Вода "Шаянська" — дарунок щедрої природи Закарпаття

Шаянська долина — це один з найдивовижніших куточків Закарпаття. Казкова місцина, оточена невисокими горами, здавна відома як курортна. Тут у лікувально-санаторних закладах відпочивають i набираються сил навіть перші особи нашої держави.

Вода "Шаянська" — дарунок щедрої природи Закарпаття

Окрім чудових краєвидів i чистого гірського повітря щедра природа дарувала місцевим жителям свої цілющі, насичені корисними мінералами води. Промислова розробка джерел кремнієвої гідрокарбонатно-натрієвої лікувально-столової води «Шаянська» розпочалася в 60-х роках минулого сторіччя завдяки ініціативі керівництва колективного господарства «Прикордонник» (смт Вишково, Хустський район). Сьогодні його правонаступником є Виробниче аграрне підприємство «Шаяни».

Ця біологічно активна вода з високим рівнем мінералізації (2,5 — 5,0 г/дм3) має дивовижні цілющі властивості, вона містить понад 20 корисних мінералів i мікроелементів, серед яких фтор i дефіцитний йод, необхідні для повноцінного функціонування нашого організму. До її складу входить метакремнієва кислота у колоїдній формі, що надає воді особливого лікувального значення. Аналоги «Шаянської» — мінеральні води «Дилижан» (Вірменія), «Князь Мілош» (Сербія), «Анка», «Домбрувка», «Мешко» (Польща), води курортів Бейле-Тушнад (Румунія), Евіан-ле-Бен (Франція) та інші.

«Шаянську» рекомендовано вживати при лікуванні таких захворювань, як хронічний гастрит, неускладнена виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічні захворювання печінки i жовчовивідних шляхів, гепатит, холецистит, хвороби обміну речовин: цукровий діабет, ожиріння, подагра, сечокислий діатез тощо. Ця вода є також корисною для вагітних жінок.

— Одна з основних переваг нашої мінеральної води, — розповідає директор Виробничого аграрного підприємства «Шаяни» Адальберт Крюжель, — в тому, що розливається вона у цеху в пляшки одразу зі свердловини глибиною 250 метрів, звідки надходить за допомогою трубопроводу. При цьому зберігаються її свіжість i природний хімічний склад. Ми постійно слідкуємо за якістю води: проби зі свердловини фахівці беруть кожні 30 хвилин i старанно досліджують.

Якщо порівнювати «Шаянську» з іншими вітчизняними мінеральними водами, то наша вода містить менше важких солей, надлишок яких негативно позначається на функціонуванні організму. Моніторинг європейських вод показав, що в них у 2 — 3 рази менше хімічних елементів, ніж у «Шаянській». Якщо нашу воду визнають лікувальною, то придбати її можна буде лише в аптеці. Водночас розбавлення води фактично не позначиться на її цілющих властивостях — вона відповідатиме європейським стандартам. Проте в цьому випадку можна вдвічі збільшити випуск продукції.

Сьогодні наш колектив налічує 67 осіб. Це переважно місцеве населення. Завдяки вдалому підбору кадрів i сумлінному відношенню людей до роботи ми нарощуємо обсяги виробництва. Так, за минулий рік було реалізовано продукції на 3,8 млн. грн. Для порівняння: за I півріччя 2006 р. ця сума становила приблизно 1,9 млн. грн., за аналогічний період цього року — уже майже 2,8 млн. грн.

Воду в основному реалізуємо на території Закарпатської області, частину — по Україні, а також імпортуємо до Румунії, Угорщини, Словаччини, Хорватії, Росії. У порівнянні з Європою вода в Україні дуже дорога. До того ж зарубіжні країни, захищаючи власні ринки збуту від іноземних виробників, збільшують мито. Внаслідок цього вартість продукції значно зростає. А це, у свою чергу, створює перепони на шляху до споживача. Водночас у нас немає можливості збільшити видобування води. Ми отримуємо до 60 м3 на добу. На жаль, дебет свердловини, який раніше становив 240 м3, на сьогодні упав до 130 м3.

Оскільки у нас великі обороти реалізації товарів, то ми працюємо на загальній системі оподаткування. Ми одними з перших у Хустському районі перейшли на подання податкової звітності в електронному вигляді й переконалися в перевагах такої форми.

За словами Адальберта Емеріховича, ВАП «Шаяни» уклало договір щодо постачання мінеральної води для Верховної Ради України. Планується, що «Шаянська» розливатиметься у три види скляних пляшок, дизайн яких та відповідні етикетки вже розроблено. Незабаром підприємство також має налагодити масовий випуск нового виду продукції — мінеральної йодованої води. Її поява на ринку є вкрай актуальною, адже відомо, що сьогодні ми стикаємося з проблемою дефіциту йоду в організмі.

Виробниче аграрне підприємство «Шаяни» представляло свою продукцію на численних виставках, що проводилися як в Україні, так i за її межами. Мінеральну воду «Шаянська» в Оксфорді (Велика Британія) було визнано однією з кращих у Європі. У скарбничці підприємства також — Європейський знак якості товару, золота медаль «Alco+Soft 2004» (отримана на виставці «Продукти харчування» та професійному дегустаційному конкурсі в м. Києві), диплом лауреата загальнонаціонального конкурсу «Вища проба» тощо. Багато років ВАП «Шаяни» підтримує творчо обдаровану молодь — є спонсором Відкритого конкурсу-фестивалю сучасної пісні й танцю «Кришталеві грона».

Сподіваємося, що не одне покоління ще переконається у цілющих властивостях мінеральної води «Шаянська», яка з надр землі несе людям силу та здоров’я.

Ігор ШВЕЦЬ, "Вісник податкової служби України"
27 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

19:04
/ 1
Активне будівництво сонячних електростанцій розбалансувало енергосистему України
19:15
Уряд зареєстрував 12-й на Закарпатті індустріальний парк "Карпати" у Чинадійові
18:50
Лідерами по сплаті туристичного збору на Закарпатті в поточному році залишаються Поляна, Баранинці та Ужгород
13:25
Кабмін зареєстрував у Сваляві 11-й на Закарпатті індустріальний парк "СОЛЬВА-ТЕХ"
12:51
/ 1
Між Ужгородом і Чопом, де паралельно прокладуть євроколію, вже перекладено 3,5 км широкої колії з 8,3 км необхідних
11:09
У січні на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%
23:01
Познайомити світ із Винами Срібної Землі – головна мета ГО "Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття", – Олександр Гарновдій
15:36
Закарпатська митниця розповіла про особливості експорту, імпорту та транзиту в перший місяць 2025 року
11:36
/ 1
"Укрзалізниця" замовила релокованому з Сіверськодонецька на Закарпаття "Імпульсу" обладнання нової євроколії Чоп-Ужгород за 244 млн
17:28
/ 2
Фонд гарантування передав активи та зобов'язання "Комінвестбанку" до "АСВІО БАНКУ"
11:16
/ 21
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш Фото новина
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей Фото новина
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 60
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки Відео новина
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
» Всі новини