3 грудня 2019 року виповнюється 93 роки з дня народження однієї з найвидатніших поеток Закарпаття, Кавалера ордена княгині Ольги 3 ступеня, багатолітнього в’язня сталінських таборів Софіїя Малильо. Шлях її життя був тернистий. Вона залишила нам шість поетичних збірок глибоко змістовної поезії.
Її збірки повинні бути у всіх бібліотеках, а їх немає. Не було їх і у продажі на Закарпатті, бо вони видавалися за межами області дуже малим накладом. Тому закарпатці і досі не мають можливості ознайомитися з її поезією. На її поезії маємо виховувати у молоді патріотизм, любов до Батьківщини та знання історії.
Вона – єдина жінка із Закарпаття, ім’я якої занесено до книги «Українська жінка у визвольній боротьбі 1940-1950 рр.». Імені її, донедавна, не можна було знайти в спілчанських довідниках та літературних енциклопедіях. І досі вона мало відома. Закарпатська організація політв’язнів і репресованих підготувала і передала Звернення до гоови Закарпатської ОДА №17 від 22.07.19. з проханням увіковічити світлу пам’ять поетеси. Це Звернення підтримано творчою інтелігенцією Закарпаття. Рішенням Верхньоворітської сільради Воловецького району надано земельну ділянку для встановлення їй пам’ятника перед школою села.
Мукачівці мають намір установити на будинку, де вона проживала і де тепер організований «Софіїн двір», меморіальну дошку поетесі. стало зрозуміло, що на 2019 рік такі кошти на це бюджетом не передбачені. Для гірського села Верхні Ворота такі кошти непосильні.
Тому ініціатори звертаються до громадськості Закарпаття з проханням допомогти зібрати необхідні кошти для виготовлення і встановлення пам’ятника у Верхніх Воротах -- 60 тисяч гривень, а також меморіальної дошки на будинку у Мукачеві, де вона проживала — 5 тисяч гривень.
«На отчій землі ми зобов’язані її талант належно оцінити, визнати і увіковічити пам’ять про неї», наголошуютьавтори звернення.
І просять небайдужих допомогти коштами та перерахувати на рахунок Кредит банку за вказаними реквізитами.
Станом на 1 листопада 2019 уже переведено і знаходяться у Кредит-банку 100$ і 1560 грн.
Жертводавці будуть вказані у книзі «Пам’яті Софії Малильо», збір матеріалів для видання якої розпочався.
Звернення підписали Голова Закарпатської організації політв’язнів і репресованих І. Коршинський, Голова Союзу Українок Закарпаття О. Федорова, Дослідник кримінальної справи і творчості поетеси В. Матейко.
Софія Малильо. Її життя і творчість – справжній подвиг