„У 2008 році відбулися кардинальні зміни в системі роботи підрозділів аудиту юридичних осіб державної податкової служби України. Йдеться про перехід до ризикоорієнтованої системи відбору платників для перевірки, яка обмежує втручання державних органів у господарську діяльність платників податків. В умовах європейського вибору України неприпустимим є використання при перевірках принципу найбільшого охоплення усіх категорій платників (від малого до великого)”, – відмітила Наталія Рубан.
Така оптимізація контрольно-перевірочної роботи призвела до зменшення в поточному році кількості планових перевірок суб’єктів господарювання на 23,2 відсотка (із 32,3 тис. запланованих у 2007 року до 24,9 тис. – на поточний рік). При цьому з метою зменшення втручання податкових органів у діяльність суб’єктів малого бізнесу кількість запланованих до перевірки підприємств зазначеної категорії у поточному році зменшено майже на 47 відсотків, тобто майже на половину – з 8,1 тис. у минулому році до 4,3 тис. у поточному).
Водночас показники основних результатів роботи підрозділів податкового аудиту юридичних осіб зросли. За 9 місяців 2008 року за результатами контрольно-перевірочної роботи даними підрозділами донараховано податків, зборів (обов’язкових платежів) 3,3 млрд. грн., що майже на 0,7 млрд. грн. або на 26 відсотків більше проти аналогічного періоду минулого року (2,6 млрд. грн.); – з донарахованих сум до бюджету надійшло 1,3 млрд. грн., що майже на 0,2 млрд. грн. або на 17 відсотків більше, ніж 2007 року (1,1 млрд. грн.). – упереджено незаконне відшкодування ПДВ в сумі 4,8 млрд. грн., що на 0,7 млрд. грн. або на 18 відсотків більше за аналогічний період минулого року (4,1 млрд. грн.).
Запровадження ризикоорієнтованого аудиту дозволило:
– підвищити рівень добровільної сплати податків після проведення перевірок. Так, із перевірених у ІІ кварталі підприємств крупного та середнього бізнесу 86 відсотків суб’єктів підприємницької діяльності підвищили податкову віддачу за результатами декларування податку на прибуток за ІІ квартал 2008 року. Для порівняння: минулого року цей показник був у межах 50 відсотків;
– знизити питому вагу малоефективних перевірок (з донарахуваннями основного платежу до 20 тис. грн.) майже на 68 відсотків (до 18,1 відсотка минулого року);
– підвищити ефективність перевірок. Донарахування на одну результативну перевірку збільшились на 47 відсотків (з 87 тис. грн. у минулому році до 128 тис. грн. – у поточному);
– підвищити ефективність роботи кожного аудитора.
– підвищити рівень задоволення розглянутих апеляцій на користь органів ДПС більше ніж на 60 відсотків (з 39 відсотків у 2007 році до 63 відсотків – у поточному році).
„Результатом системного контролю підрозділів податкового контролю юридичних осіб за діяльністю підприємств, які необґрунтовано декларують збиткову діяльність, стало значне скорочення кількості таких підприємств”, – зауважила заступник Голови ДПА України Наталія Рубан.
Так, на початок 2008 року кількість збиткових підприємств в Україні становила 1779 суб’єктів господарювання, якими задекларовано 5,3 млрд. грн. збитків. За результатами проведених перевірок 1007 підприємств зазначеної категорії зменшено від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток на суму 2 млрд. грн. Це дозволило упередити несплату податку на прибуток в наступних податкових періодах на суму майже 0,5 млрд. гривень. З розряду збиткових виведено 444 суб’єкти господарювання, або майже кожне друге перевірене підприємство. Зазначеними підприємствами вже нараховано податку на прибуток сумою в 31,9 млн. грн., з яких до бюджету надійшло 13,2 млн. гривень.
Нові методи в контрольно-перевірочній роботі податкова служба впроваджуватиме і надалі, адже в поточному році ще 359 підприємств задекларували збитки на суму майже 710 млн. гривень.