Напередодні Всесвітнього дня боротьби з пневмонією, який відзначають щороку 12 листопада, Суспільне дізнавалося про симптоми цього захворювання, способи зараження та профілактику.
Марія Ґедеон два тижні лежить у Закарпатській обласній лікарні. Жінка хворіє на пневмонію. Вона вже 45 років має хронічне захворювання.
"Почалося все із запалення легенів. То було в молодості, я ще була студенткою. Була зима. Мені сказали: "Попариш ніжки, поставиш гірчичники і все пройде". У мене було двостороннє запалення. У мене була сесія, іспити в університеті, тому я на це не звертала уваги. Я слідкую постійно за своїм станом, контролюю. Приймаю всі препарати, які мені рекомендує мій лікар, приходжу на консультації та на обстеження, є спеціальні вправи на дихання, є спеціальні медитації", — розповіла Марія Ґедеон.
За її словами, цього року вона вже вдруге лежить в обласній лікарні.
"У мене було погане самопочуття. Почалася осінь, тому десь мене продуло непомітно. Почала погано почуватися, піднялася температура. Я зробила тест на COVID-19, результат був негативним, ми зробили обстеження і визначили, що в мене пневмонія, призначили мені лікування, крапельниці і всі необхідні процедури", — додала Марія Ґедеон.
За словами завідувачки пульмонологічного відділення Закарпатської обласної лікарні Наталія Жованик, людина може заразитися кількома способами.
"Зараження проходить повітряно-крапельним шляхом найчастіше. Може бути і через кров, це під час пологів, чи в післяпологовий період. Скарги у пацієнтів — це задишка, кашель з виділенням слизового, слизисто-гнійного, чи ржавого мокротиння, може бути біль в ураженій половині грудної клітки і лихоманка є. Захворювання є одним з найчастіших в людській популяції. В Україні за рік діагностується від 40 до 50 тисяч пацієнтів із цим захворюванням. Зараз зросла смертність від такого захворювання: від негоспітальної пневмонії — це 5-15%, від госпітальної — до 50%", — розповіла Наталія Жованик.
За її словами, терміни лікування пневмонії залежать від форми захворювання. У Закарпатській обласній лікарні наразі є двоє пацієнтів, в одного — гостра форма. Наталія Жованик розповіла: "З попереднім роком дещо хворих зменшилося, оскільки епідемія COVID-19 пішла на спад. Зараз їх менше, зараз повернулися наші звичайні хворі з негоспітальними пневмоніями".
"Пневмонія — це стан, який не розвивається за день-два-три, тобто це зазвичай захворювання, яке супроводжується температурою, кашлем упродовж певного часу і є таке, що люди не звертають на це увагу, не приймають жодних ліків, а через деякий час, коли з'являється сильна загальна слабкість, непомірний кашель, можлива задишка, тоді рекомендовано викликати швидку, або звертатися до сімейного лікаря, щоб вирішувати питання про стаціонарне лікування", — розповів лікар з медицини невідкладних станів екстреної меддопомоги Едуард Горзов.
Найбільше до пневмоній схильні люди з хронічними запальними процесами в бронхах і легенях, гіпертонією, цукровим діабетом, — розповіла Наталія Жованик. За її словами, для профілактики цього захворювання, необхідно зміцнювати імунітет, добре харчуватися, вести здоровий спосіб життя, прогулюватися на свіжому повітрі, вчасно лікувати інші хвороби та робити щеплення.