Аналізуючи стан розвитку галузі, виступаючі констатували – цього року спостерігаємо спад у тваринництві. Нині область займає 22 сходинку в державі за рівнем розвитку тваринництва. Поголів"я великої рогатої худоби скоротилося майже на 9 відсотків. Дещо зменшилося поголів"я свиней, вівців та курей. Це в свою чергу негативно вплинуло і на виробництво м'яса.
Як позитив відзначали нещодавно прийняту обласну програму розвитку та підтримки тваринництва і птахівництва на 2010-2015 роки. Тут розроблені механізми, які можуть дієво вплинути на стан справ у галузі. Начальник головного управління агропромислового розвитку Іван Паук повідомив, що на її фінансування передбачається виділити приблизно 8 мільйонів гривень. Метою програми є забезпечення продовольчої безпеки регіону. Серед основних завдань – збільшення чисельності поголів"я корів, курей-несучок, збереження наявного поголів"я кролематок і конематок. До 2015 року планується збільшити поголів"я худоби до 208 тисяч, свиней – до 404 тисяч, довести обсяги валового виробництва м"яса до 115 тис. тонн, молока – до 4209 тис. тонн, збільшити кількість пунктів штучного осіменіння худоби до 160.
Активно до обговорення питання долучилися й агровиробники. Вони пропонують запровадити довгострокові програми підтримки тваринництва, фінансувати доплати на наявну та прирощувану голову худоби. Кошти, щоб підтримати цю галузь, треба знайти, інакше споживатимемо тільки те, що нам надійде з-за кордону, – вважають сільгоспвиробники.
Заступник голови облдержадміністрації Віктор Феєр зауважив, що для відродження галузі також потрібне законодавче врегулювання й створення сприятливого правового поля у сфері землекористування, діяльності державних підприємств агропромислового комплексу, доступності сільгоспвиробників до дешевих кредитів.
– Щоби покращити ситуацію в галузі одних розпоряджень замало, тут необхідна чітка взаємодія всіх гілок влади. Маємо непоганий інструмент для заохочення сільгоспвиробників – нову програму розвитку тваринництва. Водночас необхідно створити в області умови для реалізації продукції, стимулювати товаровиробника, – резюмував Віктор Феєр.