Через впровадження енергозберігаючих технологій споживання газу на Закарпатті щороку зменшується

Маючи потужний природний потенціал, Закарпаття поки що залишається енергозалежним регіоном. В області виробляють 8 відсотків спожитої електроенергії, а місцеві родовища природного газу дають лише 2 відсотки до потреби. Решта енергоносіїв, за винятком деревних ресурсів, надходить із-за меж області.

Через впровадження енергозберігаючих технологій споживання газу на Закарпатті щороку зменшується

Над розв’язанням проблеми енергозабезпечення закарпатці працюють не перший рік. За словами заступника голови обласної державної адміністрації Віктора Лукечі, споживання блакитного палива, навіть попри розширення газових мереж, рік у рік зменшується. Якщо 2005-го бюджетні установи використали 37,4 мільйона кубометрів газу, то минулоріч — 31,2 мільйона. Така само ситуація і зі споживанням газу населенням. Хоча порівняно з 2005 роком кількість газифікованих осель зросла майже на 32 тисячі, споживання газу кожною з них зменшилось майже на 320 кубометрів.

Багатий досвід із запровадження сучасних енергозберігаючих технологій і використання альтернативних джерел енергії має Мукачівський район. Нещодавно його господарі ділилися ним зі своїми колегами з інших міст та районів області, повідомили в управлінні інформації та зв’язків із громадськістю обласної держадміністрації. Так, у Мукачевому останніми роками реалізували одразу декілька таких проектів. У центральній районній лікарні ще минулого року введено а експлуатацію когенераційну установку, яка, споживаючи газ, виробляє не лише тепло та гарячу воду, а й електроенергію. Її собівартість, за словами головного лікаря Василя Васюти, втричі дешевша, ніж та, яку постачають енергомережі. Ще одна перевага: медичний заклад отримує електроенергію безперебійно, а для лікарні це дуже важливо, особливо в разі проведення тривалих операцій. За неповний рік роботи ця установка дала бюджету міста майже мільйон гривень економії. Проект, в який вкладено понад 8 мільйонів гривень, окупиться приблизно за три-чотири роки.

Альтернативу газу — відходи деревини вже понад десять років використовують на одному з найбільших підприємств краю — україно-австрійському ТОВ "Фішер-Мукачево". Відмовившись свого часу від потужної газової котельні, тут побудували нову, котра працює на тирсі та стружці й забезпечує теплом цехи, а технічною парою сушильне господарство. Нині підприємство забезпечує свої потреби в паливі на 80 відсотків.

— Десь через місяць від використання газу відмовимося взагалі, — каже генеральний директор підприємства Василь Рябич. — Уже завершуємо монтаж нового котельного обладнання вартістю мільйон євро. Новий агрегат працюватиме на твердих відходах, в тому числі й на відходах деревини, яких на підприємстві достатньо. Економічна доцільність такого проекту доволі істотна, він окупиться вже через два роки за умови, що газ не дорожчатиме.

— У найближчі чотири роки маємо намір реалізувати ще декілька проектів з енергозбереження, — ділиться міський голова Золтан Ленд’єл. — Під час реконструкції котелень міського підприємства тепломереж там буде встановлено когенераційні установки. На обігрів тепловими насосами перейдуть три школи, а дитячо-юнацька спортивна використовуватиме для цього термальні води.

Новозбудована Чомонинська загальноосвітня школа в Мукачівському районі обігрівається електрикою. Тут встановлено багатотарифний лічильник, який дає змогу ощадливо використовувати струм. Приміщення прогрівають уночі, коли вартість електроенергії вчетверо нижча. Удень котельня лише підтримує належну температуру у приміщеннях. Це коштує вдвічі дешевше, ніж опалення газом. Для збереження тепла встановлено металопластикові вікна і двері. Уже за два роки котельня, яка стала в понад 100 тисяч гривень, окупить себе.

За результатами робочої поїздки відбулося розширене засідання колегії облдержадміністрації. Усі райони та міста області розробили програми з енергозбереження, енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії. На їх основі розробляється обласна програма, яку розглянуть на черговій сесії обласної ради.

— Ураховуючи колосальний гідропотенціал річок Закарпаття, було б гріх не скористатися цим природним даром, — коментує Віктор Лукеча. — На замовлення облдержадміністрації розроблено схему комплексного використання водних ресурсів області, яка передбачає будівництво каскаду міні-ГЕС на притоках річки Тиси.

Іван Гудзоватий, "Голос України"
14 травня 2009р.

Теги: енергозберігаючий, технологія, газ, альтернативний

НОВИНИ: Економіка

11:16
/ 20
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 59
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
» Всі новини