Хто розкриє таємницю руськополівської гори Капуни?

Трапецієподібна, 100-метрової висоти гора Капуна (Катуна) ось уже 7 останніх десятиліть стоїть в німотній одинокості на самій околиці села Руське Поле Тячівського району посеред розлогих зелених пасовищ і ланів, що тягнуться аж до самого райцентру.

Хто розкриє таємницю руськополівської гори Капуни?

Капуна викликає до себе постійну увагу надто правильним конусоподібним гостроверхим шпилем, на який задивляються мандрівники, туристи, зарубіжні гості із центральної автотраси "Ужгород–Ясіня".

Існують припущення відомих угорських, румунських вчених-істориків, що руськополівська Капуна є творінням людських рук, збудована у  30-ті роки минулого століття. У роки Другої світової війни мала чималі стратегічні функ¬ції, виконувала оборонне зна¬чення. Можна тільки дивуватися, що донині оцю таємницю ніхто з дослідників і міс¬цевих краєзнавців не спромігся або не забажав відкрити, аби таємне  стало явним!

Про виникнення руськополівської диво-гори мені все-таки дещо вдалося виві¬дати у мудрого сивовусого тамтешнього старожила Михайла Мі¬щанина. 95-літній дід, добряче напруживши свої мізки, прагнув точно, але надто скупо роз¬по¬вісти про побачене в 30-их роках, коли на самому вершечку Капуни з автоматами в руках стояли 50 озброєних угорських гонведів-пір'яників, які криками і пострілами в небо відганяли від підніжжя гори подорожніх та дітвору.
Дід Михайло запевняє: Капуна – творіння людських рук, збудована спеціальними військовими загонами.

– Капуну будували місячними літніми ночами, – каже дід Михайло. – Все зберігалося у суворій таємниці. Якщо місцеві селяни про "будівництво" багато ляпали язиками, то мадярські агенти одразу проводили арешт і "пригощали" кулею в лоб. Тому мешканці Руського Поля по сьогодні міцно тримають язик за зубами. Люди стараються обходити гірське підніжжя стороною. Якщо хтось з відчайдухів і наважиться залізти на саму маківку Капуни, то у кожного закрадається страх. Здається, хтось у тебе цілиться і ось-ось вистрелить.Але незважаючи на сувору заборону чужинців руськополівським селянам все-таки вдалося дещо довідатися про стратегічне значення Капуни. Про це розповів сербський  втікач-в'язень, котрий трудився під горою у підземних  тунелях-лабіринтах, що ведуть під самою Тисою до угорських та румунських доріг й поселень.

Під горою мадяри мали намір розпочати видобуток золота, урану, всіляких цінних металів, але з приходом на карпатські перевали радянських військ ситуація на Капуні різко змінилася. Хоча рубежі до її підніжжя ревно продовжували охороняти вже совєцькі військові. Сільські пастухи часто спостерігали, як із західного боку гори на світанку по¬стійно відкривалися дві половини заліз¬них дверей. Туди заїжджала техніка...

Чому було припинено видобуток урану й золота, дотепер достеменно ніхто не знає. Мабуть, остерігаючись небажаних радіоактивних наслідків, "совіти" заморозили подальше будівництво підземного стратегічного об'єкта під горою Капуною.

Після завершення Другої світової війни "стройбатівці" упродовж двох років обсипали Капуну 10-метровим шаром ґрунту й гравію, безупинно носили "будматеріал" шириглями. Потім гору засадили густими терновими кущами й чагарниками, аби таким чином приховати об'єкт від людського ока.

– Ось така вона, руськополівська гора Капуна, – підводить риску у нашій розмові сільський старійшина Михайло Міщанин. – Це гора-примара, гора-тінь, гора-страх, гора-загадка й таїна. Дуже хочу дожити до того часу, коли з неї будуть зняті всі державні табу, коли капінувську таємницю буде розкрито.

Тож де ті сміливці й історики-вчені, котрі спроможні все-таки розкрити загадку руськополівської гори Капуни?

Іван КОСТЕВИЧ для "ФЕСТу" із Руського Поля на Тячівщині

03 лютого 2011р.

Теги: гора, таємниця, Капуна

Коментарі

Pticevod 2019-11-28 / 21:03:36
Моя бабуся казала що тот горб насипали при Марії Терезії готували під замок. Наскільки правдива інформація не можу судити. Про появу в 30 то повна брехня. Ще одна версія що то самий настоящий терикон?? Насипали відвал з шахти теж с малоймовірно.

іван 2015-03-18 / 17:21:20
на капуни зробили пудземний тунель хто знає для чого цей тунель

Богдан Бабич 2014-02-20 / 01:44:39
Гора й насправді штучна...З сходу,з боку лісу десь на висоті 25-30 метрів є струмок,де також прокопана маленька нора. Порода яка взята з самої глубини нори,тобто більш з середини гори е схожим на вапно або гіпс,або білу глину... хоча це ще під сумнівом бо її не досліджували....Я попробую описати а там вже самі поміркуйте... Це камні не великої величини,не чистого білого кольору,вони насичені вологою легко даються даже ножиком обробляти...а коли підсихають то твердішають а поті покриваються тріщинами...хоча навколо гори тільки червона глина і грунт...

ІВАН 2014-01-11 / 21:14:38
МАРАЗМ ШЕЗОФРЕНІКА, ЯК ТАКЕ МОЖНА ДРУКУВАТИ

Габорець Петро 2014-01-06 / 18:01:27
Я родился в Тячеве и жил в селе часто ходили на Капуну,там дельтопланисти часто спускались с горы один даже погиб и ему памятник поставили кстати со стороны чертова камня рядом. Бабушка моя с 1912 года рождения росказывала,что когда-то в древности в тех местах было море.

Габорець Петро 2014-01-06 / 17:53:06
Каким рукотворным образом построена- не врите людям(((, факт тот,что на верху лежит огромный камень ( мы его в детстве называли чертов камень), какой человек или техника его туда поставили.

Аніра 2011-04-13 / 13:42:00
А Костевич дійсно має талант сказочника, тільки він не ту тему вибрав. Краще б йому легенди для немовлят писати, там він мавби більший успіх.

Аніра 2011-04-13 / 13:38:00
Це тобі гентише треба переіменуватись... Через таких як ти потім і ходять, шукають відповіді на багаточисленні запитання!!!

анонім 2011-02-03 / 22:42:00

З’агітуйте майстер-патріота піпаша щось написати; той вам докаже, що на тій горі запорізькі козаки у ХV-столітті мали своє віче, а тарас бульба був старостою села!!!!

2011-02-03 / 21:05:00

та цей ********** Костевич вам іще не такого накатає:) Зазвідайте на Тячівщині про нього - і все стане ясно

2011-02-03 / 18:47:00
слухай ти баклажан - дочого тут Шандор? у нас у районі є свої традиції та легенди, історії.

Пан Баклажан 2011-02-03 / 16:13:00
Легенду пан Шандор вигадав?
Визначити, чи гора природня або штучна, може будь-який геолог...

гентош 2011-02-03 / 14:19:00
Руське Поле треба перейминувати в Украънське Поле, щоб закарпатцы забули, що ъх предки назавались Руськими-Русинами.


ФЕСТ
Публікації:
/ 1Володимир Мишанич: «Пишучи про мистецтво, будь хоч трохи художником»
/ 8Михайло Бачинський – атлант війська Кошута
Духовну спадщину своїх предків угорська спільнота намагається віднайти й зберегти
Трембітар із Репинного
Їх б’ють чужі люди і рідні діти, а від голодної смерті рятують волонтери
«Зупинити повну руйнацію Донбасу може тільки сильна і відповідальна влада», – доктор медичних наук, колишній донеччанин Анатолій Канзюба, який нині працює в Ужгороді
Ніна Бечук: «Енкаведист зачитав наказ, що нас з мамою засуджено за 54-ою статтею КК УРСР. Маму – за сина, а мене – за брата»
В Ужгороді видали посібник «Історія Закарпаття» Д.Данилюка
Поет математики. До 125-річчя від дня народження професора М. Зарицького
Заробітки, обпалені війною
Дзвони і клепало
Образ Божої матері на крашанці хустської цілительки
/ 1(Не)модифікована політика Угорщини щодо (не)нової України
/ 2«Я українка і відмовитися від України не можу», – каже кримчанка Олена, яка переїхала з Сімферополя до Ужгорода
/ 1У Хусті засідала Закарпатська обласна народна громадська рада
«Кобзар» діда Василя
/ 3Тиждень тому троє закарпатців загинули по дорозі на Майдан
Удочерили, аби знущатися?
Пам’ять про невідомого ленінградського студента береже подружжя Мадярів у Волівці
/ 1Громадськість Києва вшанувала закарпатців – визволителів столиці
Відчуття свого призначення озвучив поет з Боржавської Долини
Динамівську осінь тричі поспіль «озолочували» закарпатці
/ 2Йосип Тереля. «Ходячий апостол», котрого позбавили Батьківщини
/ 1До дня мови. «Ну що, здавалося б, слова…»
Острів демократіїу центрі Європи. 95 років від дня створення Чехословацької Республіки
» Всі записи