україні (думаю, що цього буде не дуже скоро, або чи буде взагалі, невідомо) такий стан залишиться. Але не потрібно з цього сумувати нікому.

Istvan 2016-11-11 / 09:26:46
Я навчався в школі ще при СРСР. Вивчити українську з 1990-х питаюсь, але мішає брак словників, підручників та розмовників.

Tibor 2016-11-11 / 08:15:52
В принципі, в цьому нічого дивного, катастрофічного. Завдяки тому, що угорці мовно не асимілюються, зберігають свої традиції, культуру, ідентичність. Угорець, знаючи в досконалості українську мову, все рівно втрачає певні культурологічні якості, притаманні чистомвному угорцеві. Єдиний вихід - це Південно Тирольський варіант, використання виключно мови національної меншини у всіх закладах, там де проживають угорці.

Просто цікаво 2016-11-10 / 23:33:50
Istvan, а російську звідки знаєте?
Ви головне не хвилюйтеся, пишіть тією українською, якою вас навчали в школі. Ми зрозуміємо.

Istvan 2016-11-10 / 22:42:57
Знаете, как воспринимает венгр, который изучал украинсий язык в школе по государственному программу и из сегодняшних учебниках, выходя на рынок или в магазин, и услышит "уличный" украинский язык? Примерно так как вы, когда смотрите этот ролик... https://www.youtube.com/watch?v=E-gv9UVa5hw

До 1111111111 2016-11-10 / 21:25:11
Біль важливіше питання: чи може собі швидку визвати українець в українському селі?????

111111111111111 2016-11-10 / 20:58:59
Ну читаючи попередні коменти складається думка, що треба терміново викликати Орбана (чи хто там у руля зараз) хай рятує нацменшину від гнобителів!!!! Проте дуже сумніваюся, що хтось цікавиться чи може собі швидку визвати українець в Угорщині!

Це я 2016-11-10 / 20:12:41
Мабуть, на щастя, Єлизавета Барань не знає, що швидку викликати на село хвора, або близька їй людина, не зможе.
Швидка приїде виключно, коли подзвонить до них сільська медсестра, або лікар.

Istvan 2016-11-10 / 19:58:02
Це якраз Україна не надає умови угорським дітям вивчити українську мову в школах, так як там по методику навчання укр. мови вимагають зубрити правила з граматики, а не говорити українсьою мовою.

Патріот 2016-11-10 / 19:32:20
Сумно!

Йончі 2016-11-10 / 19:29:21
Потрібно перепис населення провести в області, тоді побачимо хто в області меншина

сорри 2016-11-10 / 19:25:40


патріоту

Чому шкода? Шкода лише, що не знають державної мови, а значить - обмежені в можливостях


НОВИНИ: Політика

19:33
/ 13
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 28
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 6
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 6
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
22:16
/ 31
В Ужгороді "слуги" "протиснули" призначення керівником комунального парку "ріднозакарпатського" "опоблоківця" Молнара
15:21
/ 5
"Ужгородець" Шуфрич отримав нову підозру – за фінансування Росгвардії у Криму
16:11
/ 1
У Мукачеві водій Audi смертельно травмував чоловіка, що переходив дорогу у невстановленому місці
19:30
/ 12
угорщина хоче, щоб угорцям Закарпаття "повернули" те, завдяки чому вони перестали говорити українською та відчувати себе громадянами України