"Щодо заяв про "сепаратистські настрої" на Закарпатті. Цей регіон протягом багатьох років так само готували під Орбана, як Донбас під Путіна. Говорила про це 2015 року", - сказала Забужко в інтерв'ю "Обозревателю".
"Зараз бачимо розвиток подій.
"Бабло" виписане, коліщатка крутяться, машина запущена. Її вже не можна зупинити. Буде тупо рухатися у заданому напрямку, доки не рухне сама материнська плата у Москві, за "порєбріком".
Одного дня це відбудеться. А ми, як казав Гуска Миколи Куліша просто "Маємо їх передихати!". "Сепаратизація" Закарпаття – це технологія. Необхідно розпізнавати та дезактивувати прояви так само, як у випадку з російською пропагандою", –продовжує письменниця.
"Угорської символіки тут справді багато. Потрясла Берегівщина. На кожному будинку без перебільшень установлені меморіальні дошки "тут жив та працював" чи "тут зупинявся великий угорський письменник", чи культурний, чи історичний діяч. На третій день нашого перебування у місті сказала чоловікові: "Ніколи не підозрювала, що в Угорщині аж стільки великих письменників". За поваги і пошани до угорської літератури. Зокрема Імре Кердешу і Ласло Краснагоркаї. Але чіпляти позначки на кожен український будинок – занадто. Це явно не з любові до культури зроблено.
Так вони мітять територію. Що для українця має означати: "Вас тут не стояло".
Іде війна, а це – складова інформаційної війни. Нам необхідно розуміти це і думати, як захищатися. Найважливіше – усвідомлювати, що нам належить по правді і де воно.
Справедливо, що на цій території віками жили угорці. Це також і їхня земля. Але я з тієї родини, де співали: "Чи чули ви, милі браття, як боролось Закарпаття". Це повстанська пісня часів Карпатської України. Ми, українці, маємо на цю землю таке саме право, як і інші, хто тут жили. Не потрібно насаджувати нам думку, ніби це не наша земля.
Ще один стереотип щодо Закарпаття та його міст, що саме тут починається Європа. Зокрема, це стосується Ужгорода.
Вся Україна – Європа, але вона про це не знає.
Європа закінчується там, куди сягала історична magna carta і магдебурзьке право. Стосовно української території – це лінія Полтава-Харків".