В.Янукович підкреслив, що найближчим часом Україна повинна визначитися з своєю позицією з приводу пропозиції Президента РФ Володимира Путіна про створення газотранспортного консорціуму. В.Янукович також відзначив, що існує можливість будівництва газопроводу "Бородчани-Ужгород" за участю російських партнерів. "І ми повинні цю можливість ретельно розглянути, оскільки зацікавлені в партнерських відносинах з Росією в питаннях енергетичної безпеки", - сказав В.Янукович.
Коментуючи пропозицію лідера БЮТ Юлії Тимошенко про необхідність введення мораторію на які-небудь дії з українською часткою магістральної ГТС, В.Янукович відзначив, що це питання повинне публічно обговорюватися в парламенті - після того, як буде вироблена єдина і узгоджена концепція енергетичної безпеки України.
Раніше радник Президента України Юрій Продан заявив, що Україні необхідно шукати нових партнерів для будівництва газопроводу "Бородчани-Ужгород". "Ми втратили інтерес росіян до цього проекту. Якщо Росія відмовляється, треба шукати інших партнерів, європейських, перш за все", - сказав він 1 лютого.
Як повідомлялося, з будівництва газопроводу "Бородчани-Ужгород" повинна початися реалізація проекту зі створення міжнародного газотранспортного консорціуму з транзиту російського газу через Україну до Європи. В даний час підготовлено техніко-економічне обгрунтування і робочу проектну документацію для будівництва газопроводу. Крім того, документально вирішені всі питання з місцевою владою по відведенню земель в Івано-Франківській і Закарпатській обл., по території яких пройде трубопровід. Також в даний час проведений тендер на постачання труб і арматури для будівництва газопроводу.
Будівництво газопроводу "Бородчани-Ужгород" протяжністю 1429 км. передбачається вести в три етапи. Після введення в експлуатацію першої черги обсяги постачань газу до Європи повинні зрости на 5 млрд куб.м. на рік, після введення другої черги - на 16 млрд куб.м. на рік і після введення третьої черги - на 19 млрд куб.м. на рік. Будівництво "Бородчани-Ужгород" намічено вести в коридорі існуючого газопроводу "Прогрес".
Нагадаємо, що в 2002р. уряду України і РФ уклали угоду про співпрацю в газовій галузі. В рамках цієї співпраці планувалося створити україно-російський газовий консорціум, для чого НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" підписали відповідну угоду. Так, в січні 2003 р. було зареєстровано спільне підприємство НАК "Нафтогазу" і "Газпрому" - "Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України".
Відзначимо, що 1 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія має намір зробити Україні революційну пропозицію зі створення газотранспортного консорціуму. Він підкреслив, що йдеться про об'єднання активів, а також про можливість входження України в активи "здобичі в Росії". Президент РФ вказав на те, що необхідно зрозуміти, в якому обсязі і які саме активи цікавлять українську сторону. "Це питання повинне бути вирішене на корпоративному і експертному рівні, з точки ж зору держави ніяких перешкод не буде", - підкреслив В.Путін.
У свою чергу, Президент України Віктор ЮЩЕНКО заявив, що всі пропозиції, які мают на увазі нову модель використання української газотранспортної системи, вимагають уважного і обережного підходу. В.Ющенко також відзначив, що енергетичні відносини України і РФ стратегічно важливі і завжди будуть предметом особливої уваги як Києва, так і Москви. "Ми всі були свідками того, як декларувалися окремі проекти, а потім вони забувалися і сходили у небуття", - відзначив В.Ющенко. "Але всім зрозуміло, що в області енергетичної безпеки енергетична політика країн повинна бути динамічною і ясною, оскільки будується не один рік", - підкреслив він.
"РБК-Україна"
05 лютого 2007р.
Теги: