Водночас ужгородець Габор Феєр розповів: він не міг одержати сертифікат, бо дані про одне зі щеплень не внесли до електронної бази. Документ йому потрібен був для поїздки до Угорщини.
"Коли я звернувся до сімейної лікарки, вона мені, на моє величезне здивування, сказала, що другу дозу система бачить, вона її ідентифікувала, але першу дозу, яку я отримав ще 19 квітня, її не бачить система", — розповів чоловік.
Через відсутність інформації про перше щеплення Ґабор Феєр не міг отримати сертифікат, який потрібен був для поїздки за кордон.
"Звісно потрібно було відразу зв’язуватися з лікарем, який відповідав за першу дозу вакцини, — сказав Габор. — Я не міг отримати до тих пір паспорт вакцинації, поки мені першу дозу не введуть у систему. На щастя, людина пішла назустріч. Вона ввела це в реєстр. Тобто коли я після того подзвонив сімейній лікарці, вона каже: "Я все бачу, воно в системі — я вже можу виписати вам паспорт вакцинації".
Щоб ввести в медичну систему інформацію про щеплення однієї людини, потрібно пів години, каже головна сімейна лікарка Ужгорода Тетяна Козак. За її словами, якщо в базі нема такої інформації, сертифікат про вакцинацію людина отримати не може.
"Друге – не зовсім коректно введені дані, тому сімейний лікар не завжди бачить, якою вакциною провакциновано, — пояснила Тетяна Козак. — Це є технічні помилки, які вирішуються, якщо зв’язатися з бригадою, яка вакцинувала або з пунктом щеплення. Ця помилка виправляється, і тоді сімейний лікар видає сертифікат. Оскільки вакцинацій дуже багато, ми виправляємо технічні помилки і видаємо сертифікат пацієнтам".
Лікарка пояснила: такі технічні помилки виникають через людський фактор.
"У нас кожного медична інформаційна система у кожного закладу різна. Тобто десь, напевно, не читається, нема сумісності, десь людина хоче швидше ввести дані, і не зовсім коректно заповняє консультацію", — сказала вона.
За словами Тетяни Козак, сертифікат можуть роздрукувати на білому папері. Вимог щодо жовтого немає.