— Пані Маріанно, розкажіть більше про угоду, укладену урядами наших країн, та про те, що вона передбачає.
— Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про скасування консульських зборів була підписана 6 жовтня 2010 року в Києві. Її положення передбачають звільнення всіх категорій громадян України та Словацької Республіки від сплати консульського збору за оформлення національних довготермінових віз, які дають право перебувати в країнах понад три місяці, але не більше одного року.
— Тобто йдеться лише про національні візи, які до шенгенських не мають жодного стосунку?
— Вірно. Угода стосується так званих національних віз типу "D", які найчастіше оформляють громадяни, котрі бажають подати документи на тимчасове проживання, підприємницьку діяльність або навчання у Словацькій Республіці. Також ці візи потрібні для здійснення наукової, спортивної чи культурної діяльності. До 23 березня 2011 року консульський збір за оформлення таких віз становив 9,5 євро.
— Чи призведе нововведення до пожвавлення словацько-українських відносин?
— Суттєвих змін, гадаю, не відбудеться, та все ж тим людям, котрі хочуть певний час пожити у Словаччині, зробити це буде трохи легше, ніж до цього.
— Чи можете сказати, скільки громадян України протягом 2010—2011 рр. подали заяви на оформлення національних та шенгенських віз?
— 2010 року Генеральне консульство Словацької Республіки в Ужгороді видало понад 12 тисяч віз, із них 320 були типу "D", інші — шенгенські. За перші 2 місяці 2011-го ми прийняли майже 1900 заяв, з яких 400 стосувалися оформлення національних. Що стосується шенгенських віз, то хочу наголосити на тому, що вони й надалі залишатимуться платними і коштуватимуть 35 євро. Утім, за іншою угодою, підписаною між Європейським Союзом та Україною, для певних категорій громадян продовжуємо оформляти їх безкоштовно. Так, лише минулого року ми надали українцям близько 7 тисяч безкоштовних шенгенських віз, тобто тобто 50% віз, виданих у Генконсульстві Словаччини в Ужгороді, були оформлені безоплатно. Гадаю, цей показник дуже добре показує, що словацька сторона готова й надалі підтримувати тісні партнерські взаємини з Україною, а угода про скасування консульських зборів лише сприятиме цьому.
Тетяна Літераті, "Ужгород"