Найголовніше, що потрібно для успішного розвитку регіону — чітка та повна інформація про наявні ресурси, реальну потужність підприємств, а також фахові аналітичні прогнози щодо імовірних шляхів ефективної побудови роботи галузі. Саме про таку схему побудови комплексного аналізу йшлося на вступному семінарі до проекту «Кластерний аналіз лісового господарства, деревообробної та меблевої промисловості Закарпатського регіону України». Організатором семінару став Швейцарсько-український проект розвитку лісового господарства FORZA, знаний у краї через ряд втілених ініціатив у лісогосподарській сфері.
Саме поняття кластер означає певну сукупність. У світі концепція кластерного аналізу з’явилася ще у кінці 80-х та дозволила системно і всеохоплююче оцінити певну галузь. Найвдалішим прикладом стала Силіконова долина в США, де шляхом такого аналізу було встановлено найбільш оптимальний розвиток саме для цього конкретного регіону з його конкретними ресурсами, проблемами та перевагами.
Кластерний аналіз може бути корисним не лише для економіки загалом і потужних підприємств, а й для кожної окремої сім’ї, наприклад, щодо можливості покращення добробуту через використання недеревинних продуктів лісу — грибів, ягід тощо. Про це на семінарі розповів д-р Торстен Мрозек, старший консультант Міжнародного інституту менеджменту лісової екосистеми та використання лісових ресурсів Університету Монстера (Німеччина). Він також зауважив, що у всьому світі зростає попит на продукцію з деревини та послуги, пов’язані з лісом. Проте на ринках загострюється конкуренція, а стандарти та обмеження щодо ведення лісового господарства стають все більш вимогливим. Саме тому концепція кластерного аналізу (що на сьогодні вже широко застосовується в інших сферах промисловості) є надзвичайно важливою для лісогоподарства. Комплексний аналіз усіх можливостей галузі та імовірних наслідків від різних способів використання її ресурсів забезпечують конкурентоспроможність господарств, їх ефективність, сприяють розвиткові економіки регіону загалом та добробуту місцевого населення.
Щодо конкретних умов Закарпаття, то впровадження кластерного аналізу визнане фахівцями вкрай необхідним та актуальним, адже хаотичність відомостей про реальний стан справ у лісогосподарській та деревообробній галузях, відсутність аналітичних оцінок і прогнозів не сприяє розвиткові краю. Наприклад, щорічно в області заготовлюється близько 1 млн. м3 деревини. Кластерний аналіз мав би відповісти на питання – як раціонально використовувати цей ресурс, чи варто, наприклад, підтримувати інвестиційну пропозицію про створення потужного деревообробного підприємства і до чого це може призвести. Результати аналізу покажуть, якими взагалі повинні бути підприємства, аби забезпечити сталий розвиток сфери та економіки регіону. Про це на семінарі розповів к.т.н., завідувач кафедри технології виробів з деревини Львівського національного лісотехнічного університету Орест Кійко. Чи вистачить лісу, чи будуть конкурентно здатними підприємства, чи отримає користь місцеве населення — усі ці відповіді подає фаховий кластерний аналіз фахівцям та органам влади у багатьох країнах світу. Черга за Україною, котра, можливо, розпочне впровадження такого досвіду саме із Закарпаття.
Ерік Обрегольцер, координатор проекту від Швейцарського фонду розвитку та міжнародного співробітництва «Інтеркорпорейшн» запевнив, що фахівці зі Швейцарії та Німеччини готові безкоштовно надати Закарпаттю досвід провадження кластерного аналізу. «Звичайно, йдеться не про сліпе копіювання іноземного досвіду, адже ми добре усвідомлюємо, що концепцію слід адаптувати до місцевих умов», — каже Ерік Обергольцер.
Хілмар Фільмі, міжнародний радник Проекту FORZA висловив впевненість, що здійснення кластерного налізу у лісогосподарській сфері призведе до сталого розвитку господарства Закарпаття в цілому. А набутий у закарпатських умовах досвід п. Хіольмі пообіцяв передати й для інших областей України.
13 жовтня 2006р.
Теги: