Ужгородський письменник Вік Коврей уже 8 років не вживає м’яса

Що таке веганство? Дієта, бажання виділитися, філософія життя? Напевно, для кожного є своя причина відмовлятися від тваринних продуктів, не носити одяг зі шкіри, хутра… Але далеко не всі можуть зрозуміти веганів. Хтось гостро виступає проти такого способу життя, опираючись на те, що людина не може існувати без вживання продуктів тваринного походження.

Ужгородський письменник Вік Коврей уже 8 років не вживає м’яса

Вегани у відповідь говорять про те, що у світі живуть мільйони тих, хто відмовився від м'яса, підкріплюючи це значним списком відомих науковців, філософів, творчих людей. То на чиєму боці правда? Спробуємо розібратися.

Найдавніший вид вегетаріанства

Багато людей ототожнює веганство з вегетаріанством. А це не зовсім правильно. Найпростіше пояснення веганства (веганізму, англ. veganism) - суворе вегетаріанство. Цей спосіб життя, що виключає використання продуктів, пов'яза-них з експлуатацією і вбивством тварин, - найпослідовніша форма вегетаріанства. Вегани не вживають жодних продуктів тваринного походження, в тому числі м'яса, риби, яєць, молока та похідних від нього страви, іноді меду. Вегани не використовують шкіру тварин, вовну, шовк, виступають проти вбивства, експлуатації живих істот заради дослідів та розваг.

Історично веганізм виступає давнішою формою вегетаріанства. Останнє практикувалося протягом тисячоліть у країнах, в яких були поширені такі релігії, як буддизм, індуїзм, джайнізм (але тільки окремі з них не вживають молочні продукти). Вегетаріанцями так само були прихильники різних філософських шкіл (наприклад, піфагорійці). В Індії, за різними даними, вегетаріанцями є до 80% усього населення країни. Тому до появи терміну "вегетаріанство" ця дієта мала назву "індійської" або "піфагорійської".


Перше вегетаріанське товариство було засноване в 1847 році в Англії, де цей спосіб життя набув поширення під впливом буддизму та індуїзму, з якими англійські колонізатори ознайомилися в Індії. Серед європейських країн в Англії найбільше прихильників вегетаріанської дієти - 6% населення не вживають тваринної їжі.

У другій половині ХХ століття веганство, так само як і інші види вегетаріанства, поширилося, в першу чергу, в Західній Європі та Північній Америці, де в деяких країнах веганами є близько 0,2% - 0,5% населення. У багатьох великих містах, наприклад, у Нью-Йорку і Лондоні, а найбільше - у Сан-Франциско, існують і постійно відкриваються нові веганські кафе, ресторани та інші заклади громадського харчування, пекарні, а також підприємства, що випускають продукти та різноманітні товари для веганів. В інтернеті існує безліч онлайн-магазинів, що спеціалізуються на веганській продукції. "Міжнародний день вегана" відзначається щорічно 1 листопада.

Яблуко розбрату веганізму

Вегани відмовляються від молока та молочних продуктів у зв'язку з тим, що в сучасному промисловому тваринництві корови утримуються в неволі протягом усього життя. При цьому забиваються на м'ясо як телята, одержувані від молочних корів, так і самі корови по досягненні тринадцяти років через втрату ефективності надоїв (тривалість життя корови в нормі - близько 25 років). Крім того, постійне доїння, на думку веганів, не є нормальним режимом для корови. На підтвердження своїх поглядів вегани вказують, що жодна доросла тварина не харчується молоком. Яйця не вживаються насамперед через жорстоке поводження з несучками на птахофабриках. Іншою важливою причиною є той факт, що частина яєць використовується для поповнення поголів'я несучок, при цьому вилуплених курчат чоловічої статі знищують шляхом перемелювання або умертвляючи їх у камері з вуглекислим газом. До того ж, яйця не є корисними для організму людини через надмірний вміст холестерину. Деякі вегани не вживають меду, оскільки бджолярі, хоч і піклуються про виживання, збереження та утримання в хороших умовах вулика, змушені відбирати у бджіл вироблений ними питний мед, а також вбивати окремих особин (зайвих чи невдалих маток і трутнів), гинуть бджоли і при зборі меду.

Деякі люди виступають проти веганства через те, що вважають його неповноцінним у харчовому плані. Зокрема, це стверджує і лікар-дієтолог вищої категорії Віра Морочило: "Людина повинна вживати продукти тваринного походження. В першу чергу через незамінні амінокислоти, яких немає у достатній кількості в рослинній їжі. Взагалі, в харчових продуктах, які використовує людина, міститься лише 20 різних амінокислот. Деякі не можуть синтезуватися в організмі людини і повинні обов'язково потрапляти з їжею в готовому вигляді. Ці амінокислоти прийнято називати незамінними, або життєво необхідними. В їжі тваринного походження більше незамінних амінокислот, ніж у рослинній їжі. Крім того, найвища біологічна цінність - саме білків молока, яєць, риби, м'яса. Ці білки не утворюються "про запас", їх постійно потрібно отримувати".

Лікар стверджує, що особливо важливо вживати тваринну їжу дітям та вагітним жінкам - зі зрозумілих причин: їм потрібно найбільше "будівельного матеріалу" для клітин. Також важливо мати повноцінний раціон людям, що виконують важку фізичну або розумову роботу. При переході виключно на рослинні продукти можливе білкове голодування організму, яке може призвести навіть до порушення різних систем організму.

"Я підтримую пости, але не веганство, - каже Віра Морочило. - Тимчасово людині буде корисно відмовитися від тваринної їжі. Можна це робити періодично для "розвантаження" організму. Але не протягом усього життя. Якщо ж ви все-таки вирішите змінити свій раціон, робіть це поступово. Спочатку перестаньте вживати тільки м'ясо, а вже потім - інші продукти. І не забувайте про те, що організм - найкращий індикатор. Він сам підкаже, що вам потрібно і в якій кількості. Не можна насильно відмовляти собі у їжі. Інакше наслідки можуть бути плачевними".

Отже, найбільше критичних зауважень з боку медиків викликають незамінні амінокислоти. В рослинній їжі білки є, просто у меншій кількості. А отже, комбінуючи продукти, можна уникнути дефіциту амінокислот. Наприклад, у сушених грибах, у горосі, горіхах майже стільки ж білка, як у тваринній їжі. Єдина відмінність у тому, що рослинний білок (особливо злакових культур) важче засвоюється через оболонку.

Найбагатшими на білки (більше, ніж у тваринній їжі) є соєві боби. До того ж їх склад можна визнати повноцінним. Проте засвоєння сої погіршене через наявність у сої ферментів (інгібіторів), що погіршують роботу системи травлення. Тобто соя заважає перетравлювати себе. В деяких продуктах шляхом термічної обробки ці ферменти можна частково усунути (наприклад, у соєвому молоці, тофу). Через наявність інгібіторів сою не радять вживати частіше 2-3 разів на тиждень. Також тут наявні фітоестрогени - гормональні речовини, які використовуються в медицині. При щоденному вживанні вони можуть викликати порушення роботи щитовидної залози.

Лікарі не радять замінювати натуральне молоко соєвим для годування маленьких дітей. Адже тільки у тваринному молоці є вітамін D та кальцій, яких не знайдеш у сої. З п'яти років дозволене вживання сої у вигляді "м'ясних" продуктів. Але варто пам'ятати, що це не буде покривати всі потреби дитини.

Іншим спірним питанням є дефіцит кальцію. Загальновідомим є факт, що молочні продукти є основним його джерелом. Але люди, що відмовилися від тваринної їжі, теж можуть отримувати достатню кількість цієї речовини, вживаючи броколі, рис, збагачені кальцієм соєві продукти й апельсиновий сік. До прикладу, у 100 г соєвого сиру тофу є 250 мг кальцію. У звичайному сирі його 530 г, у молоці -

150 г, у йогурті - 130.

Також веганам необхідно слідкувати за вживанням заліза. Люди знають про те, що залізо є у різних видах м'яса. Але не в меншій кількості наявне воно й у рослинній їжі. Наприклад, у коров'ячій печінці є 6,9 мг заліза, а у пшоні - 6,98, у горосі - 7 мг, у гречці - 6,65. Для того, щоб залізо з рослин засвоювалось, його потрібно вживати разом з вітаміном С.

І останнім яблуком розбрату між веганами та м'ясоїдами є вітамін В12. Єдиним його джерелом є продукти тваринного походження (найбільше - печінка, м'ясо кролика). Є він у сирах, молоці, маслі, сметані і т.д. Тобто оволактовегетаріанцям взагалі нема чого хвилюватися. А от веганам таки варто подбати про вживанням цього вітаміну. Зокрема, є він у соєвому молоці та сухих пластівцях. Також рекомендоване вживання вітаміно-мінеральних комплексів, у яких є В12, два-три рази на рік.

Етичні переконання

У побуті вегани, як правило, не використовують виробів, що містять шкіру, хутро, шовк та інші матеріали тваринного походження. Ці люди виступають не тільки проти полювання з метою одержання хутра - вегани вважають розведення звірів на фермах ще менш гуманним варіантом, оскільки тварин там тримають у жахливих умовах і вбивають найжорстокішими способами. Невикористання натурального хутра з міркувань етичного ставлення до тварин також практикується багатьма "м'ясоїдами" та вегетаріанцями.

Вегани не користуються матеріалами, до складу яких входять компоненти, отримані з тваринних продуктів (желатин, гліцерин). Наприклад, для виготовлення фотоплівки використовується желатин. "Заборонені" також продукти, при виготовленні або обробці яких використовувалися компоненти тваринного походження (наприклад, деякі види рафінованого цукру та кілька сортів алкогольних напоїв).

Неприпустимим вважається користування продукцією, яка проходила тестування на тваринах (наприклад, ліки, деяка косметика, тютюн). До того ж, таке тестування є часто непотрібним, адже в кінці його знову проводитимуть на людях. Існують спеціальні списки фірм, що тестують або не тестують свою продукцію на тваринах. До "білого" списку входять такі поширені в Україні компанії, як Avon, Mary Kay, Nivea, Oriflame, Chanel; до "чорного", на жаль, більше: Gillette Company, Clairol (Herbal Essences), Colgate-Palmolive Co. (Mennen, Palmolive, Speed Stick), Coty (Adidas, Calvin Klein, Davidoff), Procter & Gamble, Braun, Duracell, Kimberly-Clark Corp. (Huggies, Kleenex, Kotex), L'Orеal U.S.A., Maybelline, Max Factor, Olay Co., Oral-B, Pantene, Unilever (Axe, Dove) та інші.

Окрім цього, вегани виступають проти розваг, у яких задіяні тварини: цирків, зоопарків, дельфінаріїв і океанаріумів, скачок, фотографування з тваринами, кориди, боїв тварин і подібного.

Екологія і веганство

Здається, стан довкілля та вживання м'яса поєднати важко. Насправді ж ці поняття взаємопов'язані. Особливо шкодять здоров'ю планети різноманітні звіроферми. Для розведення та годування худоби нині використано 30% земної поверхні - 130 мільйонів км2. При цьому на виготовлення 1 кг тваринного білка використовується стільки ж землі, як на 10 кг рослинного. 40% усієї зернової продукції на Землі йде для годування тварин. Як зазначають дослідники ООН, якби хоча б 10% населення тільки США відмовилися від вживання тваринної їжі, а вирощене для худоби зерно передати людям, проблема голоду на Землі була б усунена. Також при інтенсивному вирощуванні зернових культур гине верхній шар ґрунту, а землю труять пестицидами (найбільше при вирощуванні кукурудзи). Через 6-7 років такого використання ділянка стає непридатною. Нові землі знаходять, вирубуючи ліси. В Латинській Америці з 1970 року так знищили 70%(!) лісів. Як зазначають дослідники, навіть одна людина-вегетаріанець щорічно рятує 0,1 гектару лісу.

Відходи зі звіроферм також нещадно забруднюють довкілля. Наприклад, свинокомплекс на 100 тисяч голів худоби "видає" стільки ж гною, скільки населення 150-тисячного міста. Оскільки це "добро" ніхто якісно не очищає і не переробляє, воно потрапляє у ґрунт, водойми. Через це страждають мешканці океанів - дослідження показали, що за 1995-97 роки через тваринні відходи загинуло 10,6 мільйонів риб. Виготовлення м'яса потребує величезних водних ресурсів: для одержання 1кг пшениці використовують 60 літрів води - для м'яса ця цифра сягає 1250-3000 літрів.

Тваринництво забруднює атмосферу - щорічно в повітря потрапляє більш як 140 мільйонів тонн метану, який впливає на парниковий ефект більше, ніж вуглекислий газ (у 297 разів сильніше затримує тепло). Якщо додати ще аміак (від добрив, потрібних для зернових культур), то загальна кількість шкідливих для атмосфери газів, джерелом яких є тваринницькі ферми, зростає до 85% усіх викидів на Землі.

Крім цього, вирощування худоби на фермах - енергетично затратне. До прикладу, аби прогодувати протягом року сім'ю з 4 людей, які вживають м'ясо, потрібно стільки ж палива, скільки треба пального для водіння автомобіля протягом 6 місяців.

Живий приклад

Звичайно, причин переходу на веганство є багато. Але й труднощів в українців, що пов'язали із цим своє життя, не менше. Найбільше через проблеми маркування продуктів, неналагоджену інфраструктуру магазинів, кав'ярень для здорового способу життя. Але попри все, прогресивна частина людей, деякі творчі представники Закарпаття (художники, письменники, музиканти) поступово підходять до свідомого життя. В першу чергу - це відповідальне ставлення до тварин як до рівних людям істот. А також до свого здоров'я, адже вживаючи тільки рослинну їжу та займаючись спортом, ви можете забути про серцево-судинні захворювання, ожиріння та безліч інших "найпопулярніших" хвороб, пов'язаних із неправильним харчуванням. До того ж більшість веганів відмовляються від шкідливих звичок - паління, алкоголю та наркотиків.

Ужгородський письменник, вчитель Вік Коврей уже сім років не вживає м'яса, два роки - жодних продуктів тваринного походження. "Протягом цього часу я прекрасно себе почуваю, - каже Вік. - Я став більш спокійний, гармонійний з природою. Моральні переконання стали послідовними і чіткими, без суперечностей. У творчості стали цікавити інші аспекти стосунків людей, їх взаємоіснування на Землі поруч із тваринами. Спочатку батьки гостро сприйняли мій вибір. Але з часом вони зрозуміли мене. Хоч досі намагаються переконати мене у своїх ідеалах. Якщо люди кажуть мені про шкоду мого харчування, я цитую відомого драматурга Бернарда Шоу, який не вживав тварин. Коли його, сімдесятирічного, запитали про самопочуття, то він відповів: "Чудово, чудово, тільки мені докучають лікарі, стверджуючи, що я помру, бо не їм м'яса". Коли ж до дев'яносторічного Шоу звернулися з тим же запитанням, він відповів: "Чудово. Більше мене ніхто не турбує. Всі лікарі, які мучили мене, стверджуючи, що я не зможу прожити без м'яса, вже померли".

Вибір за кожною людиною. Відмова від м'яса хоча б на один день на тиждень теж покращує екологічну ситуацію, у якій ми нині живемо. До того ж уже незабаром у християн починається піст, тобто є хороший привід спробувати побути веганом хоча би на короткий час.

Марічка ЧЕРНИЧКО
 

05 липня 2011р.

Теги: веганство, Вік Коврей, письменник, м'ясо, продукти

Коментарі

Словянин 2011-07-05 / 20:14:00
Перед тим, як всерйоз сприймати тираду В.К. про м'ясо, проаналізуйте для початку його «поетичну» творчість… Тут необов’язково бути медиком… Щоби зрозуміти цю маячню, достатньо доволі поверхово пробігтися по одній з книжок дослідника Григорія Климова.

2011-07-05 / 19:54:00
2местный: мало інформації про свинину:
Млекопитающие (в том числе и люди) выводят естественным путем из организма 90% мочи. Оставшиеся в организме 10% этой субстанции выходит из организма в виде пота. Свинья единственное в природе млекопитающее, которое выводит из себя естественным образом лишь 10% жидкости. Куда же деваются остающиеся в организме свиньи 90% вырабатываемой мочи? Биология дает ясный ответ; эти 90% не выведенной из организма свиньи мочи преобразуется в знаменитое свиное сало.
Некоторые считают, что немножко свинины вполне можно есть. Это ошибка. Мизерное количество - это тоже яд, который поступает в слабые места организма. К сожалению, многие врачи проявляют в этом вопросе полную некомпетентность: подчас вместо запрета употребления свинины больному, они ее настоятельно рекомендуют в качестве диетического продукта. По мнению Г. Реккевега, надо всегда помнить, что свинина состоит из токсичного материала (жира, слизи, гистаминов, инициаторов воспаления, опасных гормонов и др.), которые подвергаются гниению в кишечнике.

Еще один интересный факт о свинине.
"После тщательного исследования свиной клетки учёные мира пришли к единодушному мнению: жировая свиная клетка не растворяется в желудочном соке, но откладывается в организме человека, составляя инородное тело, которое затем превращается в злокачественную опухоль..." (К. В. Бобрищев, Киев "А.С.К.", "Книга-сервис", 1996, с.43).

Эти результаты были опубликованы в 1955 году. У белых крыс, которые питались свининой, возникала склонность к каннибализму. В процессе кормления от нескольких месяцев до года у них развивались раковые опухоли различных частей тела, кожные болезни, чего не было в контрольной группе крыс с нормальным питанием. У них практически отсутствовала случаи каннибализма. Результаты всестороннего анализа свидетельствовали о токсическом и канцерогенном действии свинины на организм подопытных животных.
Известны факты из практики. Так, собак-боксеров не кормят свининой, поскольку в противном случае у них появляется зуд кожи и кожные болезни, сопровождающиеся выражением зудом. Некоторым цирковым животным (львам, тиграм) также не дают свинину во избежание избыточного веса, повышения артериального давления, носовых кровотечений. Производители форели заметили, если её кормить измельченной свининой, то процесс развития рыбы резко тормозится, а в последующем форель погибает.

Потребление в пищу свинины таит в себе много опасных и неблагоприятных последствий для здоровья человека. Вредные и опасные свойства свинины существовали во все времена, но даже сегодня, несмотря на все меры, принимаемые для снижения негативного влияния этого вида мяса на человека, их не удается уменьшить.
Прежде всего, свинья, в каких бы гигиенических условиях она не выращивалась и сколь чистой пищей не питалась бы, все равно остается животным, которое питается собственными экскрементами. В силу этой физиологической особенности организм животного производит значительно большее количество антител по сравнению со всеми другими видами животных. Кроме того, организм свиньи вырабатывает чрезвычайно большое количество гормонов роста по сравнению с другими видами животных и человеком. Все эти антитела и гормоны роста в процессе обмена веществ естественным образом попадают и в мышечную ткань свиньи. Наряду с этим свинина содержит очень высокий уровень холестерина и липидов. В результате исследований было установлено, что именно в силу перечисленных причин: высокого содержания антител, большого числа гормонов роста, высокого уровня холестерина и липидов – свиное мясо представляет реальную опасность здоровью человека.
Самый высокий показатель потребления свинины в мире согласно данным статистики отмечен в США и Германии, и не удивительно, что именно в этих странах более половины населения страдают от лишнего веса и ожирения.
Рацион питания, основанный на потреблении свиного мяса, подвергает организм человека массированной атаке гормонов роста, поступающих через свиное мясо, что сразу же выражается в увеличении массы тела и лишних килограммах, которые не уходят даже при длительных диетах, позднее же перерастают в необратимый процесс деформации фигуры и линий тела, вследствие накапливания жировых отложений.
Кроме вышесказанного, свиное мясо часто оказывается зараженным опасными для организма человека паразитами, например, трихиной - злокачественным паразитическим круглым червем, содержащимся в мускульных тканях свиней. При попадании в организм человека трихины проникают в сердечную мышцу и начинают размножаться в ней, представляя для человека смертельную опасность.

Список микробов и паразитов,
которые содержит свинина:

Трихинеллез - заболевание, которое вызывается круглым гельминтом - трихиной (TRICHINELLA SPIRATIS). Признаки заболевания проявляются через 2 недели после заражения высокой температурой, интенсивными болями в мышцах, отечностью мягких тканей, в крови наблюдается эозинофилия. Возможно поражение нервной системы (энцефалит), сердечной мышцы (миокард) и другие тяжелые повреждения. Современная медицина не располагает эффективными препаратами против трихинеллеза, поэтому единственный надежный способ избежать этой болезни - не есть свинину.
TAENIA SOLIUM (свиной солитер) цистицеркоз. Паразиты через слизистую оболочку в сосудах портальной венозной системы попадают в большой круг кровообращения, и разносится по всему организму, поражая различные органы, в том числе и головной мозг. Количество цистицерков (финны) в мозге может достигать нескольких сотен. Течение заболевания ремитирующее. Неврологическая симптоматика характеризуется многоочаговостью. Часто развивается эпилептический синдром, выражены менингеальные явления и картина повышения внутричерепного давления.
Аскариды - могут служить причиной аппендицита, механической желтухи, вызывают расстройства пищеварения.
SCHITOSOMA JAPONICUM - вызывает кровотечения, анемию; при внедрении личинок в головной или спинной мозг может наступить паралич или смерть.
PARAGOMINES WESTERMANI - заражение приводит к кровотечению из легких.
PACIOLEPSIS BUSKI - вызывает расстройство пищеварения, изнуряющую диарею, общий отек.
CLONORCHIS SINENSIS - вызывает механическую желтуху.
METASTRONGYLUS APRI - вызывает бронхит, абсцесс легких.
GIGANTHORINCHUS GIGAS - приводит к анемии, диспепсии.
BALATITIDUM COLI - вызывает острую дизентерию, истощение организма.
Необходимо подчеркнуть, что многие из них на настоящий момент являются неизлечимыми:

Бактериальные заболевания:

1. ТУБЕРКУЛЕЗ.
2. FUSIFORMIS NECROFULUS - вызывает трудноизлечимое грибковое поражение нижних конечностей.
3. SALMONELLA CHOLERA SUIS - холера.
4. БРУЦЕЛЛЕЗ - приводит к стойкой потере трудоспособности.
5. СВИНАЯ РОЖА – эризипелоид.

Вирусные заболевания:

1. ОСПА.
2. ЯПОНСКИЙ ЭНЦЕФАЛИТ - Б.
3. ЭПИДЕМИЧЕСКИЙ ГРИПП.

Протозойные заболевания:
TOXOPLASMA GOUNDII - особое опасное заболевание. Младенец, рожденный от инфицированной матери, часто умирает в течение нескольких дней или недель после родов. При выживании может наступить глухота или слепота. У взрослых вызывает хроническую лихорадку с увеличением печени и селезенки, пневмонию, цереброспинальный менингит, поражение зрения и слуха.
Ученые Института патологии Вооруженных Сил США провели исследование образцов ткани с эксгумированного трупа, покоившегося на кладбище на Аляске с 1918 года, с целью выявления причин эпидемии гриппа. Установлено, что эпидемия «свиного гриппа», бушевавшая в 1918 году, унесла в США 700 тысяч человеческих жизней. Войска США, мобилизованные для участия во второй мировой войне, стали распространителями болезни за пределами страны. Носителями т.н. «азиатского» и «гонконгского» гриппа, эпидемии которых разразились соответственно в 1957 и 1968 годах и распространились по всему миру, первоначально также были свиньи. Всего от этой эпидемии погибли 21 миллион человек.

ужгородець 2011-07-05 / 19:52:00
2 Юрій Лівак: Молодець! Накінець хоча б одна людина назвала речі своїми іменами. Клички дійсно ВЖЕ повна туфта, особливо після того, як влізли у помаранчеву "революцію" ... продажні політики, як і всі інші :(

Юрій Лівак 2011-07-05 / 18:59:00
Охрініти, яке досягнення. Кличко в неділю - це повна туфта порівняно з цим.
Щоб не було непорозумінь: висловлюю претензії до тупого заголовку, а не до Коврея.

местный 2011-07-05 / 18:45:00
Вик, успехов Вам, хотя я с Вами в корне не согласен. Живые существа, созданные Богом, чтобы прожить, должны друг друга нямкать - так предначертано. И человек - в их числе...
Т.е., конечно, может это тупое оправдание нежелания отказаться от свинины или курочки...

По-любому, удачи Вам!
Искренне жалаю Вам успехов в Ваших проектах (с которыми не всегда соглашаюсь)!

2011-07-05 / 13:41:00
Істина в м'ясі :)))

Не знаю, хто такий цей чувак (В.К.), але веганство то є непогане діло, кожен нехай вирішує для себе. Я помалі перехожу на повне сироїдіння, веганство з вареною іжою дитячий лєпєт в порівнянні з цим ......
Бувайте здорові!

Demon Killer 2011-07-05 / 13:03:00
Щось незрозуміло. У заголовку пише, що письменник Вік Коврей не вживає м'яса 8 років, у тексті - що 7 років. Де ж істина?


Ужгород
Публікації:
/ 1Справа професора Івана Запісочного живе. До 95-річчя від дня народження вченого
Від 29 травня в Ужгороді діятимуть пришкільні літні табори та мовні школи
Еволюція української освіти: від комсомольських організацій до демократії
Одяг із "других рук" цієї зими буде зігрівати багатьох ужгородів. Чому зростає популярність "секонд-хендів"
"Я тут знайшов себе", – казав про свою участь в АТО почесний громадянин Ужгорода посмертно Василь Варга
/ 1Лев Луцкер: "У моєму серці Ужгород завжди залишається казковим"
/ 6Для повноцінної реконструкції всієї системи водопостачання Ужгорода потрібно 360 млн євро
/ 2"Дорогі" школярі: сезон розпочато
Ужгород за рівнем забруднення атмосфери перебуває у другій десятці українських міст
Понад 16,5 млн грн субвенції з держбюджету в Ужгороді спрямують на ремонти доріг і фасадів та реконструкцію водогону
Ужгородці боргують за обслуговування ліфтів 3,5 млн грн
Мінеральну воду на території дитячої лікарні в Ужгороді знайшли випадково, коли бурили свердловину
Ужгород із німецьким Дармштадтом обмінюватимуться учнями й учителями
У липні рівень забруднення повітря в Ужгороді традиційно сягне найвищого піку
60 років спільного життя: подружжя ужгородців відсвяткувало діамантове весілля
/ 1Випускний за ціною відпустки за кордоном чи міні-весілля: скільки коштує шкільне свято в Ужгороді?
Безпритульні тварини – результат безвідповідального ставлення до них
Німецьку мову в Ужгороді вивчають понад 4 тисячі учнів
У трьох школах та угорській гімназії Ужгорода планують добудувати ще два поверхи
/ 3Керівництво Ужгорода налаштоване системно протидіяти стихійній торгівлі
До 35-річчя "Електродвигуна". Нині левову частку своєї продукції підприємство постачає до держав Євросоюзу
Триває підготовка до зміни тарифів на обслуговування багатоповерхівок Ужгорода
Ужгород на 90% готовий до зими
/ 1В Ужгороді дітям дали імена Золушка і Наці
Притулок для тварин в Ужгороді відкриють на початку серпня
» Всі записи