Відкриваючи нараду, в якій взяли участь спеціалісти водного господарства, екологи, земельники, енергетики та інші, голова облдержадміністрації Олег Гаваші відзначив, що наприкінці березня Закарпатська область представлятиме у Києві власну програму з питань енергозбереження, енергоефективності та використання відновлюваль-них джерел енергії. В її основу будуть покладені напрацювання області у сфері гідроенергетики.
Закарпаття має колосальний потенціал, адже гідроенергетичні ресурси області є найбільшими в Україні – чверть всієї потенційної енергії річкового стоку країни припадає саме на наш край. Але цей гідропотенціал майже не використовується. Тому протягом останніх років розвиток гідроенергетики став для області одним із пріоритетних напрямів.
– В умовах здорожчання енергоносіїв питання розвитку гідроенергетики стає дедалі актуальнішим. Вартість блакитного палива щороку зростає, тому потрібно шукати йому альтернативу, – відзначив керівник краю. – За приблизними оцінками науковців, край може забезпечити себе відновлювальною енергетикою на 200-250 відсотків від потреб.
Присутній на нараді начальник технічного відділу, головний інженер проекту з розвитку гідроенергетики ВАТ « Укргідропроект» Сергій Погосян повідомив, що на замовлення облдержадміністрації розроблено Схему комплексного використання водних ресурсів області, яка передбачає будівництво каскаду міні-ГЕС на притоках річки Тиса. Потенціал цих міні-ГЕС – від 5 до 20 мегават.
– Вже за 10-15 років область зможе виробляти від 400 до 600 мегават своєї власної електроенергії, що на 70 відсотків може зменшити енергетичну залежність краю, – вважає Сергій Погосян. – За наявності коштів будівництво гідроелектростанцій можна розпочати найближчим часом.
Один із першочергових проектів – реконструкція Теребле-Ріцьку ГЕС, за рахунок чого можна збільшити її потужність удвічі – до 58 мВТ. Вартість робіт – понад 75 млн. доларів США. На річці Тереблі вже починається будівництво першої із каскаду міні-ГЕС.
Всі присутні на нараді зійшлися на думці, що в питаннях використання гідропотенціалу області своє слово мають сказати науковці: над проектами спільно мають працювати і енергетики, і водники, і екологи, щоб досягти якнайбільшого енергетичного результату, не завдавши жодної шкоди довкіллю. При цьому важливо, що проект зі зведення міні-ГЕС передбачає і комплексний протипаводковий захист територій.