Самовільну заміну куполів на храмі, що є пам’яткою архітектури місцевого значення, призупинено. Більше того – з конструкції-каркасу, спорудженої під новий купол, щезла характерна дуга, присутність якої недвозначно стверджувала про намір звести на церкві купол-«цибульку», невластивий для Закарпаття і категорично неприпустимий на пам’ятці архітектури, датованої 1802 роком.
Що зіграло свою роль – чи то погодні умови, чи все ж спротив громадськості – Закарпаття онлайн вирішило поцікавитись у керівників відповідальних за збереження історичної спадщини структур.
Як розповів головний архітектор Ужгорода Олександр Шеба, справа перебуває «на контролі»: «Ми спілкуємось на цю тему з обласною службою охорони культурної спадщини, довели до відома забудовників, що їм не вдасться так просто на власний розсуд і нахрапом щось змінювати. Також підготовлений лист в інспекцію Держбудконтролю для вчасного реагування».
Про ще одне підготовлене звернення, але вже у міську прокуратуру Ужгорода, повідомив головний спеціаліст управління культури ОДА з питань охорони культурної спадщини Томаш Сопко. Однак зазначив, що відповідне звернення поки не направлене, оскільки процедурно спочатку потрібно скласти акт по факту проведення ремонтних робіт у церкві. За його словами, за погодженнями на такі роботи в управління так ніхто і не звернувся, акт на місці складатимуть працівники міської служби з охорони культурної спадщини.
Як розповіла своєю чергою головний спеціаліст з охорони культурної спадщини Ужгородської міської ради Мар’яна Собран, справа збереження автентичного купола на Преображенській церкві врешті зрушила з «мертвої точки»: настоятель церкви отець Іоанн пообіцяв погодити всю необхідну документацію зі спеціалістами служби. За словами пані Мар’яни, «ми збирались направляти припис на усунення порушень і, відповідно, припинення будь-яких ремонтно-реставраційних або й будівельних робіт. Але отець Іоанн сам передзвонив, пообіцяв або сьогодні впродовж дня, або завтра зранку прийти за погодженням на проведення робіт». Фахівець зі слів священика розповіла про нібито виключно реставраційні роботи з відновлення того купола, що й був на церкві. «Якщо дійсно йдеться тільки про реставрацію, робочі отримають дозвіл на те, що можна проводити роботи за таким-то проектом або, наприклад, у межах проекту існуючого. В будь-якому разі, має бути проект чи й передпроектна пропозиція, зрештою – просто заява із проханням дозволу на поточний ремонт існуючого купола», – зауважила Мар’яна Собран.
Як би там не було, ситуація, схоже, таки отримала шанс на конструктивне і цивілізоване вирішення. Готовність духовенства «іти на розмову» вселяє надію на те, що пам’ятку архітектури початку XIX століття все ж не буде спотворено. Крім того, погодження на реставраційні роботи спеціалістів, як того вимагає закон, не тільки гарантуватиме збереження цінної споруди, але й зніме всі питання, пов’язані із «втаємниченням» робіт, які чомусь досі проводились без жодних дозволів.
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн
ярослав орос 07.11.2012 / 22:30:08
Кришеник 2012-11-07 / 22:07:51
пане володимире, давненько я Вас не чув...
валіть свої думки...
принаймні, власне мені -- цікаві...
а, щодо бедя... ну-у... пане, кришеник, Ви ж християнин...
про збоченців не слова...
Кришеник 07.11.2012 / 22:07:51
Пан Біктор Бедь раптом гірко образився за "російську цибульку": стаття на цьому ресурсі, бачте, геть "неправославна". Згадалися, видко, деньки його комсомольські, коли за непартєйні думки та висловлювання і з роботи полетіти можна було.
ярослав орос 07.11.2012 / 21:19:33
дуже прикро, що в сій церкві правив, здається, а. волошин, і вся ся суща варошівсько-культуро-блядська шваль лишень і лупає скляними своїми вирлами...
пора crematio запровадити на ужі...
юра 06.11.2012 / 10:17:49
погодився погодити- масло масляне????7