Чому Будапешт став немилий для Брюсселя?

Удар за ударом дістається Будапешту від Брюсселя – столиці Європейського Союзу. Місяць тому Європейська комісія, головний виконавчий орган Європейського Союзу, розпочала проти Угорщини спеціальні юридичні процедури через порушення європейського права під час реформи центрального банку, судової системи та сфери захисту інформації. Невдовзі у супроводі масивної атаки преси європарламент піддав Угорщину "за все і вся" справжньому політичному лінчуванню, закликавши ЄК до вжиття заходів. І ось цього тижня покарання не забарилося. За політичним тиском розпочався фінансовий. Через невжиття достатніх заходів зі скорочення бюджетного дефіциту Єврокомісія має намір у 2013 році відмовити Угорщині у фінансовій допомозі на суму 495 млн євро. Такої фінансової санкції досі не було застосовано щодо жодної з країн ЄС.

Чому Будапешт став немилий для Брюсселя?

Як несправедливий і безпідставний, що суперечить базовим угодам, розцінив такий прецедент угорський уряд. Чому ж така нелюбов, як до пасинка, проявляється у Брюсселя до Угорщини – однієї із 27 країн ЄС?

Угорський уряд здивувала сама поспішність Європейської комісії у застосуванні санкцій. "Рекомендації ЄК з юридичної точки зору безпідставні, суперечать духу базових угод, оскільки мова йде про вжиття санкцій за імовірні події у майбутньому", - зазнається у повідомленні уряду.

Для угорського уряду незрозуміло, чому Єврокомісія, приймаючи таке рішення, проігнорувала факти, які є явно позитивними для Будапешта. Торік, вперше з часу входження до ЄС, дефіцит державного бюджету Угорщини був меншим за 3%. Нижчим за цей показник він буде і у 2012 році, а цим можуть похвалитися лише 8 із 27 країн ЄС. І це також при тому, що минулорічне економічне зростання Угорщини перевищило темпи зростання як у ЄС, так і в єврозоні.

Єврокомісія здійснює проти Угорщини процес зі скорочення надмірного дефіциту держбюджету з часу входження країни до ЄС у 2004 році. З 2002 до 2010 року, у період коли при владі була соціалістично-ліберальна коаліція на чолі із Ференцом Дюрчанем, державна заборгованість зросла із 53 до 80 відсотків ВВП. Найбільший рівень дефіциту держбюджету - 9% - був у 2006 році. З приходом до влади правоцентристської коаліції на чолі з Віктором Орбаном цей показник вперше опустився позначки нижче 3%. Дефіцит державного бюджету Угорщини скоротився із 81,3% до 79,4% ВВП.

Тому виникає питання: чому саме тепер і саме Угорщину хоче карати Брюссель? Адже щонайменше чотири країни – Бельгія, Польща, Кіпр і Мальта – перебувають у питаннях скорочення дефіциту держбюджету під особливим прицілом Єврокомісії. Відібрати від Угорщини фінансову допомогу у розмірі 495 млн євро мають намір тоді, коли міністри країн єврозони прийняли рішення кинути на порятунок Греції 130 млрд (!) євро.

"Чому саме тоді, коли уряд зупинив країну на грані провалля, коли економіка кінець кінцем починає оживати, коли Угорщина виконує європейські вимоги щодо скорочення дефіциту і державна заборгованість скорочується, керівництво ЄС через безвідповідальні рішення попереднього кабінету хоче покарати угорських людей?", - дивується глава угорського уряду Віктор Орбан.

"Чому саме нас хочуть покарати ті, хто зіграв значну роль у виникненні кризи, і протягом року неспроможний був упоратися з кризою? Чому саме від нас, результативних, хочуть забрати гроші в той час, коли десь мішками роздають їх з дедалі танучими сподіваннями на успіх? Чи розумним є застосовувати подвійні стандарти, міряти різними мірками", – звертався до Брюсселя на зустрічі у Будапешті з німецькими бізнесменами Віктор Орбан, додавши, що Європа доти не виборсається з кризи, доки не звільниться від "цього застарілого" підходу.

Єврокомісія має формальне право започаткувати процедуру застосування санкцій щодо країн-порушників фінансової дисципліни. Але, як вважають експерти, замороження у розпал кризи фінансової допомоги, призначеної для розвитку, не є адекватною, раціональною і ефективною формою покарання Угорщини.

Досі ЄК закривала очі на порушення країнами-членами ЄС певних правил, але, за бажання, могла позбавити фінансової допомоги багатьох країн. На думку головного співробітника Угорського інституту у закордонних справах Чобо Тьєрев, ЄК знайшла найслабшу ланку – Угорщину, яка внаслідок безперервного політичного тиску ослабла. На її прикладі Єврокомісія має намір продемонструвати свою послідовність і рішучість у позбавленні фінансової допомоги й інших країн-членів ЄС, які порушують норми європейської співдружності.

Рішення про замороження 495 млн євро фінансової допомоги Угорщині на підставі рекомендацій ЄК може бути прийняте 12 березня на засіданні Ради міністрів фінансів ЄС. У випадку застосування санкцій Угорщина втратить не лише кошти для інфраструктурного розвитку, але й ресурси для подальшого стимулювання економіки, реалізації окремих вже запланованих проектів, створення додаткових робочих місць. Рішення міністрів може вплинути і на очікувані у березні переговори з Міжнародним валютним фондом та ЄС щодо отримання Угорщиною кредитів на суму 15-20 млрд євро, яких вона потребує для свого розвитку.

Степан Ваш, Укрінформ

26 лютого 2012р.

Теги: Угорщина, Орбан

Коментарі

олівер шанті 01.03.2012 / 19:32:33
с

НОВИНИ: Політика

23:51
/ 4
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 8
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 7
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 13
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
» Всі новини