У збаразьких "Витребеньках" пють закарпатське вино, котре купують в супермаркеті у Львові

”Я давно хотіла побувати на дегустації. Друзі розповіли, що у Збаражі відкрився перший на Тернопільщині винний погріб. Відразу поїхала туди, — розповідає тернополянка Наталя Колесник, 21 рік. — Дуже люблю справжнє вистояне вино. Найбільше мені сподобалося чилійське ”Каберне Совіньйон”. Колір рубіновий, смак трохи терпкий, а пахне смородиною, мигдалем і фіалками”.

Юрій Комендат показує напої зі свого винного погреба
Юрій Комендат показує напої зі свого винного погреба

У збаразькому кафе ”Витребеньки” можна спробувати дев’ять сортів вина. Відвідувачі платять 35 грн і куштують по 25 г напоїв. Дегустація починається із білих сухих вин, закінчується червоними десертними. На закуску подають білий хліб і розплавлені італійські сири пармезан і моцареллу.

— Це неправда, що біле вино треба подавати з рибою, а червоне — з м’ясом. Їжте, як вам смакує, — переконує власник кафе Юрій Комендат, 44 роки. — Запам’ятайте: від доброго вина голова не болить. Те, що продають у магазинах по 18–22 гривні — переважно неякісне. Дуже важко вибрати щось хороше. А за наші вина я можу сказати точно. Випробовую сам.

Дегустації відбуваються в погребі кафе. Там температура +14C°. Стіни та полички, де лежать пляшки, зроблені з каміння. А великий стіл через усю залу — з вапняку. На ньому не залишається плям від вина, а поверхня не сиріє та не пліснявіє.

— Спочатку треба оцінити запах вина. Потім злегка похитати бокалом, щоб смак був насиченіший. Першу порцію треба потримати під язиком, і ви відчуєте всю повноту смаку. А вже потім можна випивати решту, — розповідає правила дегустації Юрій Михайлович.

У вина можуть бути різні аромати — чорної смородини, мигдалю, вишні, меду. Лише мускат пахне виноградом.

— Херес п’ють перед їжею. Але серед наших клієнтів він не дуже популярний, бо пахне полином. Його теж роблять із винограду, — пояснює, відкорковуючи пляшку. — А от мадера подобається відвідувачам значно більше. Вона нагадує коньяк, хоча за один раз її не розсмакуєш.

Закарпатські та кримські вина Юрій Комендат закуповує у львівському супермаркеті ”Метро” та тернопільському ”Родина”. Напої коштують від 25 до 500 грн за пляшку.

— Схожі винні погреби я бачила в Угорщині. Там у Долину красунь, біля містечка Егер, возять туристів на дегустацію. Приємно, що в нас тепер теж є. Тут така загадкова середньовічна атмосфера, — каже після дегустації тернополянка Наталя Шостак, 27 років. — Я не дуже розуміюся на спиртних напоях, але відчувалося, що вина якісні.

Чай ”мате” готують на моршинській воді

У ”Витребеньках” на балках висять качани кукурудзи. Барна стійка зроблена зі скрині. Її мати Юрія Комендата привезла під час переселення з Польщі. На стелі висить гасова лампа, а у стіні вмуровано діючий камін ручної роботи. Підлога і сходи до погребу вистелені цеглою ”під паркет”. Для закладу Комендат використав 10 тис. 100-річних цеглин із родинного обійстя. Тому кафе називається ”Витребеньки” — бо витребеньки в усьому.

Заклад спочатку хотіли назвати ”Будьмо, гей!”. Але передумали, бо ”гей” нині багатозначне слово. А ідея про винний погріб з’явилася, коли будівельники, які рили котлован під кафе, відкопали старий льох. У збаразьких ”Витребеньках” можна скуштувати диво-млинець за 8,40 грн, смажене морозиво за 14,4, ”М’ясо під покривалом” за 17,1 грн. Також подають чай ”мате” на моршинській воді.

Олена Дзік, "Газета по-українськи"
06 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

11:16
/ 20
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 59
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
» Всі новини