Борис Олійник: Якщо українці не зконсолідуються, то скоро їх і кури загребуть

Поет Борис Олійник, 71 рік, вважає, що титульна нація недостатньо представлена у верхніх ешелонах влади і є підстави для створення Народного фронту.

Борис Олійник: Якщо українці не зконсолідуються, то скоро їх і кури загребуть— Троє останніх українських прем’єрів — Тимошенко, Єхануров і Янукович — не є українцями за національністю. Це нормально?

— Я б дивився ширше, не на особистості. ”Біда України в тому, що нею правлять ті, кому вона не потрібна”, — казав ще 1918 року Михайло Грушевський. Так і тепер. Я не прихильник гасла ”Україна — тільки для українців”, але ж титульна нація повинна хоча б дозовано бути у верхніх структурах влади. А в нас з цим неприродне перекособочення. Тому й живемо так. Взяти ту ж Францію — там усе ж французи правлять...

— Але ж найімовірніше наступним президентом Франції стане угорець за походженням Ніколя Саркозі...

— Але він вважає себе французом. Й араби у Франції, яких вже мало не половина населення, — теж пишуться французами. А наші сидять на валізах. Він в Україні квартирує, а вклади лежать у зовсім інших державах. І на тривогу ”номер один” збирає свою валізу і їде. Подивіться, хто в нас мільйонери та мільярдери, звідки вони. Усі це знають.

А щодо Януковича, то мені подобається, як він оволодів українською, і вже нею мислить. Видно ж, що говорить не завченим текстом. От треба й іншим у нього вчитися. І Юлія Володимирівна блискуче говорить українською.

— Хіба достатньо публічно говорити українською?

— Але вони хоча б демонструють потяг до цього. Це важливо. От якби в нас всі національності берегли свою ідентичність, але вважали себе українцями — як ті ж араби у Франції... Або як в Америці: кого там тільки немає, а всі вважають себе американцями. А в нас — квартиранти.

Але впадати в істерику чи в ступор теж не слід. В історії України бувало й гірше. Хоча, до речі, за радянських часів влада на чолі з КПРС уважно стежила, щоб не порушувався процент національних кадрів у республіках. Кажуть, робилося це для показухи, але все одно Україна була таки Україною. Кадри, як казав один чоловік, вирішують усе. А в нас зараз прийшли такі кадри, що скоро все порішать.

— Нинішня ситуація склалася тому, що українці сотнями літ не господарювали у себе на землі, чи це реалізація якогось плану ззовні?

— І те, й інше. Ми не входимо до так званого ”золотого мільярда” населення багатих країн. Наші землі хочуть заселити іншими. Це вже давно поставлене завдання. Колись була така теорія у німців: дві третини українців виселяють, а третину лишають для обслуги колоністів. Наглядачами і таке інше. От і зараз іде планомірне витіснення українського етносу: мільйони поїхали на заробітки, мільйони померли за часи незалежності. Нас хочуть довести, за певною версією, до 20 мільйонів. А потім заселити Україну колоністами.

Усе тонко робиться. Верховна Рада ліквідувала в паспорті запис національності. Здається, я один з небагатьох з лівого флангу говорив націонал-патріотам: може, хтось соромиться своєї національності, я ж особисто горджуся нею. Виступав за те, щоб цю графу в паспорті залишили. А з правого флангу це тоді не дуже й підтримали — нібито борючись з реліктами тоталітарного режиму. От із паспорта й почалося. Тепер незрозуміло, хто в країні господар. І преси, завдяки якій можна було б вести просвітницьку роботу, зараз у нас немає. Вона в основному неукраїнська.


Луценко зуміє створити рух

Звичайно, справа і в самих українцях. Попадали то під тих, то під інших, самоїдством займалися. Завжди виграють ті, що купи тримаються. А в нас де два українці, там три гетьмани. Це не вина наша, а біда. Даємо своїм недругам говорити про якийсь український комплекс: підставляємо одне одного, не вміємо владою розпорядитися. Кажуть, що ми добрі виконавці, винахідники, письменники — але в інших державах. А в себе вдома, мовляв, ні в тин, ні в ворота не лізе. Я, звичайно, не вважаю, що все аж так розпачливо.

— Що треба зробити, аби влада в Україні була українською?

— Цивілізовані народи у випадку, коли Вітчизна майже в небезпеці, створюють Народний фронт. У ньому об’єднуються люди з різними національними, світоглядними чи соціальними поглядами. Бо відчувають, що треба рятувати ситуацію.

У нас є окремі вузли спротиву глобалізації та космополітизму. Але як у 1941-му: порушений зв’язок між дивізіями, арміями, фронтами. А треба єднатися, усвідомити, що ми на нашій — на своїй землі. А не так, як писав Шевченко: ”На нашій — не своїй...”.

— Як ви оцінюєте дебют Юрія Луценка з його Народною самообороною?

— Гадаю, він зуміє створити рух. Бо є в нього та доза романтизму, відсутність якої не дозволяє навіть істинним патріотам іти на ризик задля загального добра. Луценко це може. Хтось каже, що все це створене штучно. Та яка різниця... У цій ситуації треба самозахищатися. Тому що нас скоро й кури загребуть.

— Чому ж на виборах українці не голосують за національно-патріотичні сили, не обирають українську владу?

— У нас особлива історія. За часів Російської імперії націоналізм подавався як сепаратизм. За радянських часів ярлик націоналізму чіпляли до всього найкривавішого, що було в русі УПА. Тому настороженість до націоналізму досі тримається. І відбивається на кожному, в кого сидять зашпори 1937 року. Вони ж так просто не відходять.

Та й люди в нас ще ті. Лають президента, уряд, парламент. А запитаєш — а хто ж їх вибирав? Не я. А потім знову тих самих вибирають. Під час торішньої передвиборної кампанії нам з Михайлом Сиротою казали: ви хороші хлопці, але ж не виграєте. Отаке мислення. Та ми таки виграли! Усе ж зараз стає відомо. Ще до виборів було розписано: хто і скільки набере. Нам як дали з самого початку 0,08 відсотка — так і довели до кінця. Я себе не переоцінюю, але ж так бездарно сфальсифікували! Подейкують, що один з колишніх американських послів був у ролі координатора. Сидів тут і страшенно боявся перерахунку голосів. Американці дуже хочуть, щоб у нас була двопартійна система. Не вийде в них. Якби ми були, скажімо, німцями, то дисципліновано виконали б задумане. Але ж ми слов’яни. Я це колись пояснював Михайлові Сергійовичу Горбачову. У нас то агент запізнився, то резидент запив чи до молодиці подався. Інший менталітет. А були б дисциплінованими — уже б лише дві партії в парламенті було.

— Що думаєте про нинішнє протистояння між президентською і урядовою командами?

— Це було б смішно, якби не так гірко. Два роки тому я був свідком, як у Раді Європи стоячи вітали президента Ющенка. Ми ходили гордо... Так піднятися і так піти сторч тільки ми можемо. Ну а теперішня вовтузня між гілляками влади — це дитячий садок. Несерйозно і неприємно.

— Вони зможуть дійти згоди?

— Дійдуть. Бо заплатили великі гроші, щоб прийти до влади. Так що все буде нормально, у найгіршому розумінні цього слова. Безперечно, минулого літа треба було оголошувати нові вибори, і в президента була така можливість. Він на це не пішов. Мабуть, є якісь гарантії другого президентського терміну.
Анатолій Марциновський, "Газета по-українськи"
09 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

23:51
/ 4
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 8
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 7
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 13
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
» Всі новини