Загалом, згідно зі статистичними даними Держкомстату, в області цьогоріч зменшилися обсяги виконаних будівельних робіт. Начальник головного управління економіки облдержадміністрації Віктор Погорєлов пояснив цей факт кількома об’єктивними причинами.
– З початку цього року на Закарпатті почали працювати потужні будівельні компанії, зареєстровані в Києві, Івано-Франківську та Львові. –Реально житло будувалося в області, але дані про обсяги будівельних робіт фіксувалися в містах, де знаходяться ці компанії, – каже Віктор Погорєлов.
Начальник головного управління економіки вважає, що на ситуацію з будівництвом вплинув і той факт, що більшість банків цьогоріч різко скоротила іпотечне кредитування громадян.
– Наразі лише 3 банки із 38, що працюють в області, видають довгострокові кредити. При цьому ставка в іноземній валюті становить 15%, а в гривнях – до 28%. Як результат, цього року фіксується спад індивідуального будівництва, – каже Віктор Погорєлов.
Однією з головних причин зменшення обсягів будівництва на Закарпатті посадовець називає і те, що цього року уряд на п’ять місяців запізнився із виділенням субвенцій на капітальне будівництво та фінансування інших державних програм.
– У першому півріччі цього року ми мали отримати від Кабінету Міністрів не менше 30 мільйонів гривень. Лише в кінці червня в область надійшло 12 мільйонів. Капітальне будівництво об’єктів проводилось за рахунок обігових коштів будівельних організацій, – констатує Віктор Погорєлов.
Також начальник управління каже, що минулого року за обсягами будівельних робіт Закарпатська область займала високі позиції в країні завдяки тому, що були здані в експлуатацію завод “Джейбіл” вартістю майже 100 мільйонів гривень та один із цехів підприємства “Єрокар” вартістю 50 мільйонів гривень.
– У 2008 році таких масштабних заводів в області вводити в експлуатацію не планують. Тому й статистичні дані щодо обсягів будівельних робіт цьогоріч, звісно ж, що будуть нижчі, ніж минулого року, – резюмував Віктор Погорєлов.