Якою є ситуація у сфері земельних відносин в Закарпатській області?

Про це - у коментарі голови обласної державної адміністрації Олега Гаваші.

Якою є ситуація у сфері земельних відносин в Закарпатській області?

Президент України Віктор Ющенко звернувся листом до Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, в якому йдеться про необхідність вжиття урядом невідкладних заходів для недопущення зловживань при оформленні та видачі державних актів на право власності на землю. "До мене надходять численні звернення щодо загострення ситуації у сфері оформлення громадянами України права на земельні ділянки. Серед основних проблем заявники відзначають прояви хабарництва в системі державних земельних органів, забюрократизованість та навмисну затримку процедури оформлення державних актів на право власності на земельні ділянки, відсутність ефективного державного цінового контролю щодо послуг із виготовлення землевпорядної документації", – йдеться зокрема в листі. Президент вважає: нинішня ситуація у сфері земельних відносин спричинює порушення прав громадян, дестабілізує ситуацію, створює можливості для зловживань і хабарництва.

Якою є ситуація у сфері земельних відносин в Закарпатській області, коментує голова обласної державної адміністрації Олег Гаваші:

– Цей лист Президента України надзвичайно на часі, – переконаний Олег Гаваші. – Прийоми громадян є важливим барометром, який висвітлює проблеми, потреби простих громадян. Чотири рази на місяць я проводжу прийом громадян. Так само і мої заступники. Крім того, в адміністрацію люди звертаються щодня. Так ось, за півріччя звернулось понад півтори сотні закарпатців, проблеми яких так чи інакше стосувались земельних відносин. При цьому найбільше таких звернень було з гірських районів – від мешканців Тячівщини, Міжгірщини і Хустщини. Звичайно, великий їх відсоток – це родинні, сусідські межові спори. Але немало з них пов’язані з недосконалістю законодавства у сфері земельних відносин. Скажімо, внесені зміни в Земельний кодекс України щодо необхідності вибору місця розташування земельних ділянок при оформленні проектів землеустрою відведення громадянам у власність ще більше ускладнили процедуру, збільшили як строки, так і вартість робіт. Президент небезпідставно вважає, що практично провалено виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, які посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок", яким передбачене суттєве спрощення процедури посвідчення права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж.

Якщо проаналізувати ситуацію в нашій області з реформуванням земельних відносин та виготовленням державних актів, то назвав би її контрольованою. На сьогодні 59 відсотків сільгоспугідь та 83 відсотки ріллі області знаходяться у приватній власності, при цьому при розпаюванні земель колективної власності вже 91,7 відсотка громадян отримали державні акти на право власності. Станом на 1 липня 2009 року, згідно з рішеннями сільських, селищних та міських рад, 444,6 тисячі громадян реалізували своє право на отримання земельних ділянок у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ведення особистого селянського господарства, садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва.

Цим громадянам видано 173 тисячі державних актів на право власності на земельну ділянку, що становить 39 відсотків від кількості громадян, які приватизували свої земельні ділянки. Державні акти ще не отримали 271 тисяча громадян.

Щоб в цьому плані рухатись далі, необхідна величезна підготовча робота. Закарпаття – гірська область, з великою часткою деградованих та малопродуктивних земель. Тому важливими є детальна інвентаризація земель, проведення геодезичних робіт тощо. Тим часом на проведення земельної реформи, яка передбачає і названі роботи, з державного бюджету виділяються крихти. Так, через відсутність державного фінансування на заходи по збереженню та охороні земель останнє коригування великомасштабного обстеження ґрунтів проводилось у 1980-1983 роках.

На цей рік "Регіональною програмою земельної реформи в Закарпатській області на 2006-2012 роки" області заплановано 13,235 мільйона гривень на проведення земельної реформи. Натомість із державного бюджету не надійшло жодної копійки. Тому ми прийняли рішення виділити на проведення картографічних робіт і грошову оцінку земель 700 тисяч гривень з обласного бюджету та 577 тисяч – з місцевих бюджетів.

Не додає стабільності в роботі і кадрова політика в державних земельних органах. Тут я теж повністю погоджуюся з Президентом України. В Закарпатті кілька разів чинилися спроби Держкомзему України силовим методом, без погодження з облдержадміністрацією, змінити керівника головного управління земельних ресурсів та начальників кількох районних відділів. Тоді ми відстояли свою позицію. Натомість в Києві зовсім не переймаються ситуацією на низовому рівні: сьогодні в більшості сільрад нема фахівців-землевпорядників. Правда, в цьому плані маємо позитивні зрушення: четвертий рік поспіль УжНУ вже готує спеціалістів-землевпорядників, і ця спеціальність набуває популярності.

Підсумовуючи, скажу, що я переконаний: щоб відбулися позитивні зрушення у сфері земельних відносин, необхідні системні зміни передусім на рівні держави.

Сайт Закарпатської ОДА
07 серпня 2009р.

Теги: земля, земельні відносини, приватизація, державні акти, Олег Гаваші, Віктор Ющенко

НОВИНИ: Економіка

18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 52
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 5
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
» Всі новини