Так, у Холмківській територіальній громаді тепер діють 3 старостинські округи, — розповіла голова громади Тетяна Вачиля.
Іван Словян 20 днів працює на посаді старости Сторожниці Холмківської громади, що на Ужгородщині. Чоловіку 23 роки. Він із народження живе в цьому селі. "Я був депутатом першого скликання Холмківської громади, в якій відбулися перші вибори у 2019-му. Мої повноваження тривали рік. Тому мені справді стало цікаво, що відбувається в селі, які в нас є нагальні проблеми, які треба розробити ідеї, бачення, думки щодо розвитку громади, адже я в ній живу. Від подання голови територіальної громади був тільки я. За мене проголосували з 26 депутатів здається 18 або 19", — розповів Іван Словян.
За його словами, староста працює в сільській раді. Там, зокрема, приймає громадян із зверненнями щопонеділка та щочетверга. "Децентралізація – це напевно про комфорт. Коли людина приходить до тебе. Вона не йде в Холмок, до голови, тому що це десь 10 кілометрів, а приходить сюди. І ми вирішуємо їхні якісь проблеми або ідеї, або бачення розвитку села, громади. Робимо з ними документи, різні довідки. Я маю представляти інтереси всіх громадян на старостинському окрузі й доносити їх до голови ОТГ", — розповів чоловік.
Усіх старост Холмківської громади обрали депутати після місцевих зборів на сесії в грудні, — повідомила сільська голова Тетяна Вачиля. "Депутати від сільської ради запропонували його як молодого, енергійного хлопця, який відстоюватиме інтереси села. Проголосували за нього, тому він один із трьох старост, які в нас є. Він приймає людей, надає довідки, обслуговує, прописка і виписка, оформлення субсидій, допомог – це все на старості. Він є присутній на сесії, пропонує проблеми села, доводить депутатському корпусу й під час прийняття бюджету вони дослуховуються до його потреб, які треба зробити в селі", — зазначила Тетяна Вачиля.
На офіційному сайті про Децентралізацію, посаду старости тлумачать так: це нова посадова особа місцевого самоврядування, створена, щоб інтереси жителів сіл у територіальних громадах були належним чином представлені.
За словами експерта із місцевого самоврядування Володимира Феськова, конкретних вимог до того, хто може претендувати на посаду старости немає. "Єдині вікові обмеження – до 65-ти років. Вносить кандидатуру старости — голова. Хорошим старостою може бути будь-хто, якщо у нього є бажання працювати, бажання щось покращити. Це все насправді залежить не від віку, не від досвіду. А від бажання. Тому навіть, якщо людина не була до цього старостою і не працювала до цього в місцевому самоврядуванні у неї є такі ж самі значні перспективи, маючи бажання, бути хорошим старостою", — розповів Феськов.
Старосту обирають на 5 років, за словами Володимира Феськова, депутати можуть відкликати його, якщо староста не виконує свої обов’язки.