Іншими словами, це підприємство з ознаками фіктивності, яке, виписуючи податкові накладні, надає можливість своїм контрагентам формувати затратну частину і податковий кредит з ПДВ, при цьому не декларує валового доходу і податкових зобов'язань та не сплачує їх до бюджету.
Зазвичай «податкові ями» мають статус діючих підприємств, з відсутністю основних засобів, мізерним статутним фондом. Засновником, директором та головним бухгалтером у таких підприємств є, як правило, одна і та ж малозабезпечена особа. Реєструються такі підприємства в різних регіонах України. За юридичною адресою реєстрації знаходиться так званий «представник» підприємства, який виконує лише функцію секретаря та подає до органів державної податкової служби заповнені і підписані звітні документи, а посадові особи вказаного підприємства уникають явки до податкових органів, переховуються від слідчих та оперативних працівників.
Про наявність таких «податкових ям» податківці дізнавалися під час планових та позапланових документальних перевірок легальних платників податку, перевірок оперативної інформації, але до вжиття відповідних заходів реагування підприємство з ознаками фіктивності встигало збанкрутувати або ліквідуватись за рішенням власників, уникаючи при цьому відповідальності. Проте запроваджена у квітні поточного року система автоматизованого співставлен-ня розшифровок податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ платників податку в розрізі контрагентів дозволяє виявляти зазначену категорію підприємств майже в режимі он-лайн.
За наслідками співставлення розшифровок податкових
декларацій та перевірок оперативної інформації податковими органами країни вже виявлено понад 200 «податкових ям», в тому числі й одне закарпатське підприємство ПП «Весна» (зареєстроване у Перечинському районі), яке виписало податкові накладні підприємствам з інших регіонів України за березень—травень 2008р. на суму ПДВ 496 млн. грн. і не включило ці суми до податкових зобов'язань.
Для того, щоб сумлінні платники податків знали своїх контрагентів, Державна податкова адміністрація України ініціює створення банку даних «податкових ям», який буде оприлюднено на офіційному веб-сайті.
Державна податкова адміністрація у Закарпатській області застерігає платників податків від використання фірм - «податкових ям» і наголошує на необхідності ретельно перевіряти своїх нових партнерів, особливо з інших регіонів, на доброчесність у сплаті податків.