Горнило Другої світової перемололо п'ятдесят мільйонів життів, переважно молодого здорового покоління. Вісімнадцять мільйонів поглинули концентраційні табори. Про все це детальні розповіді в книжці спогадів колишніх невільників арійського нацизму "Літопис Української Спілки в''язнів – жертви нацизму", видрукуваній у видавництві "Фенікс" 2011 р. Ув''язнені антифашисти боролись організовано, безстрашно, до самопожертви.
Створена двадцять років тому громадська організація "Українська Спілка в''язнів – жертв нацизму" (УСВЖН) вписала золоту сторінку в історію декларування статусу повноцінного громадянства для колишніх окупованих і принижуваних.
Організовано й цілеспрямовано стала діяти УСВЖН зокрема з часу, коли її очолив у лютому 1991 року колишній малолітній в''язень концтабору Саласпілс, нині академік Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності. Це за його ходатайства в Україні прийнято закон "Про жертви нацистських переслідувань". І нас, колишніх невільників гітлеризму, прирівняли до учасників війни. Ми одержали право на увагу, людську шану та допомогу з боку держави. Користуємось урядовими пільгами.
Велика, цілеспрямована виховна робота проводиться республіканською спілкою. Як живі свідки фашиських злодіянь під час Другої світової війни члени первинних організацій на місцях проводять роботу в учбових закладах в рамках проекту "Діалог поколінь".
Протягом 15-16 червня нинішнього року з Києві проходида ювілейна зустріч з нагоди 20-річчя створення УСВЖН. Віддаючи заслужену шану нашій спілці, на. II форум прибули гості з Москви, кількох регіонів Росії, навіть з Чехії. Йшлося не тільки про досягненнях в роботі, а й про ті проблеми, які час від часу породжує пора наша окаянна і вирішенням яких піклується наша Спілка.
– Відрадно, що уряд України достойно оцінив діяльність Спілки - жертв нацизму, і потерпілим від фашизму задекларовано певні привілеї. Але залишено поза компенсацією не людські умови транспортування остарбайтерів до Німеччини, труд наших людей на відбудові зруйнованої гітлерівцями радянської промисловості, нарешті й процес онімечення підневільних слав'янських дітей, малоліток, над якими фашистські медики проводили різного роду експерименти, брали від дітей кров до повного виснаження організму, тих, кого мордували черер їх непридатність до фізичної праці, – говорить голова Міжнародної Спілки колишніх малолітніх в'язнів фашизму М.А. Махутов. – Вельми задоволений тим, що Українська Спілка турбує цими питаннями німецькі фонди і відповідні організації. Це добрий приклад для відповідних спілок інших держав.
Про вирішення.нагальних проблем людей старшого віку говорили на форумі голова президії Ради організації ветеранів України народний депутат Петро Цибенко, представник Київської держадміністрації. Володимир Маклаков, президент фонду "Взаєморозуміння і толерантність" Ігор Лушніков, голова російської спілки в'язнів – Фашистських переслідувань Галина Бичкова, голова асоціації партнерства Російської Федерації Ірина Голуб, делегати ряду регіонів України.
В процесі роботи ювілейної зустрічі було влаштовано екскурсію по музею Великої Вітчизняної війни. Делегати вшанували пам'ять страчених покладанням вінків та живих квітів до пам'ятника жертвам нацизму в Бабиному Яру, до меморіалу "Слави" та до пам'ятника "Жертвам нацистських переслідувань". Духовним вивершенням роботи форуму був молебен по загиблих жертвах нацизму в Печерськрій Лаврі, який відправили святі отці Успенського собору.
Земний уклін активістам зустрічі Н.С. Богатиренко, Н.В.Мудренок, Г.М. Стрижковій, З.С. Синицькій та О.З. Філон, ВЛ. Мартиш, М.М. Велько, Л.М. Суняєвій за їх копітку роботу по організації й проведенню святкового зібрання. Турбот було багато. На форум з нагоди ювілею своєї організації з'їхалися друзі-знайомі по спільній роботі з центру й з усії окраїн України. Щиро, весело, гамірно. Біди й печалі, успіхи й недоробки – все там, дома. А тут – свято. І те,– що голові Республіканської Спілки доводилось час від часу нагадувати гостям про дотримання етикету, тільки додавало жвавості в робочий процес.