У селі Білин запрацювала міні-електростанція, енергію дає бурхливий гірський потік. Міні-ГЕС вироблятиме 630 кіловат електроенергії за годину, а ще забезпечуватиме протиповеневий захист, регулюючи стік води. Малу гідроенергетику давно вже використовують в європейських країнах. В Україні – це перша високонапірна міні-ГЕС, що працює без греблі і водосховища. Сто таких станцій можуть цілком забезпечити Закарпаття власною електроенергією.
Перша в Україні міні-гідроелектростанція побудована на гірському потічку у селі Білин, вона виробляє 630 кіловат на годину. Цього вистачить на 200 сільських будинків. Для роботи міні-ГЕС не треба водосховища та греблі. Достатньо високого натиску води, яка стікає з гори. Закарпаття має найбільші гідроенергетичні ресурси в Україні. Однак три тутешні великі ГЕС виробляють лише 7 відсотків необхідної для області електрики.
Андрій Казаков, керівник проекту: "Плюс малої гідроенергетики в тому, що це – альтернативне джерело електроенергії, екологічно чисте, не забруднює навколишнє середовище для населення. Плюс в тому, що регулюється водоток цього потічка і під час паводку не такі шкідливі наслідки цього паводку будуть".
Втім, грошової вигоди з роботи міні-ГЕС горяни поки що не матимуть, бо вироблене світло постачатиметься не до їхніх домівок. За законом, воно приєднається до загальної системи обленерго і лише так йтиме в реалізацію, а тому здешевити його неможливо.
Василь Ковач, генеральний директор ВАТ "Закарпаттяобленерго": "Воно не може здешевити, бо потужність невелика. Електроенергія, яка тут буде вироблятися, продається у загальну систему, єдину систему, і державне підприємство "Енергоринок" встановлює нам тарифи".
Зменшиться ціна на світло тоді, коли область вироблятиме його для себе у повному обсязі. Така мрія наразі нездійснена. У найближчі три роки на закарпатських річках обіцяють звести ще 6 міні-ГЕС. Кожна з них обійдеться у 2,5 мільйони гривень. Вкладені гроші окупляться за п’ять років.
ICTV
28 травня 2006р.
Теги: