Закарпатський художній музей ім. Й. Бокшая з новими залами і старими проблемами

Минулого тижня крайові ЗМІ подали інформацію про те, що в обласному Художньому музеї ім. Й. Бокшая знову протікає дах, загрожуючи шедеврам світового значення та псуючи нещодавно завершений ремонт приміщень. «Ужгород» вирішив з’ясувати, чи справді ситуація є такою загрозливою і хто винен у тому, що новий дах не витримав і 5 років експлуатації?

Закарпатський художній музей ім. Й. Бокшая з новими залами і старими проблемами

Як заспокоїв директор музею Франциск Ерфан, ситуація з протіканням даху наразі не є катастрофічною, просто в кількох місцях на стелі нещодавно з'явилися вологі плями, що й стало приводом для того, аби звернутися по допомогу до обласної влади. Картинам волога не загрожує, але музейні працівники дуже прискіпливо ставляться до виконаного ремонту, адже чекали на нього багато років. До того, як у 200-літній будівлі колишнього жупанату 2004 року розпочаласґ внутрішня та зовнішня реконструкція, музейні експонати знаходилися в справді нелегких умовах: приміщення не отоплювалися і належним чином не охоронялося, довгий час стояло без ремонту, а працівникам ледь удавалося підтримувати нормальні умови зберігання шедеврів у сховищі. Ситуація була такою складною, що, коли обласна влада прийняла рішення виділи кошти для порятунку будівлі, усі, хто вболівав за долю унікальної скарбниці картин, зітхнули з полегшенням. Та, на жаль, закінчення ремонту працівники музею чекають досі, бо фінансування то виділялося, то припинялося, а виконавець робіт змінювався тричі. Саме через постійну економію виділених коштів та плутанину з тим, яка фірма-виконавець відповідає за якість реконструкції в певній частині музею, і виникли проблеми. Франциск Ерфан розповідає, що в протіканні даху є й об'єктивні причини, але головна — це передовсім халтурна робота покрівельників, які свого часу замінили на нові не всі, а лише частину дерев'яних дахових конструкцій. Наразі з фірмою-виконавцем цих робіт уже є домовленість, за котрою вади музейної покрівлі будуть усунуті вже найближчим часом.

Поміж тим, Художній музей ім. Й. Бокшая має для поціновувачів образотворчого мистецтва й приємні новини. Не так давно вдалося відкрити експозиції у відремонтованих залах, таким чином відвідувачі наразі можуть оглянути цілих 13 залів, де виставлена стисла і все ж багатюща колекція шедеврів світового значення. Директор закладу зітхає: те, що ми представляємо, — лише 5% від загальної кількості музейного зібрання. Тому в затишних кімнатах зі старовинними грубками є колекція творів сакрального живопису Йосипа Бокшая, окрема зала, присвячена творчості Адальберта Ерделі, широко представлене російське мистецтво, зокрема, є зала з роботами Ігоря Грабаря, угорське, західноєвропейське, старовинне мистецтво тощо. Центральна ж зала, як і раніше, виділена для тимчасових виставок, які цьогоріч дивуватимуть різноманіттям, адже наближається відзначення таких дат, як 80-річчя Юрія Герца (25 лютого), 100-річчя від дня народження Андрія Коцки, 120-річчя Адальберта Ерделі, 120-річчя Йосипа Бокшая, 90-річчя Антона Кашшая, і до кожної з них готуються виставки, видання монографій та інші святкові заходи.

Стосовно реконструкції будівлі, то вона також триватиме: для цього на 2011 рік з обласного бюджету виділено 300 тис. грн. За ці кошти директор художнього музею планує завершити ремонт південного й північного фасадів, а якщо вдасться залучити додаткове фінансування, то дообладнати виставкові зали опаленням (наразі воно є не в усіх приміщеннях) та привести до ладу внутрішній двір музею і парк над міським альпінарієм. Крім того, дирекція Художнього музею сподівається, що цьогоріч міська влада Ужгорода піде їй назустріч у проханні передати давно спорожнілі приміщення архіву на першому поверсі правого крила для відкриття в них реставраційних майстерень та розширення сховища.
 

Тетяна ЛІТЕРАТІ

08 лютого 2011р.

Теги:


Ужгород
Публікації:
/ 1Справа професора Івана Запісочного живе. До 95-річчя від дня народження вченого
Від 29 травня в Ужгороді діятимуть пришкільні літні табори та мовні школи
Еволюція української освіти: від комсомольських організацій до демократії
Одяг із "других рук" цієї зими буде зігрівати багатьох ужгородів. Чому зростає популярність "секонд-хендів"
"Я тут знайшов себе", – казав про свою участь в АТО почесний громадянин Ужгорода посмертно Василь Варга
/ 1Лев Луцкер: "У моєму серці Ужгород завжди залишається казковим"
/ 5Для повноцінної реконструкції всієї системи водопостачання Ужгорода потрібно 360 млн євро
/ 2"Дорогі" школярі: сезон розпочато
Ужгород за рівнем забруднення атмосфери перебуває у другій десятці українських міст
Понад 16,5 млн грн субвенції з держбюджету в Ужгороді спрямують на ремонти доріг і фасадів та реконструкцію водогону
Ужгородці боргують за обслуговування ліфтів 3,5 млн грн
Мінеральну воду на території дитячої лікарні в Ужгороді знайшли випадково, коли бурили свердловину
Ужгород із німецьким Дармштадтом обмінюватимуться учнями й учителями
У липні рівень забруднення повітря в Ужгороді традиційно сягне найвищого піку
60 років спільного життя: подружжя ужгородців відсвяткувало діамантове весілля
Випускний за ціною відпустки за кордоном чи міні-весілля: скільки коштує шкільне свято в Ужгороді?
Безпритульні тварини – результат безвідповідального ставлення до них
Німецьку мову в Ужгороді вивчають понад 4 тисячі учнів
У трьох школах та угорській гімназії Ужгорода планують добудувати ще два поверхи
/ 3Керівництво Ужгорода налаштоване системно протидіяти стихійній торгівлі
До 35-річчя "Електродвигуна". Нині левову частку своєї продукції підприємство постачає до держав Євросоюзу
Триває підготовка до зміни тарифів на обслуговування багатоповерхівок Ужгорода
Ужгород на 90% готовий до зими
/ 1В Ужгороді дітям дали імена Золушка і Наці
Притулок для тварин в Ужгороді відкриють на початку серпня
» Всі записи