Виробники скаржаться на надлишок продукції та слабкий попит з боку консервних заводів, які для переробки споживають в основному корнішони (1,3-1,5 грн/кг) і пікулі (2,2-2,4 грн/кг). Торік за салатний огірок (зеленець) заводи й оптовики платили виробникам не менше 60 коп/кг, а частіше близько 1 грн/кг.
"У дійсності, - коментує ситуацію фахівець з ринкової інформації Проекту аграрного маркетингу Максим Єнченко, - попит з боку переробних підприємств на великий огірок суттєво не зменшився. Він і в минулі роки був не дуже великим, хоча цього року закупівлі даної продукції можуть бути ще меншими в зв'язку з тим, що частину її у виробництві замінять більш рентабельним корнішоном".
Проблеми з надлишком більше пов'язані зі значно більшим виробництвом огірка, ніж торік. Гарні ціни в минулому і позаминулому роках стимулювали виробників розширити площі під огірком, а сприятлива погода дозволить зібрати врожай, який на 50-100% переважає торішній.
Фахівці Закарпатського представництва Проекту аграрного маркетингу рекомендують фермерам, які опинилися в цих умовах, розглянути можливості реалізації огірка на ринках сусідніх регіонів. За словами фахівця з маркетингу Закарпатського представництва ПАМ Олександра Коваля, на сьогодні виправдала б себе реалізація огірка на львівському ринку "Шувар", де ціна на нього більше 60 коп/кг, а вартість доставки до цього ринку приблизно 20 коп/кг.
19 липня 2006р.
Теги: