Аналіз економічного та соціального розвитку Ужгородщини за 2004-2006 роки свідчить про збереження тенденції зростання обсягів промислового виробництва, спостерігається певна стабільність,, за основними показниками досягнуто позитивних результатів.
В Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України станом на 1.01.2007 року в галузі промисловості району зареєстровано 121 суб'єкт, з яких 104 - підприємства малого бізнесу, що становить четверту частину із загальної кількості підприємств малого бізнесу по району.
Із загальної кільковті звітуючих суб'єктів у галузі промисловості 46 підприємств мали обсяги реалізації, що становить 44,2% від загальної кількості промислових підприємств малого бізнесу. Слід відмітити, що питома вага діючих суб'єктів малого бізнесу у галузі промисловості за останні два роки зменшилась із 59,8 % у 2005 році до 44,2% у 2006 році.
Обсяг реалізації продукції (робіт, послуг) промислових підприємств малого бізнесу, включаючи усі наявні види діяльності, становив у 2006 році 16,8 млн. грн., що складає п'яту частину від загального обсягу реалізованої продукції, робіт і послуг по району. На промислових підприємствах малого бізнесу у 2006 році було зайнято 767 осіб (включаючи працюючих за сумісництвом), або 8,6 % працюючих на всіх госпрозрахункових підприємствах району. В цілому по галузі промисловості загальна кількість зайнятих працівників у 2006 році зросла на 2,7 відсотка.
Середньомісячна заробітна плата одного працюючого на промисловому підприємстві малого бізнесу 2006 році склала 595,72 грн., що в 1,8 раза менше, ніж у промисловості району.
Серед промислових підприємств найвища заробітна плата у працівників на підприємствах по виробництву харчових продуктів та напоїв - 819,28 грн., низька - у працівників легкої промисловості - 366,09 грн., а найменша у працівників хімічної та нафтохімічної промисловості - 158,33 грн.
Викликає сумнів рівень заробітної плати працівників малого бізнесу суб'єктів промисловості таких видів діяльності як: хімічне виробництво,
виробництво виробів з бетону, гіпсу та цементу, виробництво вузлів, деталей та приладдя для автомобілів та їх вузлів.
Для покращення власного потенціалу малими промисловими підприємствами вкладено валових капітальних інвестицій на суму 1,2 млн. грн., (що становить 0,6 % від загальнорайонного показника). Переважну частку валових капітальних інвестицій спрямовано на нарощення та вдосконалення матеріальних активів.
Хочеться відмітити, що обсяг виробництва промислової продукції малими підприємствами відіграє неабияку роль в промисловому виробництві району. Так, по виробництву консервної продукції, морозива, кави смаженої, переробки картоплі (виробництво картопляних чіпсів) їх питома вага в загальному обсязі промислового виробництва становить 100,0 відсотків.
У 2006 році діяльність малих підприємств району залишалася збитковою. Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування склав 0,7 млн. грн.. збитків при 2,4 млн. грн. прибутків торік.
Порівняно з минулим роком сума збитків у галузі промисловості зросла майже вдвічі. Фінансовий результат малих промислових підприємств за законодавчими критеріями бізнесу склав 2,7 млн. збитку.
Наведені дані свідчать, що відсутність досвіду і практики організації промислового виробництва впливає на ефективність роботи малих промислових підприємств.
Негативним є те, що майже половина зареєстрованих малих промислових підприємств не діють, а частина з них не розпочинала діяльність взагалі, переважно через відсутність стартового капіталу.
Розвиток малого бізнесу у промисловості району є актуальним для формування обсягів промислового виробництва та орієнтації його на переробку місцевих сировинних ресурсів, підвищення рівня зайнятості населення і задоволення споживчого попиту.
Оксана Дрина, начальник відділу управління статистики в Ужгородському районі
27 серпня 2007р.
Теги: