Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок (ФОТО)

В Закарпатті так багато водотоків, що кожен краянин сміло може вважати їх своїми, рідними. Для когось це стрімка і могутня Тиса, або ж тиха й лагідна Латориця, чи в'юнкий Уж, або ж маленький потічок, який ніколи не мав назви і врізався в дитячу пам'ять назавжди.

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок (ФОТО)

Вода - це життя, вважали стародавні греки і шанобливо ставились до кожної її краплини, розуміючи, що все живе починається з води А ми, що робимо ми з водою, з нашими річками? Всі береги річок вкриті побутовим сміттям, різного роду відходами, особливо ПЕТ-пляшками; береги розорані до урізу води, гноївка тече прямо в потічок і ... ще можна продовжувати й продовжувати. Але навіщо?! Коли ми самі поки-що не розуміємо, що ж ми творимо, що знищуємо і що залишимо по собі.

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок

Ніякі укази, постанови, накази, різного роду розпорядження органів влади не в силі спинити все це знущання над річками. Можливо тільки на підсвідомому рівні, кожен з нас має збагнути, що ж буде далі.

Всі дуже добре розуміють, що ніхто чужий не прийшов і не засмітив річку, не розорав береги, не вирубав вздовж берега останні липи чи верби. Все це зробили ми самі - закарпатці. А потім нарікаємо на природу, Бога, які карають нас жахливими, катастрофічними паводками. А може ми того заслуговуємо своїм ставленням до річок, лісів, землі?

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок

І нехай кожен з нас, від домогосподарки до керівника різного рангу, подумки запитає себе: "Чому я так поступаю?". Невже пакет зі сміттям не можна віднести у спеціально відведене місце? Добре, якщо воно є поблизу, а не знаходиться за 10-15 км від хати. Невже сільський голова не усвідомлює, що у кожному селі повинна існувати комунальна служба, яка б вирішувала всі питання з утилізацією відходів? А кошти на фінансування комунальної служби, завжди, при бажанні, можна знайти. І знаходять ті, хто хоче зберегти надбання природи.

А хто не хоче, той пише скаргу, в крайньому разі, в Ужгород або ж, взагалі, в Київ, вимагаючи негайно і за державні кошти почистити йому той чи інший потічок. І вже йде скарга за скаргою.

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок

Зараз ситуація в країні, і в Закарпатті зокрема, є зовсім інакшою: ніхто за державні кошти не буде чистити від сміття потічки, прибирати береги річок. Час вже й самим взятися до роботи.

Сільські громади в змозі самі вирішувати локальні питання. При потребі фахівці водного господарства завжди нададуть кваліфіковану допомогу. Нехай голови сіл та містечок не чекають, що хтось з Ужгорода приїде прибирати і розчищати потічки і річки. Цього не буде.

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок

Краще сільським та міським головам взяти й прочитати "Закон про місцеве самоврядування" та Водний кодекс України. Але не тільки читати, а вже спробувати їх виконувати, а тоді в нас може й річки стануть чистішими і паводки обминатимуть наші домівки. (Див. http://baranynci.com.ua/, стаття від 07.05. 2009р.)

Сьогодні необхідно також згадати про маєтки закарпатців, які, немов гриби після осіннього дощу, виросли на берегах річок і потічків. Побудувати побудували, але як правило, без жодного дозволу і більшість з них в прибережних захисних смугах річок і ніхто вже не гарантуватиме їм захисту від шкідливої дії води.

Для прикладу, щоб захистити такі будинки на березі річки, державі необхідно затратити десятки тисяч, а можливо, залежно від проектно-кошторисної документації, й значно більше бюджетних коштів. Тому, ніхто і ніколи не захищатиме за державні кошти будівлі, збудовані незаконно в прибережних захисних смугах річок.

Радимо всім, хто хоче збудувати будинок на мальовничому березі річки, добре подумати і, в першу чергу, отримати відповідні документи. А тоді вже вкладати кошти в будівництво, бо вода не знає кордонів та не вибирає чиє житло: простого селянина чи заможного бізнесмена.

Пам'ятайте, що ми самі, закарпатці повинні добре усвідомити, що все залежить від них самих: і чистота наших річок, і уникнення катастрофічних паводків. Закликаємо Вас шанобливо ставитись до нашої чарівної карпатської природи і докласти максимум зусиль для збереження карпатських річок для майбутніх поколінь.

Закарпатський облводогосп закликає до збереження річок   

Едуард Осійський, начальник відділу водних ресурсів
22 березня 2010р.

Теги: річки, збереження, очищення, сміття

НОВИНИ: Соціо

13:40
В Ужгороді за донорами, хто не може через карантин самостійно здати кров, готові відправляти транспорт
13:09
Випробування Боржавськими полонинами: витримали не всі
13:04
Поблизу Ужгорода з'явилась алея дуба червоного
14:42
Закарпатською митницею з початку року пропущено 626 573 транспортні засоби
13:36
У лютому мережі АЗС на Закарпатті продали пального на понад 288 млн грн
13:34
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-лютому перевезено 790,4 тисяч тонн вантажів
13:14
Торік обсяг вирощування сільськогосподарських тварин в аграрних підприємствах Закарпаття збільшився на 29,7%
13:00
Закарпатгаз запровадив швидку реєстрацію в онлайн-сервісі 104.ua
09:44
На закарпатських пунктах пропуску – жвавий пасажиропотік
09:42
З наступного тижня Укрпошта доставлятиме ліки у віддалені села Закарпаття
02:34
/ 1
Суд у Львові призначив розгляд апеляційної скарги захисників Боржави щодо дозволу на будівництво ВЕС
22:51
/ 1
Гроші на кордоні. З життя закарпатських митників
16:23
На Закарпатті на митниці вилучили 1440 упаковок миючих засобів
15:04
ФОТОФАКТ. У Мукачеві вже квітне "шалена" сакура
14:23
У ході публічної консультації в Ужгороді 77,2% учасники обговорення підтримали ідею побудови підземного паркінгу на Поштовій
10:59
Цьогоріч у Мукачеві до першого класу підуть понад 1200 учнів
10:56
Учасники АТО та ООС у Мукачеві зможуть отримати 50 тис грн для відкриття власної справи
14:26
До закладів вищої освіти на Закарпатті зараховано у поточному навчальному році 6467 студентів
12:03
В Ужгороді затвердили порядок забезпечення "пільговиків" електронними квитками
12:01
/ 1
В Ужгороді визначили, де встановлять туристично-інформаційні стели
09:10
На Закарпатті контрабандисти двічі втекли від прикордонників, полишивши значні партії сигарет
21:26
Для ужгородців працює цілодобова гаряча телефонна лінія
17:58
Закарпатці за перші два місяці 2020-го сплатили понад 1 млн грн податку не нерухоме майно
17:44
В Ужгороді наразі – 253 містянина, що повернулися з-за кордону, з усіма працюють сімейні лікарі
13:58
На Закарпатті катастрофічно бракує донорської крові
» Всі новини