Закарпатський ринок нерухомості стоїть

Через брак попиту експерти прогнозують восени десятивідсоткове здешевлення нерухомості.

Закарпатський ринок нерухомості стоїть

Ринок нерухомості поряд із банківським і страховим чи не найбільше постраждав від кризи. Пори року міняються, час іде, а ринок залишається замороженим. Мало хто купує житло, мало хто його хоче продати. Одні чекають цінового дна, інші – зростання вартості. Одні бояться продешевити, інші – переплатити. Яка ситуація буде через два місяці чи півроку нині не скаже ніхто. І все ж попри це Закарпаття відрізняється від інших регіонів України. У Києві на нас дивляться і дивуються.

"На відміну від більшості областей України, де попит на нерухомість різко впав через брак грошей у населення, у західних регіонах ще залишився запас міцності. Тамтешні жителі готові вкладати в придбання квартир гроші, зароблені в Європі. Однак останнім часом, вловивши тенденцію здешевлення квадратів, вони відкладають угоди, зводячи нанівець спроби рієлтерів підняти ціни".

Такий висновок ми знайшли на одному з усеукраїнських сайтів, що спеціалізується на продажу нерухомості. Зацікавившись, почали порівнювати вартість житла в Ужгороді і в інших обласних цент­рах. Не секрет, що до кризи цінина нього в нашому обласному центрі (як і в більшості західних регіонів) були роздутими, як ніде в країні. Приміром, ще наприкінці минулого року "одиничка" в Ужгороді коштувала близько 50 тис. доларів. Традиційно журналісти порівнювали вартість нашого житла з ситуацією в європейських країнах. Доходили цілком адекватного висновку, що Ужгород за цінами на нерухомість нічим не поступається Будапешту. У той же час на інші обласні центри України увага чомусь не звертається. Хоча, напевно, варто б, оскільки наші цифри цілком порівнянні або навіть перевищують аналогічні показники деяких міст-мільйонників, не кажучи вже про менші обласні центри. Приміром, житло у Вінниці було дешевше на 15–20 %, а в Полтаві або Кіровограді – майже на третину.

Після кризи ціни на квадратні метри впали. У деяких пропозиціях навіть удвічі. Нині, до прикладу, однокімнатні квартири намагаються продавати по 25–35 тисяч доларів. Директор одного з ужгородських агентств нерухомості пані Тетяна каже, що в якийсь момент почалося тимчасове пожвавлення попиту через активізацію заробітчан.

"Багато хто з них, повернувшись на батьківщину, вкладає накопичене в поліпшення житлових умов. Купують квартири й ті, хто зумів зберегти роботу в Європі", – відзначає експерт. Пані Тетяна додає, що найбільшу популярність в Ужгороді й далі мають найдешевші одно- й двокімнатні квартири. Щоправда, тільки-но власники житла побачили, що трохи пожвавився попит, одразу ж спокусилися на прибуток і підняли ціни. А оскільки наші люди тричі порахують, перш ніж заплатити, жадібність власників квартир обернулася для ринку черговим спадом активності. Нині житла майже не купують.

Що стосується первинного ринку, то на ньому ще більший штиль. Тільки-но банки припинили видавати іпотечні кредити, ймовірність придбати нове житло для більшості людей різко зменшилася. Не скажеш, що нині будівельні компанії не зводять будинки. Достатньо пройтися містом, і побачите, що на багатьох об’єктах робота триває. Однак нові проекти, які раніше анонсували компанії, вони не розпочинають. Деякі експерти зауважують, що ще до кризи забудовники змінили стратегію роботи з покупцями, воліючи зводити об’єкти власним коштом і виставляти на продаж квартири в уже готових будинках. Проте такі експерименти зіграли з компаніями злий жарт: нині більшості з них дуже важко знайти покупців.

Сьогодні в Ужгороді можна придбати квартири у десятку нових будинків у різних районах міста. Ціна квадратного метра стартує з 4 тисяч гривень і може сягати 5,5 тисячі. Цікаво, що деякі компанії почали рекламні акції, пропонуючи своїм потенційним покупцям знижки навіть до 35 %. Хоча більшість забудовників усе ж тримають ціни на минулорічному рівні.

Які прогнози на осінь? Більшість експертів сходяться на думці, що брак стійкого попиту на житло приведе до його здешевлення як на первинному, так і на вторинному ринках. Щоправда, навряд чи зниження цін буде дуже суттєвим. Майже всі рієлтери прогнозують здешевлення на 10 %.

"До осені в базах даних агентств нагромадиться досить велика кількість пропозицій, а труднощі з пошуком потенційних покупців змусять господарів житла стати поступливішими, – каже директор одного з агентств Микола. – Як наслідок, ціни можуть упасти на 10–15 %. Така ж ситуація очікується й на ринку нового житла. Причому, найімовірніше, це здешевлення відбудеться в усій країні. Спілкуючись із колегами з інших областей, ми чуємо аналогічні прогнози".

Директор одної з будівельних компаній, що давно зводить житло на Закарпатті, каже, що, виходячи зі скрутної ситуації, нині є попит на 1- і 2-кімнатні квартири, причому що менша квадратура, тим краще. Все залежить від ціни квадратного метра. 3–4-кімнатні квартири не популярні. Будівельник прогнозує, що ситуація зміниться хіба що років за два..

Василь Мадай, "Старий Замок "Паланок"
27 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, нерухомість, житло, ціни, осінь, здешевлення,

НОВИНИ: Економіка

19:04
/ 1
Активне будівництво сонячних електростанцій розбалансувало енергосистему України
19:15
Уряд зареєстрував 12-й на Закарпатті індустріальний парк "Карпати" у Чинадійові
18:50
Лідерами по сплаті туристичного збору на Закарпатті в поточному році залишаються Поляна, Баранинці та Ужгород
13:25
Кабмін зареєстрував у Сваляві 11-й на Закарпатті індустріальний парк "СОЛЬВА-ТЕХ"
12:51
/ 1
Між Ужгородом і Чопом, де паралельно прокладуть євроколію, вже перекладено 3,5 км широкої колії з 8,3 км необхідних
11:09
У січні на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%
23:01
Познайомити світ із Винами Срібної Землі – головна мета ГО "Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття", – Олександр Гарновдій
15:36
Закарпатська митниця розповіла про особливості експорту, імпорту та транзиту в перший місяць 2025 року
11:36
/ 1
"Укрзалізниця" замовила релокованому з Сіверськодонецька на Закарпаття "Імпульсу" обладнання нової євроколії Чоп-Ужгород за 244 млн
17:28
/ 2
Фонд гарантування передав активи та зобов'язання "Комінвестбанку" до "АСВІО БАНКУ"
11:16
/ 21
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш Фото новина
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей Фото новина
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 60
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки Відео новина
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
» Всі новини