Начальник управління НБУ в Закарпатській області Валерій Коляско: "Приводів для паніки немає"

Бувало й гірше, не треба панікувати. У цьому переконує Валерій Коляско, запевняючи, що Нацбанк тримає під контролем ситуацію на банківському ринку

Начальник управління НБУ в Закарпатській області Валерій Коляско: "Приводів для паніки немає"

Гривня повертається на втрачені позиції. Після кількох чорних днів фінансових потрясінь у всьому світі, політики втрутилися в економіку і врятували її. Керівники десятків країн впорснули сотні мільярдів євро і доларів у власні банківські системи, аби фінансові установи не луснули і не спричинили цим ще більшої кризи — соціальної. Україну також б’є фінансова пропасниця. Почалася вона з рейдерської атаки на один із найбільших банків — «Промінвестбанк», а після того, як він захитався, почалася паніка. В понеділок, щоправда, ситуацію під контроль узяв Нацбанк, аби чого не вийшло лихого. Одразу ж після цього ми зустрілися з начальником управління Національного банку України в Закарпатській області Валерієм Коляском і поговорили про те, що маємо нині і чого чекати завтра.

— Ситуація вже почала стабілізуватися — одразу каже Валерій Андрійович — Нацбанк ввів обмеження 5% маржі на операціях з валютою, і нині ми вже маємо нормальні курси. Хоча я би хотів нагадати, що осінні місяці завжди показові стосовно коливань курсів, це не в перший раз така ситуація. Якщо пригадаєте, у 2004 році вона була ще складніша, коли проходили президентські вибори. Тоді було набагато гірше, але Національний банк утримав її в нормі.

 — Люди навряд чи так легко заспокояться, коли проблеми не тільки у нас, а й у всьому світі… 

 — Я хотів би просити ваших читачів не панікувати. У паніці наші люди втратили не один раз, і в 2004-му, і в1998, коли була криза. Паніка — не партнер ні банків, ні їх клієнтів. Нині люди знімають гривневі вклади, втрачаючи на касовому обслуговуванні, купують валюту, втрачаючи на курсах. Якщо не вкладають у валютні депозити, то біжать купувати техніку, як наслідок через ажіотаж вона швидко росте в ціні…

Згоден, все воно пов’язано, все укупі. Звичайно, нагнітає ситуацію і криза у світі. Але з понеділка в Європі пішла стабілізація, хвилі вляглися. Так буде і в нас, бо, ще раз повторюю, Нацбанк має достатньо важелів, аби врегулювати всі ці питання. А коли люди панікують, починається криза банківської системи, що відтак неодмінно позначається на економіці країни загалом.

 — Однак усе-таки багато хто встиг заробити на цій хитавиці…

 — Так, було таке, що банк купував долар по 5.05, а продавав по 6.10 грн, тобто працював тільки на купівлю валюти. Але Нацбанк протверезив комерційні банки. І тепер таких спекуляцій не буде.  

Хотів би ще сказати про інше. У пресі багато говорилося, що Нацбанк через проблеми Промінвестбанку виділив 20-м банкам стабілізаційні кредити. Але ніхто чомусь не каже, що такі кредити видаються щодня. Має банк проблеми з поточною ліквідністю, то йде в Нацбанк і під заставу цінних паперів чи іншого майна бере стабілізаційний кредит. І питання закривається. Але підняли хвилю, створили ажіотаж, що в інших банках теж проблеми, і люди кинулися знімати гроші. 

 — Народ також можна зрозуміти, він навчений гірким досвідом.

 — Розумію. Звісно, у страху очі великі, але треба реально оцінювати обстановку і поцікавитися, а як воно у звичайному режимі відбувається, кредитує чи не кредитує Нацбанк комерційні банки.

Зрозумійте, будь-який банк можна розхитати такими діями, які вчинили щодо «Промінвестбанку», і поховати його за кілька тижнів, коли паніка. Але йому призначено тимчасового адміністратора, видано 5 мільярдів стабілізаційного кредиту. Нацбанк прагне його зберегти. Адже це великий системний дорогий банк.

 — Чи заспокоїть ситуацію заборона на дострокове зняття депозитів? І чи багато зняли закарпатці, адже загалом по державі люди забрали з банків понад 6 мільярдів гривень?

 — Це правильне рішення. Такі заходи вживалися і в 2004 році, і цей хід виправданий і адекватний. Мораторій введено на 6 місяців, аби не виникало розривів і дисбалансу. У нашій області забирали депозити переважно з «Промінвестбанку», в інших установах не спостерігалося масових відмов. Люди знімали гроші, але не повально.

 — Дехто радить зберігати заощадження у двох-трьох великих банках, мовляв, усі вони не луснуть… Що скажете ви? І якій усе-таки валюті довіряти?

 — Це все — як азартна гра, але треба страхуватися. Хто має багато грошей, той так чи інакше з досвідом зрозуміє, що треба тримати їх в різних банках. А щодо валюти, то я завжди говорив — краще зберігати гроші в національній і тоді не буде проблем. Але і з доларом не раджу панікувати. Однаково він вернеться туди, де був. У світі стільки доларів, що, якщо їх усі зібрати, то можна купити три Америки — сміється. — Це жарт, але ви ж знаєте, що в кожному з них є доля правди.

 — Чи не погіршить ситуацію політична криза в Україні?

 — Вона, звісно, важлива, політика впливає на економічні процеси. Але я вважаю, що якщо це все й позначиться на банках і гривні, то тимчасово. Наприклад, про хитання курсів валют Нацбанк попереджав, але, як ми й казали, все стало на свої місця. До речі, минулої п’ятниці в нас була селекторна нарада. Можу вам сказати, що на ранок п’ятниці залишок ліквідності в банківській системі України становив 8 мільярдів гривень. Це абсолютно нормальний стан для держави. Тому, наголошую, приводів для паніки немає.

"Старий Замок - Паланок"
16 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:29
/ 1
На Закарпатті у березні 2025-го в порівнянні з груднем 2024-го ціни на продукти та напої зросли на 4%
17:02
/ 4
На Закарпатті запускають виробництво крафтового сидру під "тамплієрським" брендом Monbar
11:32
У першому кварталі найбільше товарів імпортовано з Чехії, а експортовано – до Німеччини – Закарпатська митниця
15:16
/ 1
Власники з угорщини та Індії продають збанкрутілий Берегівський консервний завод за $6,4 млн
19:04
/ 1
Активне будівництво сонячних електростанцій розбалансувало енергосистему України
19:15
Уряд зареєстрував 12-й на Закарпатті індустріальний парк "Карпати" у Чинадійові
18:50
Лідерами по сплаті туристичного збору на Закарпатті в поточному році залишаються Поляна, Баранинці та Ужгород
13:25
Кабмін зареєстрував у Сваляві 11-й на Закарпатті індустріальний парк "СОЛЬВА-ТЕХ"
12:51
/ 1
Між Ужгородом і Чопом, де паралельно прокладуть євроколію, вже перекладено 3,5 км широкої колії з 8,3 км необхідних
11:09
У січні на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%
23:01
Познайомити світ із Винами Срібної Землі – головна мета ГО "Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття", – Олександр Гарновдій
15:36
Закарпатська митниця розповіла про особливості експорту, імпорту та транзиту в перший місяць 2025 року
11:36
/ 1
"Укрзалізниця" замовила релокованому з Сіверськодонецька на Закарпаття "Імпульсу" обладнання нової євроколії Чоп-Ужгород за 244 млн
17:28
/ 2
Фонд гарантування передав активи та зобов'язання "Комінвестбанку" до "АСВІО БАНКУ"
11:16
/ 21
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш Фото новина
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей Фото новина
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 60
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки Відео новина
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
» Всі новини