Закарпаття: Туризм порятує гірські села

Що таке зелений туризм у Карпатах не на словах, а на ділі, минулих вихідних продемонстрували представники швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства в Закарпатті FORZA та представники сільської громади села Костилівка Рухівського району Закарпаття.

Проект FORZA, який упроваджують на Закарпатті з
2003 року та триватиме до 2008-го, має на меті створити екологічно безпечні умови господарювання в наших лісах, а водночас розвинуть зелений туризм. У рамках проекту створюють так званий “Закарпатський туристичний шлях” завдовжки 380 кілометрів, який проходитиме гірськими хребтами Карпат зі сходу на захід. У проекті передбачено зробити маркування шляху й облаштувати місця для стоянок і кемпінгів. Наразі таким чином уже облаштували близько 80 кілометрів дороги в Рахівському районі. Минулої суботи на полонині Берлебашка, яка належить до села Костилівка, відбулася презентація одного з маршрутів.

Костилівка – проблемне село. Головна біда, звичайно, безробіття, а також малоземелля (на мешканця припадає менш ніж сотка придатної для сільгоспробіт землі). Крім того, в селі 180 багатодітних сімей, які мають від трьох і більше дітей. Річний бюджет села становить 329 тисяч гривень, дохідна частина якого – 72 тисячі. Головне джерело існування селян – 920 овець, котрих випасають на двох полонинах.

Голова села Костилівка Ольга Сметанюк, яка була ініціатором проекту розвитку зеленого туризму, розповідає:

– Два роки тому Кабмін оголосив конкурс проектів між сільськими громадами, де, зокрема, пропонували писати проекти й із зеленого туризму. Я створила проект і подала на розгляд уряду. Але тоді всім відмовили, оскільки змінилася влада й ці проекти більше нікому не були потрібні. Зрештою, віднесла проект до FORZA, які вирішили підтримати нас і виділили гроші. Наразі освоїли 40 тисяч гривень, ще маємо отримати 13 тисяч. Громада вклала власні 15 тисяч гривень, а також мала підготувати сільські садиби, які могли б приймати туристів на належному рівні. Уже тепер у селі є 12 таких садиб, між ними навіть виникла конкуренція. Одна ніч без харчування в садибі коштує 20-25 гривень, якщо зі сніданком, то на 15 гривень більше.

Проект, який реалізують у Костилівці, передбачає, що туристи прибувають до села, ночують у садибах, наступного ранку пішки або автомобілем піднімаються на полонину Берлебашка (понад 1800 метрів над рівнем моря), де ночують у притулку, куштують свіжу бринзу та гуцульських страв (токан, бограч, кулеша з бринзою), а наступного дня досвідчені провідники допоможуть здійснити сходження на гору Піп Іван, Латундер або інші. Притулок буде збудовано до кінця вересня. Кошти, які туристи сплачуватимуть за перебування в притулку, надходитимуть до бюджету сільради. У притулку постійно перебуватимуть провідники.

– Ми планували відкрити притулок раніше, але цьогоріч зима затрималася, дорогу порозмивало, – каже пані Сметанюк, – відтак сюди було важко дістатися. Та навіть попри це, вже могли б завершити будівництво, якби люди, які можуть нам допомогти, не вставляли палиці в колеса. Приміром, через Держлісгосп проти мене наразі завели кримінальну справу за ті дерева, які ми зрізали. Але ж ми два місяці просили, щоб лісники відвели нам цей ліс. Коли вони зробили це, то полінувалися протаврувати всі дерева. Робота трохи затримується й через те, що потрібно шукати спеціальні дерева для виготовлення так званих драниць – дощечок, із яких роблять покрівлю. Саме таким методом тут будували колиби багато століть поспіль.

Давньою традицією є й улаштування на Берлебашці свят для вівчарів, які проводять на полонині майже весь теплий період року. Громада взялася відродити ці давні традиції. Хочуть відновити і ґрунтові дороги, які за часів Австро-Угорщини називали “графськими стежками”, оскільки угорські графи полюбляли мандрувати горами й навіть призначали спеціальних людей – гайників, які доглядали за стежками. Стежки були завширшки два метри, їх підтримували в ідеальному стані.

Усе побачене та почуте залишає позитивне враження. Не з’ясовано тільки того, для чого швейцарському уряду витрачати гроші на розвиток України, на маючи із цього, вочевидь, ніякого зиску. Саме з таким запитанням кореспондент “Газети” звернувся до директора швейцарського бюро співробітництва в Україні Уелі Мюллера. На це пан Мюллер відповів:

– У Швейцарії є закон, який зобов’язує допомагати східноєвропейським пострадянським країнам, щоб вони легше перейшли від системи планування до ринкових відносин і демократії. Відтак ми розробили низку проектів, які мають сприяти цьому, один із підпроектів стосується саме туризму. Ми живемо в Європейському Союзі й сподіваємося, що Україна також невдовзі буде там. Дружня допомога є для нас цілком природною, це наш обов’язок. Якщо Швейцарія потребуватиме допомоги, я певен, Україна надасть її нам.



Іван Колодій, "Львівська газета"
25 липня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

11:32
У першому кварталі найбільше товарів імпортовано з Чехії, а експортовано – до Німеччини – Закарпатська митниця
15:16
/ 1
Власники з угорщини та Індії продають збанкрутілий Берегівський консервний завод за $6,4 млн
19:04
/ 1
Активне будівництво сонячних електростанцій розбалансувало енергосистему України
19:15
Уряд зареєстрував 12-й на Закарпатті індустріальний парк "Карпати" у Чинадійові
18:50
Лідерами по сплаті туристичного збору на Закарпатті в поточному році залишаються Поляна, Баранинці та Ужгород
13:25
Кабмін зареєстрував у Сваляві 11-й на Закарпатті індустріальний парк "СОЛЬВА-ТЕХ"
12:51
/ 1
Між Ужгородом і Чопом, де паралельно прокладуть євроколію, вже перекладено 3,5 км широкої колії з 8,3 км необхідних
11:09
У січні на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%
23:01
Познайомити світ із Винами Срібної Землі – головна мета ГО "Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття", – Олександр Гарновдій
15:36
Закарпатська митниця розповіла про особливості експорту, імпорту та транзиту в перший місяць 2025 року
11:36
/ 1
"Укрзалізниця" замовила релокованому з Сіверськодонецька на Закарпаття "Імпульсу" обладнання нової євроколії Чоп-Ужгород за 244 млн
17:28
/ 2
Фонд гарантування передав активи та зобов'язання "Комінвестбанку" до "АСВІО БАНКУ"
11:16
/ 21
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш Фото новина
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей Фото новина
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 60
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки Відео новина
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
» Всі новини