Із щоденника Сергія Федаки... Це ми, Господи!

Закарпатський журналіст Тетяна Грицищук видала збірник своїх газетних публікацій "Іду до людей".

Із щоденника Сергія Федаки... Це ми, Господи!

Перше враження від прочитання – журналістика у нас значно сильніша за белетристику, хоч і та не пасе задніх. Але у Тетяни кожна із поданих у книжці публікацій – це ніби проспект майбутньої розлогої повісті чи хитро закрученої драми. "Це ми, Господи! Отакі от, як є," – волають з кожної сторінки типово нетипові закарпатці. Їх дуже багато, вони страшенно різні, і водночас чимось невловимим нагадують одне одного. Заробітчани, що розбудовують всі держави, крім власної.
 
Багатодітні матері-одиначки. Люди з телевізійного екрану. Пенсіонери, котрі віддають усі скромні статки на церкву. Багаторічні політв’язні, які каралися всього лиш за право бути самими собою. Сироти. Пияки і абстиненти. Видатні медики. Орденоносці. Бомжі. Київські закарпатці чи такі собі задніпровці за Карпатами. Люди, вражені тяжкими хворобами. Традиційно розісварена творча інтелігенція. Професійні жебраки. Цигани. Прочани. Самогонники. Дуже багато родичів авторки – ближчих і дальших, які органічно вписуються у весь той попередній ряд. Люди безмежно талановиті, роботящі і неприкаяні у своїй безпорадності. Люди, які зробили себе самі, і над якими багато попрацювала сліпа доля. Ті, хто звик ціле життя вікувати при дорозі, де всякий ущипне. Або ж, навпаки, ті, хто сам постійно у дорозі, перекотиполем.
 
Кому багато дається, з того багато й питається. Це колективний портрет закарпатської ментальності, способу життя, такий собі безперервний чардаш наших краян із горами, річками, смереками і геть усім, що тільки потрапить у коло. Це якийсь магічний танок, зачарований калейдоскоп, в якому крутиться геть усе і не може вже вирватися. Колись Ф.Енгельс казав, що романи О.Бальзака дали йому більше для розуміння соціально-економічних відносин у Франції, ніж спеціальні монографії. У цій книжці таке ж різноманіття типажів. Виявляється, що сучасне Закарпаття аж ніяк не бідніше на них за бальзаківську Францію. Журналістка вивела той карнавал просто нам перед очі.
 
Від того буйства шалієш. Воно вражає своєю невигаданістю, достовірністю. Плоть історії завжди приваблива саме своєю неприкритістю. Тим, що дає можливість доторкнутися до найбільш сокровенного. Професія журналіста багато в чому нагадує ремесло свахи, аби не сказати грубіше. Ця сваха зводить між собою людей, котрі інакше би ніколи й не перетнулися. Знайомить усіх-усіх між собою. Ну і бере на себе відповідальність за ці знайомства. Тетяна не прагне нічого прикрашати, нічому не вірить на слово. Вона якраз із тих, хто вкладає персти у рани.
 
Вона обрала амплуа такої собі "дівчини-бітанги" з наївною посмішкою, під якою ховаються гострі зубки. І ще не знати, що небезпечніше – зубки чи посмішка. Небезпечне і для співрозмовників, і для самої авторки. У радянські часи казали: "Якщо думаєш – не говори, якщо говориш – то не пиши, якщо пишеш – не підписуйся, якщо підписуєшся – то не дивуйся". В принципі, відтоді мало що змінилося. Хіба що можна додати: "Якщо друкуєш у газетах, то не роби з того книжку". Багато із журналістів свято дотримується того неписаного правила.
 
Тетяна знехтувала ним. Кожна з її публікацій нагадує напій-енергетик, стільки там сконцентровано емоцій, людських доль, надій, мрій на майбутнє, розвіяних ілюзій. Сама авторка нагадує відьму, що бере душу співрозмовника, перетворює її на густий, аж терпкий концентрат, закриває в якусь химерну пляшечку і ставить на поличку. Чи згадується казка В.Гауфа, де троль колекціонував людські серця. Чи та ж гастрономічна полиця з баночками енергетиків. Напій то дуже підступний. Одна його порція наповнює тебе ейфорією, м’язи наливаються силою, а мозок – радістю. Але якщо передозувати, може бути кепсько. Колеги хвалилися, що прочитають цю книжку за один раз.
 
Я не зміг, хоча більшість матеріалів пам’ятаю ще за газетами, в тому числі – у "Неділі". Вони дуже сугестивні, мають таку силу навіювання, що не кожний то витримає. Навіть після одного-двох нарисів мусиш усе переварити в собі. Коли ж їх аж сорок, то маєш непросте чтиво на цілий місяць. Це гімн рідному Тетяниному селу Малий Раковець, ширшій батьківщині – Іршавщині і загалом Закарпаттю. Гімн без солодких слів, зате з гіркою правдою життя. Це книжка, яка творить сучасний міф нашого краю – цієї найпроклятущої і найліпшої землі у цілім світі…

Сергій Федака, "Неділя"
13 грудня 2009р.

Теги: книжка, журналіст, збірник, газета, статті

Коментарі

olgavoloshin@ukr.net 2011-10-12 / 15:28:00
ЦЕ Ж Ф Е Д А К А!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

НОВИНИ: Соціо

14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 1
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 2
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 4
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
02:18
На Тячівщині жителі Дубового вийшли на попереджувальну акцію через ями в центрі селища
01:55
На Закарпатті мобільні групи перевірятимуть на кордоні з Угорщиною посилки заробітчан (ДОКУМЕНТ)
01:25
На Закарпатті обговорили проєкт "Мале карпатське коло"
01:14
Угорщина повідомила, що відтерміновує відкриття пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні зі свого боку
18:00
/ 3
Угорщина погодила відкриття 4 пунктів пропуску на Закарпатті
17:53
/ 1
Останній дзвоник відсвяткували дистанційно у школах Закарпаття
16:29
/ 1
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 2
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 5
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
» Всі новини