Про розвиток горіхового бізнесу в Україні аграрії говорили на конференції у Львові. За словами голови ради української асоціації горіхівників, вирощувати цю культуру в Україні легко: сприяє хороший клімат. До того ж, рослина не вибаглива. Проте всі тонкощі горіхівництва мало хто знає, а для закордонних покупців головне – якість, а не кількість.
Поділитися своїм досвідом з українськими аграріями приїхав до Львова успішний італійський бізнесмен Піно Кальяні, який займається садівництвом.
Хоч горіх – рослина не вибаглива, та за її здоров’ям слідкувати потрібно, – запевняє Наталія Дроник, заступник директора першої в Україні установи, яка почала займатися селекцією грецького горіха. У сусідніх країнах Європи українські горіхи користуються шаленим попитом, бо за смаковими якостями до закарпатських «волоських насінин» подібні тільки французькі. До речі, вартість горіхових зерен у країнах ЄС – від 10 євро за кілограм.
В Україні горіхи використовують кондитери, роблять настоянки, а шкаралупу використовують як альтернативне опалення.
На Закарпатті горіхами почали займатися відносно нещодавно, а горіхових садів стає дедалі більше. В Ужгородському районі також вже чекають на майбутній врожай. У тому, що це справа прибуткова, упевнені і в Мукачівському районі. Цього року в товаристві «Клячанівське» вперше посадили сад горіхів. Перші плоди горіха в товаристві побачать через 7 років. Та щоб земля не пустувала, поряд посадили проміжні культури, сливи і картоплю.
Тож горіховий бізнес не тільки хороший заробіток, а й хороший спадок для дітей та внуків.