Захід проходив на другому поверсі ресторану- колиби в «Центрі Європи». В тренінгу взяли участь керівники туристично-рекреаційних закладів, господарі сільських садиб, що приймають гостей на відпочинок, туроператори, представники Карпатського біосферного заповідника, місцеві виробники сільськогосподарської продукції (овечого сиру, бринзи, вурди, меду тощо) та органів місцевого самоврядування району.
Експерт в галузі туризму, викладач кафедри туризму УжНУ Олександр Коваль зупинився на особливостях туристичного сезону «Літо- 2013», дав характеристику особливостей туристичного ринку Закарпаття, Карпат та України, Європи, надав ряд практичних порад з різних напрямків туристичної діяльності, реклами туристичного продукту Рахівщини. Учасники семінару провели практичні заняття з питань реклами своїх послуг та взяли участь в обговорені та надані практичних рекомендацій в особливостях просування туристичного продукту кожного окремого господарства на туристичному ринку України та за кордоном.
Голова Закарпатської обласної спілки з питань сприяння розвитку сільського(зеленого) туризму Богдан Праничук озвучив проблемні питання сільського туризму та надав ряд практичних консультацій власникам сільських садиб. Він висловив стурбованість долею популярного фестивалю «Гуцульська ріпа» в с. Лазещина і розповів, що досі веде пошук коштів на проведення фестивалю в вересні 2013 році, але наразі не готовий відповісти, чи відбудеться фестиваль в цьому році.
Голова Карпатського агентства регіонального розвитку В. Хома поділився досвідом в питаннях категоризації садиб, що надають послуги сільського зеленого туризму, а завідувач музею екології Карпатських гір Карпатського біосферного заповідника Ігорь Кальба презентував еколого-освітню діяльність, що проводиться в заповіднику та продемонстрував віртуальну екскурсію по музею.
У перервах на каву учасники тренінгу обмінювались думками, мали можливість ознайомитись із оригінальним інтер’єром ресторану-колиби та унікальною колекцією старовинних предметів життя і побуту гуцулів часів Австро-Угорської імперії, Чехословацької Республіки, Угорщини тощо. Цю колекцію зібрав власник закладу В. Шорбан і вона є однією з найбільших на Закарпатті.