Понад 2 місяці на Закарпатті жили поліські коні, евакуйовані з Київщини (ФОТО, ВІДЕО)

Понад 2 місяці на Закарпатті жили поліські коні, яких евакуювали з Київської області. Табун поліських коней повертається додому 14 червня, розповіла доглядальниця Марія Виноградова.

Понад 2 місяці на Закарпатті жили поліські коні, евакуйовані з Київщини (ФОТО, ВІДЕО)

За її словами, коні жили в селі Сокирниця Хустського району понад 2 місяці на фермі буйволів, куди їх запросив власник Мішель Якобі. Евакуювали тварин волонтери громадської організації "Кінний рух"з села Прибірська Вишгородського району Київської області. Саме там займаються збереженням цієї породи.

Це Чорна. Вона найстарша у табуні поліських коней, які зараз живуть в селі Сокирниця Хустського району. За цією та за іншими тваринами доглядає інструкторка кінного туризму Марія Виноградова. Жінка каже: Чорну залишає біля будинку, інші коні живуть на полі. "Їй понад 20 років, приблизно 25, точніше ми не можемо сказати, це визначив ветеринар. Вона працює за призначенням. Я на ній їжджу оглядати табун, оглядаю огорожу, якої дуже багато, ми навіть їздимо в магазин. Я її підкувала. Це перший підкований поліський кінь, тому що в нас в Карпатах каміння, тому потрібно, щоб за копитами був захист і догляд. На Поліссі цього не роблять, тому що там пісок і копита не страждають", — каже жінка.

Неподалік будинку поле. Тут загородили близько 20 га для поліських коней. "У них є затінок, у них є сонечко. Нижче є озеро з питною водою. Коли вони так на волі, коли в них є можливість пересуватися, рухатися, то ніякого особливого догляду не треба, крім планової чистки копит та ветеринарного огляду. Я даю їм гранульований корм. Нам Кінна федерація України видала гуманітарну допомогу — якісний корм, який їм пішов на користь для відновлення сил після переїзду, після важкої дороги", — розповіла Марія Виноградова.

У Закарпатську область з села Прибірська Київської області коні їхали 18 годин. "Їх везли причепами за бусами. Причепи були переобладнані під коневози, тобто нарощені борти, підсилена підлога. Їхали вони дуже щільно. Комфорту не було ніякого, була мета — довезти, щоб коні вижили. Коли почалася евакуація коней, сказали, що вони їдуть на Закарпаття, Мішель Якобі їх запросив до себе, тоді була потрібна людина, котра буде за ними дивитися, бо залишити їх самих у полі не можна, тому я приїхала і вже два місяці я знаходжуся тут", — каже Марія.

У Сокирницю приїхали 7 дорослих коней і 2 лошат, ще троє народилося вже тут, — каже Марія Виноградова. "Це один жеребець та 6 кобил. Лошата — це їхнє потомство. Коні витривалі. Це автохтонні коні Полісся. Вони пристосовані до важких умов життя, до боліт. Цих коней викупляли, коли з'явилася ідея відновити поліську породу. Їх збирали по людях, там дідо якийсь не міг тримати, чи хтось здавав на м'ясо, декого викупили вже з м'ясокомбінату. Зібрані саме на Поліссі, у селах, де вони не мали контакту з іншими породами, щоб зберігся їхній автохтонний генофонд", — розповіла жінка Суспільному.

За словами Марії Виноградової, у власника ферми, звідки привезли тварин на Закарпаття, Юрія Ягусевича, окрім цих коней, є ще 10. "Там є ще молодняк. Молодняк вивезли звідти ще до війни. Цих тварин запросили в село Маліївці, де є Палац Орловських, там надали пасовище. Це такий проєкт — відновлення поліської породи. Цим займається Юрій Ягусевич, він ініціатор, ідейний натхненник цього проекту", — каже Марія.

Марія Виноградова каже: коні швидко адаптувалися. До них на пасовище приходили місцеві жителі з дітьми. "Мешканці приходили на екскурсії. Ми катали дітей з Хустського "Пласту" — це скаутська організація. Мешканцям було дуже цікаво. Всі доброзичливо прийняли. Всі ходили, дивилися. У перші дні пропонували свою допомогу. Навіть мені приносили гостинці, хоч я не евакуйована (Марія з Берегівського району — ред.), але ми всі робимо важливу справу. Мешканці нам ніяк не перешкоджали. Тут, у Сокирниці, дуже приємні люди", — розповіла доглядальниця коней.

14 червня табун поліських коней відвезуть додому — у Прибірськ. Марія Виноградова каже: "Повертаються, тому що там більше випасів, там для них кращий клімат, там господарям ближче до них. Тут вони відрізані від цілого світу. До того ж у Київській області більше можливостей і ресурсів, ніж тут".

Суспільне Закарпаття, Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
14 червня 2022р.

Теги: коні, табун, евакуація

/ 1Заміна МСЕК: на Закарпатті обрали 11 лікарень, у яких працюватимуть експертні команди
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
/ 12Кабмін погодив призначення Василя Іванча першим заступником голови Закарпатської ОВА
Мультимедійне видання "Королевського Євангелія" презентували в Ужгороді
/ 5У Берегові відкрили першу на Закарпатті бочку молодого вина
/ 2В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
/ 8"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання
/ 6Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
У Закарпатській обласній станції переливання нестача крові всіх груп
/ 17Новим директором Інституту Центральноєвропейської Стратегії став Андрій Любка
В Ужгороді жінка загинула, випавши з вікна 5-го поверху
У селі Буковець жінку, що зникла під час повені, шукають тільки лісники, місцеві, селищна рада та родичі
Північне сяйво спостерігали на Закарпатті
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
/ 7У Великому Бичкові патрульний поліцейський на бусі смертельно травмував велосипедиста
В Ужгороді організували акцію "Фото з Патріотичним Янголом"
/ 1Прем'єр Словаччини фіцо зустрінеться з главою українського уряду Шмигалем у середу в Ужгороді
На Закарпатті суд виніс вирок чоловіку за підозрою у зґвалтуванні жінки з інвалідністю
Закарпатці відвідали могили родичів у День пам’яті померлих
В Ужгороді 27 закладів середньої освіти змінили тип та назву
/ 1Прототипом 61-ї мініскульптурки в Ужгороді став полеглий на війні екскурсовод Тарас Гайдук
/ 1Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
/ 7Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
У Кам’янському на Берегівщині працює денний центр допомоги постраждали від домашнього насильства
» Всі записи