Безперечно, найпопулярнішими карпатськими курортами вважаються «Буковель», «Драгобрат», Славське, а також Яблуниця (перелік подано в алфавітному порядку). «Буковель» — це потужна інфраструктура, сервіс, зручне автомобільне сполучення, агресивна промоція. «Драгобрат» — найвища гірськолижна база, облюбована передовсім екстремалами, і їх не зупинить те, що діставатися до бази треба в кузові повнопривідного позашляховика. Славське з його численними базами та спусками, що поступово вдосконалюються, і досі залишається місцем масового зимового паломництва. А бази Яблуниці (різної складності) розташовані просто вздовж дороги Івано-Франківськ — Рахів — вибирай першу-ліпшу. Тим часом, не претендуючи на здобуття першості, в Карпатах розбудовуються й інші курорти. Ось, до прикладу…
Південніше і вище
Минулого року свій перший лижний сезон «відкатав» готельно-туристичний комплекс «Захар Беркут», що біля села Волосянка Сколівського району Львівщини (до уваги туроператорів: не плутати з готелем «Беркут» на Яблуницькому перевалі Івано-Франківської області). Він знаходиться в шести кілометрах південніше Славського, під горою Високий Верх (1242 м), на якій і прокладено декілька гірськолижних трас різної складності — від простих до складних та небезпечних... Парнокрісельна підвісна «канатка» має довжину 2800 метрів. Крім того, на північно-західному схилі Високого Верху є три бугельні витяги (700, 750 та 800 м)...
На базі, крім гірськолижного спорядження, можна взяти на прокат санчата або двомісний снігохід (останній — за 200 доларів на добу)
У заповідній зоні
Якщо вам кортить відпочити подалі від цивілізації, але так, щоб і лижі, і побут, і мальовнича природа, то, мабуть, доречно податися ближче до унікального природного анклаву Полонини Боржава, в село Пилипець Міжгірського району на Закарпатті. Дістатися до села можна автомобільним транспортом з Міжгір’я (приблизно 30 км), або з сусіднього райцентру Воловець (15 км), який має пряме залізничне сполучення з Києвом, Львовом та Ужгородом.
Літній відпочинок у Пилипці напевне припаде до смаку туристам, взимку ж додається можливість не лише повправляти на гірських спусках, але й здійснити пізнавальні лижні мандрівки. В межах села на річці Плошанка вирує мальовничий водоспад Шипіт, неподалік є рідкісне джерело мінеральної води. Захоплення викликає і споглядання величного хребта Полонина Боржава з високими, як на цю частину Закарпаття, горами Стой (1681 м), Великий Верх (1598 м), Магура-Жиде (1516 м), Ґимба (1497 м). Якраз на північному схилі останньої прокладено траси з бугельними витягами. Причому, витяг під Ґимбу, що називається «Боржавські полонини» — один з найбільших в Карпатах — 1500 метрів, витяг «Магура» має 900 метрів... Ще один витяг, довжиною 450 метрів, обладнано на околиці села з боку Воловця, на 60-місній базі відпочинку «Затишок». І там, і там великий вибір спорядження для прокату.
Замешкати у Пилипці можна в приватному секторі, на базі «Затишок», або в готелі недавно збудованого під Ґимбою гірськолижного курорту «Магура» (двомісний номер коштує 350 гривень за добу).
Буковинські амбіції
...Амбітні буковинські функціонери ніби між іншим можуть зауважити, що тепер з Чернівців не конче їхати з лижами до «Буковелю», маючи на увазі турбазу «Мигове» в одноіменному селі, що у Вижницькому районі, за 60 кілометрів від обласного центру. До Мигового веде добротна автомобільна дорога, постійно курсують маршрутки. База обладнана сніговими гарматами, тут функціонують два спуски довжиною 1000 і 1300 метрів, бугельні підйомники (1100, 250 м), так званий бебі-ліфт (400 м). Є інформація, що траси мали обладнати нічним освітленням. Відвідувачі курорту можуть розміщуватися в триповерхових дерев’яних будинках (від 30 доларів з особи), або замешкати в приватному секторі (від 60 гривень).
Нарешті на найнижчому карпатському перевалі Німчич біля міста Вижниця, де колись був лише туристичний притулок, діє Міжнародний туристично-розважальний комплекс «Перевал Німчич». Два витяги і спуски тут невеликі (бугель на 250 метрів), а ще є дитяча гірка. Відтак, перевал — не для любителів стрімких трас.
«Ще не машина, але вже не трактор»
Так свого часу говорили про радянську 24-ту «Волгу»... Трохи більше, як рік тому, проводячи огляд гірськолижних курортів Карпатського регіону, ми відзначали стрімке зростання популярності гірських лиж, а також прискорений розвиток інфраструктури. На початку сезону 2006-2007 можна зауважити, що ці тенденції все більше поглиблюються. Причому, гірськими лижами хворіє вся Україна. Буквально минулого місяця мер Ялти оголосив про початок проекту будівництва гірськолижного курорту в Криму, на який буде залучено від 20 до 30 мільйонів доларів інвестицій. Імовірно, подібний курорт невдовзі з’явиться і біля Харкова. Лишається прокласти траси на схилах донецьких териконів.